Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Rodzaje, przyczyny i leczenie niepróchnicowych ubytków zębowych

Brak komentarzy | Publikacja:
Rodzaje, przyczyny i leczenie niepróchnicowych ubytków zębowych

Rodzaje, przyczyny i leczenie niepróchnicowych ubytków zębowych

Ubytki zębowe są najczęściej efektem nieleczonej próchnicy. Do gabinetów stomatologicznym zgłaszają się jednak również pacjenci z ubytkami pochodzenia niepróchnicowego. Zalicza się do nich abfrakcja, abrazja, atrycja oraz erozja.

Ubytki zębowe pochodzenia niepróchnicowego mogą występować u pacjentów w każdym wieku. Przyczyny ich powstawania są różnorakie: począwszy od bruksizmu, przez wady zgryzu, działanie czynników fizycznych, aż po czynniki chemiczne. Ubytki niepróchnicowe wpływają na estetykę uzębienia, a nieleczone prowadzą do nadwrażliwości zębów, chorób miazgi oraz uszkodzeń mechanicznych koron. Zalicza się do nich abfrakcja, abrazja, atrycja oraz erozja.

Abfrakcje to ubytki powstające na skutek długotrwałego zginania korony zęba pod wpływem nieprawidłowych obciążeń zgryzowych. Mają one gładką i błyszczącą powierzchnię, a także ostre kąty. Najczęściej występują w zębach tylnych. Ryzyko ich wystąpienia zwiększają m.in. braki w naturalnym uzębieniu oraz wady zgryzu. Abfrakcje skutkują m.in. nadwrażliwością zębów oraz zapaleniami miazgi.

Ubytki abrazyjne powstają na skutek ścierania zębów przez twarde przedmioty i materiały. Ich bezpośrednią przyczyną jest najczęściej nieprawidłowa higiena jamy ustnej: stosowanie szczoteczki do zębów o twardym włosiu oraz past do zębów o wysokim współczynniku ścieralności RDA. Niekiedy abrazja pojawia się również u osób wykonujących określone zawody (np. muzyków grających na instrumentach dętych) oraz palaczy fajek, pacjentów gryzących długopis podczas pracy itp.

Atrycja jest efektem ścierania się tkanek twardych zębów na skutek ich wzajemnego kontaktu. Atrycja fizjologiczna występuje najczęściej w przypadku uzębienia mlecznego w miejscach kontaktu zębów żuchwy i szczęki, zaś patologiczna – w wyniku niewłaściwej pozycji zębów. Jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko jej powstawania jest nałogowe zgrzytanie zębami, czyli bruksizm.

Z kolei erozja to powolna i przewlekła utrata tkanek twardych zębów na skutek czynników chemicznych, najczęściej kwasów. Erozji sprzyja m.in. dieta bogata w kwaśne napoje i owoce, stosowanie zakwaszanych środków do higieny jamy ustnej oraz choroby przewodu pokarmowego, objawiające się częstymi wymiotami lub cofaniem treści żołądkowych do przełyku. Ubytki erozyjne mają kształt gładkich płaskich lub półkolistych wgłębień, rozszerzających się ku obwodowi.

Leczenie ubytków pochodzenia niepróchnicowego jest uzależnione od ich rodzaju oraz stopnia uszkodzenia tkanek twardych zęba. Pacjentom zaleca się m.in. prawidłową higienę jamy ustnej z wykorzystaniem delikatnych past do zębów i szczoteczek o miękkim włosiu, leczenie bruksizmu, uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu, terapię ortodontyczną oraz unikanie niektórych produktów spożywczych.

– Przy leczeniu zębów z erozją szkliwa szukajmy metod jak najmniej inwazyjnych – mówi w wywiadzie dla Dentowizji dr Rafał Mędzin. Jakie to mogą być metody? M.in. licówki hybrydowe.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

proteza - Dentonet.pl
Łódzkie: w 2019 r. 45% więcej protez zębowych niż rok wcześniej Lekarz

Jak informuje „Express Ilustrowany” w 2019 r. w województwie łódzkim wykonano 45% więcej protez zębowych niż w 2018 r. Ogólnie z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u w minionym roku skorzystało w regionie 439 tys. osób.Według informacji „Express...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Powikłania w implantologii? Podstawa - wyjaśnij przyczyny! Lekarz

- Dopóki nie wyjaśnię przyczyny danego powikłania, powinienem wstrzymać się od wykonywania podobnych procedur w przyszłości - mówi dr n. med. Łukasz Zadrożny. Jego zdaniem, najczęstszą przyczyną błędów jest diagnostyka przedzabiegowa przygotowana w n...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji