Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Atrycja, abrazja, erozja

Publikacja:
Atrycja, abrazja, erozja

Atrycja, abrazja, erozja

Bez wątpienia najczęstszą chorobą zębów jest próchnica. Jednak w wielu przypadkach za utratę twardych tkanek zębów odpowiadają procesy, które nie mają z tą chorobą nic wspólnego. Do grupy ubytków pochodzenia niepróchnicowego zaliczamy:

– atrycje – czyli ścieranie zębów w wyniku sił żucia,
– erozje – spowodowane działaniem czynników chemicznych,
– abrazje – wywołane działaniem mechanicznych czynników zewnętrznych,

Atrycja – na czym polega i czym grozi
Atrycją nazywamy powolną utratę twardych tkanek zęba, do której dochodzi w efekcie żucia i rozcierania pokarmów. Tego typu zmiany są jak najbardziej naturalnym procesem – rocznie w wyniku tarcia tracimy w zębach stałych blisko 20-30 mikronów szkliwa. Zjawisko to nosi nazwę atrycji fizjologicznej i zachodzi stopniowo przez całe nasze życie, ulegając nasileniu u osób w podeszłym wieku. Niekiedy jednak ma miejsce patologiczna atrycja, spowodowana zaburzeniami w narządzie żucia (np.: wadami zgryzu, nieprawidłową budową zębów, bruksizmem). W takim przypadku powierzchnie żujące zębów bocznych lub brzegi sieczne zębów przednich stają się starte niewspółmiernie do wieku pacjenta. Zmiany są przy tym gładkie, lśniące, twarde i powodują widoczne zmniejszenie korony zęba.
Utrata twardych tkanek z czasem prowadzi do wielu powikłań, wśród których należy wymienić nadwrażliwość zębiny, zapalenia miazgi, a nawet jej martwicę. Ponadto atrycja ze znaczną utratą twardych tkanek zęba powoduje zmianę w wysokości zwarcia, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego narządu żucia, a z czasem odbija się na naszym wyglądzie.

Abrazja – efekt niewłaściwego szczotkowania zębów
Abrazja to ścieranie twardych tkanek zęba pod wpływem czynników zewnętrznych. Najczęstszą przyczyną abrazji jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów (szorowanie poziome) połączone z używaniem past o wysokim wskaźniku ścieralności RDA (ponad 90% przypadków). Abrazję mogą również wywołać zaburzenia zwarcia, parafunkcje, a niekiedy czynniki chemiczne oraz kulturowe. Ciekawostką może być fakt, że abrazja często występuje u krawców (odgryzanie nitek), muzyków grających na instrumentach dętych i palaczy fajek. Natomiast wśród niektórych afrykańskich plemion zaobserwowano abrazję rytualną, polegającą na nadawaniu zębom stożkowego kształtu za pomocą prymitywnych narzędzi kamiennych.
Ubytki abrazyjne umiejscawiają się w okolicy przyszyjkowej zębów przednich oraz bocznych. Łatwo można je poznać, gdyż odznaczają się charakterystycznym kształtem, a ich płaszczyzny są gładkie i lśniące.

Erozja – co jeść, żeby nie zaszkodzić zębom
Erozja to przewlekła i powolnie postępująca utrata twardych tkanek zęba w wyniku procesu chemicznego bez udziału bakterii. Do czynników wywołujących zmiany erozyjne zaliczamy niektóre choroby m.in.: anoreksję, bulimię, refluks żołądkowo-przełykowy bądź też przewlekłe wymioty będące objawem schorzeń przewodu pokarmowego. Najczęściej jednak do utraty szkliwa doprowadza czynnik dietetyczny: kwaśne napoje, owoce cytrusowe, niektóre warzywa, owocowe i ziołowe herbaty, a także… niektóre produkty do higieny jamy ustnej (np. płukanka listerynowa i heksytydynowa). Ubytki erozyjne powstają najczęściej na powierzchniach przedsionkowych zębów przednich szczęki, później żuchwy. Mają one postać płaskich ubytków szkliwa o gładkiej, lśniącej i twardej powierzchni. W zaawansowanej postaci erozji zęby (zwłaszcza przednie) stają się wyraźnie cieńsze, przezroczyste i łatwiej się kruszą.

Niepróchnicowa utrata twardych tkanek zęba jest procesem przewlekłym, a w efekcie – łatwym do przeoczenia. W wielu przypadkach negatywne zmiany zachodzą powoli, nie powodując przy tym dolegliwości bólowych i dopiero gdy stopień zniszczenia staje się zbyt duży, zmuszają pacjentów do podjęcia leczenia. Warto jednak pamiętać, że ubytki niepróchnicowego pochodzenia często prowadzą do nawrażliwości zębów, powikłań ze strony miazgi, zaburzeń zgryzowych, mają również duży wpływ na estetykę uśmiechu. Dlatego jeżeli odnosimy wrażenie, że nasze zęby stają się niewspółmiernie do naszego wieku starte, a na ich powierzchni pojawiają się dziwne rowki, dołki i bruzdy oraz przebarwienia – poprosmy o konsultacje lekarza dentystę.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ryszard III 1
Zęby króla Ryszarda III: próchnica, bruksizm i erozja szkliwa Lekarz

W 2012 r. szerokim echem w światowych mediach odbiła się informacja o odnalezieniu – w miejscu dawnego kościoła franciszkanów w Leicester, które współcześnie służy jako parking – szczątków XV-wiecznego króla Anglii Ryszarda III. Odkrycie to umożliwił...

kwasowa erozja szkliwa - Dentonet.pl
Erozja zębów – jak radzą sobie z nią duńscy dentyści? Lekarz

Erozja zębów jest coraz bardziej powszechnym problemem, z którym w swojej praktyce spotykają się stomatolodzy, a także przedmiotem szeroko zakrojonych badań. W przeprowadzonym w ostatnim czasie badaniu oceniono poziom wiedzy w tym zakresie reprezento...