Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Próchnica czyha w butelce

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Próchnica czyha w butelce

Próchnica czyha w butelce

Mało osób wie, że próchnica dotyka już niespełna roczne dzieci, u których pojawiają się pierwsze zęby mleczne.  Najnowsze badania amerykańskich naukowców z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób dowodzą, że butelki ze smoczkiem mogą być jednym z głównych powodów rozwoju próchnicy.

Dwoje z pięciorga dzieci rozpoczynających przedszkole, ma co najmniej jeden ząb z próchnicą, wynika z przeprowadzonych badań. To rozczarowujące dla lekarzy, ponieważ jest to problem, któremu można w łatwy sposób zapobiec.

Wielu rodziców podaje dzieciom, w butelkach ze smoczkiem, napoje bogate w cukier, takie jak soczki owocowe, mleko itp. Cukier w nich zawarty stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii, które później powodują powstawanie próchnicy u dzieci – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic.

Dziecko jest narażone na próchnicę praktycznie od początku swojego życia. Biorąc pod uwagę ilość bakterii obecnych w jamie ustnej naszej pociechy, nawet wyżynające się zęby są narażone na osłabienie szkliwa i demineralizację.

Doktor Duda radzi częste mycie smoczka, niepozostawianie dziecku na dłuższy czas butelki ze słodkimi napojami, zastąpienie niektórych słodkich napojów wodą lub niesłodzonymi herbatkami.

Ponadto bardzo często zdarza się, że opiekunowie przypadkowo przenoszą na dziecko bakterie wywołujące próchnicę. Chociażby dzielenie naczyń z dzieckiem stanowi podwyższone ryzyko próchnicy w przyszłości.

Dlaczego to tak ważne, by od samego początku dbać o zęby? Jeśli dziecko ma nieleczoną próchnicę, stomatolog nieraz jest zmuszony usunąć ząb, gdyż okazuje się, że nie da się go już uratować.

Poza tym próchnica w zębach mlecznych podnosi ryzyko wystąpienia jej także w zębach stałych. Dlatego tak ważne jest, by dziecko odwiedzało regularnie stomatologa, a wizyty w gabinecie dentystycznym są tak samo ważne dla dzieci, jak i dla dorosłych.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

podatek cukrowy - Dentonet.pl
Czy podatek cukrowy pomoże w walce z próchnicą?

- Nie jestem zwolennikiem podatków - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Dodaje natomiast, że na pewno warto promować producentów żywności, którzy używają zdrowych substyt...

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu Lekarz

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu - przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UK...

karmienie piersią - Dentonet.pl
Stanowisko PTSD ws. karmienia piersią i jego związków z próchnicą Lekarz

Temat związku karmienia piersią i ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa (ECC) jest jednym z najczęściej poruszanych na spotkaniach dotyczących stomatologii dziecięcej. Wciąż pojawiają się wątpliwości wśród lekarzy, higienistek i pacjentów. Stanowisk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: próchnica wśród dzieci znów w natarciu Lekarz

Próchnica stanowi od wielu lat poważny problem polskich pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając dzieci. Okazuje się jednak, że dotyka ona również wielu młodych mieszkańców państw Europy Zachodniej. Z najnowszych danych opublikowanych przez Public He...

Zdążyć przed próchnicą - Dentonet.pl
„Zdążyć przed próchnicą” – już wkrótce pierwsze szkolenia Lekarz

Prof. Maria Mielnik-Błaszczak, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Beata Kawala, dr hab. n. med. Anna Kierklo oraz dr n. med. Maria Iwanecka-Zduńczyk dołączyły do komitetu wykonawczego, który zajmie się programem certyfikacji w ramach programu „Zdążyć ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres