Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Raport NIK na temat odpadów medycznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Raport NIK na temat odpadów medycznych

Raport NIK na temat odpadów medycznych

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat stosowania się do procedur segregacji i utylizacji odpadów medycznych przez polskie placówki medyczne. Kontrola była przeprowadzana w 12 szpitalach.

NIK zwraca uwagę na bagatelizowanie i zaniedbywanie procedur oraz rzetelnej dokumentacji, co prowadzi do problemów z monitorowaniem niebezpiecznych odpadów oraz może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz środowiska.

W Polsce wytwarza się średnio rocznie 44 tys. ton odpadów medycznych, z czego aż 90% z nich to odpady niebezpieczne, w większości zakaźne. Najwięcej odpadów wytworzono w województwach śląskim i mazowieckim.

Główne błędy w kontrolowanych placówkach dotyczyły segregacji odpadów medycznych. Nie były one sortowane lub mieszano ze sobą różne ich typy. Ponadto na workach i pojemnikach brakowało odpowiednich kodów, pozwalających na identyfikację zawartości, a także często worki były przepełnione, przez co nie mogły być później szczelnie zamknięte. Podobne nieprawidłowości zauważono w 10 z 12 kontrolowanych szpitali.

Nieprawidłowości zaobserwowano również w sposobach magazynowania odpadów medycznych. Nie przestrzegano czasu magazynowania oraz wymaganej temperatury, a pomieszczenia nie były odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, insektów oraz zwierząt, które mogą przenosić zarazki.

Znaczne rozbieżności zaobserwowano w ewidencji odpadów medycznych, prowadzonych przez kontrolowane szpitale. Połowa z nich prowadziła nieprawidłową ewidencję, niezgodną z obowiązującym katalogiem i listą odpadów niebezpiecznych. Zaobserwowano również różnicę pomiędzy ilością odpadów zewidencjonowanych, a przekazanych do unieszkodliwienia. Łącznie zaniżono tę wartość o 4 tony.

Najwyższa Izba Kontroli wykryła, że do marszałków województw nie dotarła informacja na temat niemal 7 ton odpadów zakaźnych. Nie wiadomo, co się z nimi stało – czy zostały faktycznie zniszczone, czy pozbyto się ich w inny sposób.

W każdym rokiem zmniejsza się ilość spalarni odpadów medycznych. Sytuacja ta skutkuje tym, że spalarnie swobodnie ceny, które wahają się od 1,22 zł/kg do 3,24 zł/kg. Z tego powodu wiele szpitali nie korzystało ze spalarni najbliższej położonych, a zamiast tego przewoziły odpady do miejsc oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Niekiedy decyzja taka spowodowana jest brakiem spalarni w danym województwie, która mogłaby zniszczyć odpady zakaźne zgodnie z przepisami. Jednak bardzo często o wyborze miejsca do unieszkodliwiania odpadów decydowały względy ekonomiczne.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała również 29 spalarni zakaźnych odpadów medycznych i w 19 z nich stwierdzono nieprawidłowości.

Zdaniem NIK wszystkie nieprawidłowości zaobserwowane podczas kontroli zagrażały zdrowiu ludzi oraz środowisku.
We wnioskach raportu NIK zwraca się do Ministra Środowiska o poprawę stanu stosowania się przez placówki medyczne do zasady bliskości przy unieszkodliwianiu odpadów. NIK nawołuje również do uregulowania kwestii dopuszczalnych sposobów unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych w ten sposób, aby dopuszczalne było jedynie ich spalanie.


Pełny tekst raportu: nik.gov.pl

KeL

Przeczytaj również: Odpady medyczne – nowe regulacje


POWIĄZANE ARTYKUŁY

computer-1149148_960_720.jpg
Placówki medyczne nie zdążą z EDM Lekarz

Zgodnie z raportem "Wyzwania IT ochrony zdrowia 2015-2017", przygotowanym przez firmę BMM, około 21% placówek medycznych nie zdąży dostosować się do wdrożenia Elektronicznej Dokumenta......

science-1029385_960_720.jpg
Bakteriobójczy ząb 3D Lekarz

Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii opracowali sztuczny ząb, który ma właściwości niszczenia drobnoustrojów już na poziomie molekularnym – poinformował prestiżowy magazy......

medical-563427_960_720.jpg
Studia medyczne będą płatne? Pacjent

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na antenie radia RMF FM powiedział, że dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie płatnych studiów medycznych. Jego zdaniem, miałoby to zapobiec wy......

ROZWIŃ WIĘCEJ
shutterstock_31834255.jpg
Zmiany w sprawie odpadów medycznych Asysta

Gospodarowanie odpadami medycznymi to jedno z poważniejszych zadań, jakie spoczywa na asystentkach stomatologicznych. Dodatkowo jest uregulowane ścisłymi przepisami w tym względzie. To właśnie zgod......

wastebags.jpg
Odpady medyczne muszą szybciej zniknąć Lekarz

Stomatolodzy spoglądając w kalendarz obowiązujących norm i przepisów zastanawiają się, co dalej z odpadami medycznymi. Nadal trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie postępowania z odpadami m......

obrażony.jpg
Rok 2016 - rokiem wzmożonych kontroli Lekarz

Znacznie częstsze niż do tej pory kontrole skarbówki i prawdopodobnie znacznie częstsze wizyty Państwowej Inspekcji Pracy - to wyzwania, z którymi w 2016 r. będzie musiał się zmierzyć ni......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres