Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Różnice w śnie kobiet i mężczyzn oraz ich zdrowotne konsekwencje

Publikacja:
Różnice w śnie kobiet i mężczyzn oraz ich zdrowotne konsekwencje

Różnice w śnie kobiet i mężczyzn oraz ich zdrowotne konsekwencje

W przeglądzie przeprowadzonym przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podkreślono kluczową rolę, jaką odgrywa płeć w prawidłowym rozumieniu specyfiki snu. Autorzy badania sugerują, że w leczeniu zaburzeń snu, rytmu dobowego oraz zaburzeń metabolicznych powiązanych z jakością snu należy brać pod uwagę płeć biologiczną danej osoby.

W przeglądzie wykazano, że kobiety oceniają jakość swojego snu gorzej niż mężczyźni, a przy tym zgłaszają większe wahania jakości snu, odpowiadające m.in. zmianom zachodzącym w trakcie cyklu miesiączkowego.

Sen kobiet – zburzenia lękowe, częstsza bezsenność, RLS

Współautorka badania prof. Sarah Chellappa z Uniwersytetu w Southampton powiedziała: – Gorsza jakość snu wiąże się z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, które występują dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet również częściej niż u mężczyzn diagnozuje się bezsenność, chociaż jej przyczyny nie są do końca jasne. Rozpoznanie i zrozumienie różnic między płciami w zakresie snu i rytmów dobowych jest niezbędne do dostosowania metody leczenia zaburzeń snu i powiązanych schorzeń psychicznych.

Autorzy badania potwierdzili też, że u kobiet ryzyko wystąpienia zespołu niespokojnych nóg (RLS) jest o 25–50% wyższe niż u mężczyzn i aż czterokrotnie większe jest prawdopodobieństwo zaburzeń odżywiania związanych ze snem, polegających na częstym jedzeniu w nocy. Natomiast u panów trzy razy częściej diagnozuje się obturacyjny bezdech senny (OBS). OBS objawia się inaczej u kobiet i mężczyzn, co może wyjaśniać tę różnicę. U kobiet obturacyjny bezdech senny wiąże się z podwyższonym ryzykiem niewydolności serca, ale nie dotyczy to mężczyzn.

Badania laboratoryjne snu dowiodły, że panie śpią więcej niż mężczyźni, spędzając około 8 minut dłużej w fazie snu innej niż REM (szybkie ruchy gałek ocznych), podczas której aktywność mózgu ulega spowolnieniu. Chociaż czas, jaki spędzamy w NREM, skraca się wraz z wiekiem, spadek ten jest bardziej znaczący u mężczyzn w starszym wieku. Kobiety również wcześniej niż mężczyźni wchodzą w fazę REM, charakteryzującą się wysokim poziomem aktywności mózgu i występowaniem snów.

Różnice w zegarze biologicznym kobiet i mężczyzn

Zespół składający się wyłącznie z kobiet-badaczy z Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania) oraz uniwersytetów Stanforda i Harvarda (USA) odkrył, że różnice między płciami występują także w rytmach dobowych. Wykazano, że melatonina, naurohormon ułatwiający synchronizację rytmów dobowych i snu, jest wydzielana wcześniej u kobiet niż u mężczyzn. Temperatura ciała, najwyższa przed snem, a najniższa na kilka godzin przed przebudzeniem, kształtuje się według podobnego schematu, osiągając szczyt wcześniej u kobiet niż u mężczyzn. W związku z tymi ustaleniami inne badania sugerują, że naturalne cykle dobowe kobiet są krótsze niż u mężczyzn o około 6 minut.

Dr Renske Lok z Uniwersytetu Stanforda powiedziała: – Choć różnica ta może być niewielka, jest znacząca. Rozbieżność między centralnym zegarem biologicznym a cyklem snu i czuwania jest około pięć razy większa u kobiet niż u mężczyzn. Wyobraź sobie, że czyjś zegarek stale chodzi o 6 minut szybciej lub wolniej. W ciągu dni, tygodni i miesięcy różnica ta może prowadzić do zauważalnej rozbieżności między zegarem wewnętrznym a sygnałami zewnętrznymi, takimi jak światło i ciemność.

– Zaburzenia rytmu dobowego powiązano z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym zaburzeniami snu, wahaniami nastroju oraz zaburzeniami funkcji poznawczych. Nawet niewielkie różnice w okresach dobowych mogą mieć znaczące konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia – dodała badaczka.

Mężczyźni zwykle wolą kłaść się spać i wstają później niż kobiety. Może to prowadzić do społecznego jet lagu (zaburzenie związane z nagłą zmianą stref czasowych), gdy rytm dobowy nie jest zgodny z wymaganiami społecznymi, takimi jak praca. Na co dzień mają też mniej regularny czas odpoczynku niż kobiety.

Jakość snu wpływa na metabolizm

Zespół badawczy ocenił także, czy coraz poważniejszy problem nadwagi i otyłości może być powiązany z niewystarczającą ilością snu – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie 30% osób w wieku od 30 do 64 lat śpi mniej niż 6 godzin na dobę. W przeglądzie potwierdzono duże różnice między reakcją mózgów kobiet i mężczyzn na obrazy jedzenia po zbyt krótkim śnie. Sieci mózgowe powiązane z procesami poznawczymi (podejmowanie decyzji) i afektywnymi (emocjonalne) były dwukrotnie bardziej aktywne u kobiet niż u mężczyzn.

Inne badanie wykazało, że u kobiet w odpowiedzi na obrazy słodkich deserów aktywacja układu limbicznego (zaangażowanego w przetwarzanie emocji, zapamiętywanie i regulację zachowania) była 1,5 raza większa niż u mężczyzn. Pomimo tej różnicy w aktywności mózgu mężczyźni mają tendencję do przejadania się w odpowiedzi na niedobory snu. Jeszcze inne badanie wykazało, że bardziej fragmentaryczny sen, dłuższy czas zasypiania oraz dłuższy czas spędzany w łóżku na próbach zaśnięcia wiązały się z większym uczuciem głodu tylko u mężczyzn.

W pracy podano również, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący na nocną zmianę są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2, ale ryzyko to jest wyższe u panów. Ponadto 66% kobiet pracujących na nocną zmianę doświadczyło jedzenia pod wpływem emocji, a inne badanie sugeruje, że ryzyko nadwagi lub otyłości jest u nich około 1,5 razy większe w porównaniu z kobietami pracującymi na dzienne zmiany. W badaniu uzyskano również potwierdzenie, że kobiety i mężczyźni inaczej reagują na leczenie zaburzeń snu i rytmu dobowego. Na przykład wśród osób leczonych na obturacyjny bezdech senny utrata masy ciała była większa u kobiet. Natomiast panie leczone zolpidemem (lek na bezsenność) powinny przyjmować mniejsze dawki niż mężczyźni, aby uniknąć utrzymującej się senności następnego ranka.

Prof. Sarah Chellappa dodała: – Większość terapii związanych ze snem i rytmem okołodobowym to nowo powstająca dziedzina z niewielką liczbą badań nad różnicami między płciami. Gdy lepiej zrozumiemy, jak śpią kobiety i mężczyźni, poznamy różnice w ich rytmach dobowych i wpływ snu na metabolizm, będziemy mogli zapewnić bardziej ukierunkowane i spersonalizowane leczenie, z większym prawdopodobieństwem uzyskania pozytywnych efektów.

Artykuł pt. Sex differences in sleep, circadian rhythms, and metabolism: Implications for precision medicine” zostanie opublikowany w czerwcowym wydaniu czasopisma naukowego „Sleep Medicine Reviews”.

