Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Plomba stara jak świat

Brak komentarzy | Publikacja:
Plomba stara jak świat

Plomba stara jak świat

Na początku ubiegłego wieku, w północnej Istrii w pobliżu miejscowości Lonche (Słowenia) znaleziono lewą część żuchwy neolitycznego człowieka. Znajdowała się ona w ścianie kalcytowej jaskini krasowej. