Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Tłuste włosy – przyczyny, pielęgnacja i kosmetyki

Publikacja:
Tłuste włosy – przyczyny, pielęgnacja i kosmetyki

Tłuste włosy – przyczyny, pielęgnacja i kosmetyki

Tłuste włosy nikomu nie dodają uroku. Nie tylko są przyklapnięte, ale też wyglądają nieświeżo. Wprawdzie z problemem przetłuszczających włosów może spotkać się każdy, kto nie za często je myje, jednak u niektórych włosy przetłuszczają się nadmiernie, pomimo dużej dbałości o higienę.

Z problemem zbytniego przetłuszczania najczęściej zmagają się osoby o cienkich, prostych włosach na których sebum i oleje najłatwiej się rozprowadzają. Efekt ten widoczny jest szczególnie przy samej głowie. Co powoduje nadmierne przetłuszczanie się włosów i jak sobie z nim radzić? Poznaj sposoby na tłuste włosy i kosmetyki, które warto stosować.

Nadmiernie tłuste włosy – przyczyny

Wlosy2Jedną z przyczyn, które powodują, że co chwilę mamy tłuste włosy, jest niezdrowy styl życia. Zła dieta obfitująca w smażone potrawy, fast foody czy słodkie napoje odbija się na kondycji naszych włosów. Podobniej niedobór snu i życie w ciągłym stresie może sprawiać, że kosmyki nie są zdrowe i puszyste, a bardzo łatwo się przetłuszczają.

Drugim częstym powodem jest niewłaściwa pielęgnacja. I wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o brak higieny. Osoby, których włosy nadmiernie się przetłuszczają, zazwyczaj myją je codziennie, a czasem nawet częściej. Choć wydaje się, że to jedyne wyjście, tak naprawdę jeszcze bardziej pogłębia to problem, ponieważ skóra głowy traci swoją naturalną równowagę i w odpowiedzi na wymywanie naturalnych olejów, zaczyna produkować ich jeszcze więcej.

Jak poradzić sobie z problemem tłustych włosów?

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, warto zmniejszyć częstotliwość mycia do 2-3 razy w tygodniu. Wprawdzie początkowo włosy mogą wyglądać źle, jednak z czasem produkcja sebum się unormuje. Aby przetrwać czas pomiędzy myciami, włosy można pokręcić, dzięki czemu przetłuszczenie nie będzie aż tak widoczne. Innym sposobem jest sięgnięcie po suchy szampon, który zamaskuje przetłuszczone włosy. Trzeba tylko pamiętać, że kosmetyk ten nie zastąpi prawdziwego szamponu, ponieważ nie oczyszcza włosów i skóry głowy.

Dobrze jest zadbać o zdrową dietę bogatą w szpinak, zawierające dużo żelaza zboża, jogurty greckie, czy słodkie ziemniaki. To pokarmy, które bardzo pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Dodatkowo można sięgnąć po suplementy, szczególnie te zawierające witaminę B7, nazywana też biotyną. Ważne jest też zapewnienie sobie codziennie 7-8 godzin snu oraz poszukanie sposobów na łagodzenie stresu.

Wlosy3

Po jakie kosmetyki sięgać, a jakich unikać przy tłustych włosach?

Unikaj kosmetyków o mocnych właściwościach nawilżających takich jak np. olej kokosowy czy arganowy. Nadmiar środków do stylizacji – lakierów, pianek żeli itp. może dodatkowo obciążać cienkie włosy, przyspieszając ich przetłuszczanie się. Również produkty zawierające silikony, choć chwilowo dają wrażenie zwiększenia objętości, w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływają na przetłuszczone włosy.

Składniki, które korzystnie wpływają na przetłuszczające sią  włosy to np. rozmaryn, aloes czy ocet jabłkowy. Warto wybierać kosmetyki, które mają je w swoim składzie. Do regularnej pielęgnacji dobrze sprawdzi się oczyszczający, ale łagodny szampon, jak np. Hair & Scalp Detox Scrub od Hairlust. Pomoże on pozbyć się nadmiaru sebum oraz resztek innych kosmetyków, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną. Można też wypróbować Scalp Follicle Treatment & Volumizer, który poprawia prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy, a dodatkowo dodaje włosom objętości, sprawiając, że nie są przyklapnięte.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

afty
Afty – jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Asysta

Zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń występujące w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim na błonach śluzowych policzków, języka, w okolicy podjęzykowej lub na podniebieniu – nie mają jednoznacznie określonych przyczyn, choć istnieje kilka czyn...

halitoza u seniorow
Przyczyny występowania halitozy wśród seniorów Lekarz

Osoby w starszym i podeszłym wieku są bardziej podatne na chroniczne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, m.in. rozwój próchnicy, chorób przyzębia czy halitozę. W badaniu, którego wyniki opublikowano w „Journal of Oral Biology and Craniofacial Research”...

kosmetyki naturalne
Dlaczego kosmetyki naturalne to taki świetny wybór? Pacjent

Kosmetyki naturalne to doskonały wybór dla tych, którzy chcą uniknąć chemii i dodatków. Są również idealne dla tych, którzy chcą używać produktów bezpiecznych dla ich skóry i środowiska. Dowiedz się więcej i odwiedź sklep z naturalnymi kosmetykami. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stres
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2022 r. Lekarz

W ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to 10% wszystkich zwolnień. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy w 2022 r. były jednak choroby układu kostno-stawowego, mięśnio...

bruksizm
Bruksizm: przyczyny, objawy i możliwości leczenia Lekarz

Amerykańska Akademia Bólu Orofacjalnego (American Academy of Orofacial Pain; AAOP) definiuje bruksizm jako „ugruntowaną parafunkcjonalną aktywność dzienną lub nocną, która obejmuje zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Odbywa się ona przy braku świadomośc...