Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Publikacja:
Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Czy wiesz, czym różnią się zęby mleczne od zębów stałych?

1. U większości ludzi zęby mleczne (dentes decidui) są z reguły mniejsze niż zęby stałe. Zdarza się jednak, że różnica w ich wielkości jest niewielka. W takim przypadku można odróżnić ząb mleczny od zęba stałego po miejscu zajmowanym w łuku zębowym.

2. Zęby mleczne i stałe różnią się kolorem: te pierwsze mają barwę biało-niebieską, te drugie – biało-żółto-kremową (o ile są zdrowe).

3. Pierwsze pokolenie zębów posiada mniejsze i cieńsze korzenie. Ponadto w trzonowcach mlecznych korzenie są szeroko rozstawione i mniej zakrzywione, ponieważ obejmują zawiązki zębów stałych.

4. Przy szyjce zębów mlecznych znajduje się wałeczek szkliwa otaczający koronę, zwany obręczą zęba (cingulum dentis).

5. Statystycznie rzecz biorąc, zęby mleczne rosną od szóstego do trzydziestego miesiąca życia (jednak równie dobrze pierwsze mleczaki mogą się pojawić pod koniec czwartego miesiąca, a okres ząbkowania może się przedłużyć). Termin ten jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, zależy także od ogólnego rozwoju dziecka. U wcześniaków, dzieci drobnych, chorowitych i wątłych proces wyrzynania się zębów mlecznych może zająć więcej czasu.
W uzębieniu mlecznym nie posiadamy zębów przedtrzonowych i trzecich trzonowych (ósemek), dlatego mleczaków jest razem dwadzieścia (po 10 w szczęce i żuchwie). W wieku dorosłym mamy już 32 zęby stałe, z czego 16 w szczęce i 16 w żuchwie. W obrębie zębów stałych rozróżniamy 4 grupy zębowe: siekacze, kły, przedtrzonowce i zęby trzonowe.

6. Z reguły jako pierwsze zęby stałe wyrzynają się szóstki. Natomiast kolejność wyrzynania mleczaków bywa na ogół następująca: pierwsze pojawiają się siekacze przyśrodkowe w żuchwie (dolne jedynki), następnie siekacze przyśrodkowe w szczęce, siekacze boczne w żuchwie, siekacze boczne w szczęce, pierwsze trzonowce, kły i drugie trzonowce. Warto jednak pamiętać, że doliczono się aż 65 wzorów kolejności wyrzynania się zębów mlecznych.

7. Zęby mleczne mogą być rozchwiane. Jest to ruchomość fizjologiczna wynikająca z resorpcji ich korzeni w okresie poprzedzającym wypadnięcie. Natomiast rozchwianie zębów stałych jest wyraźnym sygnałem, że w naszej jamie ustnej rozwija się proces zapalny (przypomnijmy – główną przyczyną rozchwiania zębów jest paradontoza!).

8. Ciekawostką może być fakt, iż pomiędzy szóstym a jedenastym (dwunastym) rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe.

9. Odmienna budowa anatomiczna oraz słaba mineralizacja twardych tkanek zęba sprawia, że mleczaki są w o wiele większym stopniu podatne na próchnicę niż zęby stałe Ponadto proces próchnicowy może w nich przebiegać tak szybko i gwałtownie, iż konieczne staje się ich wyrwanie. Jednak zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu oraz innych problemów ortodontycznych (obecność zębów mlecznych jest konieczna dla prawidłowego wyrastania zębów stałych – mleczaki utrzymują bowiem miejsce dla drugiego pokolenia zębów).

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Kalifornia – wciąż duże różnice w dostępie do stomatologa Lekarz

Kalifornia to najludniejszy (39,7 miliona), a przy tym piąty najzamożniejszy stan USA. To stolica amerykańskiego przemysłu filmowego (aglomeracja Los Angeles) i światowe centrum nowych technologii (Dolina Krzemowa w sąsiedztwie San Francisco). Ale to...

Ofiodon
Ofiodon - ryba z... 555 zębami pod lupą naukowców Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu Południowej Florydy przeprowadzili dokładne badania dotyczące ofiodona - drapieżnej ryby występującej w Pacyfiku, która - jak się okazuje - ma 555 zębów i codziennie wymienia ich 20. Ofiodon (O...

torbiel jajnika z żuchwą - Dentonet.pl
Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki Lekarz

Struktura przypominająca żuchwę o wymiarach 5 × 3 cm wraz z 8 zębami została wykryta w bezobjawowej torbieli jajnika, którą usunięto u nastoletniej pacjentki. Opis przypadku 15-letniej pacjentki z Nowego Jorku został opublikowany online w czasopiśmie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
gabinety szkolne
"Brak dialogu pomiędzy władzą a przedstawicielami lekarzy dentystów" Lekarz

- Ustawa (dotycząca stomatologicznej opieki nad uczniami - przyp. red.) nie rozwiąże problemów opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rażąca dysproporcja pomiędzy liczbą świadczeniodawców, którzy mogą zaw...

Szczotkowanie zębów - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej: jakie różnice w poszczególnych krajach? Lekarz

Ankieta przeprowadzona w kilkunastu państwach Europy, Azji oraz obu Ameryk wykazała znacznie różnice w podejściu ich mieszkańców do zdrowia jamy ustnej. W badaniu pod uwagę wzięto m.in. przyzwyczajenia w zakresie szczotkowania, niekorzystne dla uzębi...

George Washington2
O problemach z zębami prezydenta George'a Washingtona Lekarz

Proteza zębowa George'a Washingtona, rzymskie narzędzia dentystyczne, zęby prehistorycznych dinozaurów, stare plakaty poświęcone higienie jamy ustnej - to tylko niektóre eksponaty, które można obejrzeć w amerykańskim muzeum poświęconym historii denty...