U pacjentów, którzy przyjeżdżają na oddziały kardiologiczne z ostrymi zespołami wieńcowymi, czyli zawałami, stan zdrowia jamy ustnej bywa dramatyczny. Po udzieleniu pierwszej pomocy kardiologicznej wielu z nich jest kierowanych na sanację jamy ustnej – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, adiunkt Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM. Jakie są związki między chorobami kardiologicznymi a zdrowiem jamy ustnej? Czy u pacjentów po rozpoznaniu choroby sercowo-naczyniowej świadomość dotycząca roli prawidłowej higieny jamy ustnej się zmienia? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://journals.sagepub.com/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdrowie psychiczne
Pomijane zdrowie psychiczne mężczyzn w stomatologii Lekarz

Brytyjski portal Dentistry.co.uk zainspirowany wypowiedzią dr. Nilesha Parmara – eksperta związanego z Forbes Business Council – podjął temat trudności wynikających z poczucia osamotnienia w zawodzie lekarza dentysty i powodów, dla których wszyscy po...

Szczotkowanie zębów - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej: jakie różnice w poszczególnych krajach? Lekarz

Ankieta przeprowadzona w kilkunastu państwach Europy, Azji oraz obu Ameryk wykazała znacznie różnice w podejściu ich mieszkańców do zdrowia jamy ustnej. W badaniu pod uwagę wzięto m.in. przyzwyczajenia w zakresie szczotkowania, niekorzystne dla uzębi...

stomatologia dziecieca
Szkocja: wciąż duże różnice w stanie zdrowia jamy ustnej dzieci Lekarz

Opublikowany pod koniec października raport National Dental Inspection Programme dotyczący zdrowia jamy ustnej najmłodszych mieszkańców Szkocji wskazuje na brak wyraźnej poprawy oraz wciąż utrzymujące się różnice pomiędzy dziećmi z obszarów najzamożn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
swiadczenia poza kolejnoscia
RPP przypomina: dla kogo świadczenia zdrowotne bez kolejki? Lekarz

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa katalog pacjentów, którzy mają prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Komu należą się te uprawnienia i w jaki sposób powinny być rea...

98e7ed520483fe3c81c1272e52858aa7
Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn Pacjent

Wazektomia jest to zabieg przeznaczony dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć potomstwa. Mężczyźni decydują się na ten zabieg z różnych względów. Jednym z nich jest posiadanie już pożądanej liczby dzieci i chęć zabezpieczenia się przed kolejną ciążą part...

policja
Indie: dentystka uprowadzona przez grupę mężczyzn Lekarz

Młoda lekarz stomatolog, prowadząca praktykę dentystyczną w swoim domu w pobliżu miasta Hajdarabad (południowa część Indii), została porwana przez grupę kilkudziesięciu mężczyzn, którzy zdewastowali jej dom i powybijali szyby w samochodzie. W zdarzen...

Ukraina
NFZ rozliczy świadczenia zdrowotne udzielone Ukraińcom Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczy świadczenia udzielane obywatelom Ukrainy szukającym w Polsce pomocy w związku z atakiem militarnym ze strony Rosji. Obywatelowi Ukrainy, który zgłosi się do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, stomatologicz...

zarobki w stomatologii
Zarobki w stomatologii w Stanach Zjednoczonych: 22% robi różnicę Lekarz

W Polsce zawód lekarza dentysty jest wciąż silnie sfeminizowany: z danych z 2020 roku wynika, że panie stanowią aż 76% czynnych zawodowo stomatologów. Odwrotnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety to zaledwie 29,8% praktykujących stomatologów...

dentysta - Dentonet.pl
Kalifornia – wciąż duże różnice w dostępie do stomatologa Lekarz

Kalifornia to najludniejszy (39,7 miliona), a przy tym piąty najzamożniejszy stan USA. To stolica amerykańskiego przemysłu filmowego (aglomeracja Los Angeles) i światowe centrum nowych technologii (Dolina Krzemowa w sąsiedztwie San Francisco). Ale to...

ubezpieczenia zdrowotne
Ponad 4,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne Lekarz

Według najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w II kwartale 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiadało już ponad 4,5 mln Polaków – to wzrost o ponad 15% rok do roku. Pacjenci kupują polisy z uwagi na rosnące problemy w publicznym syst...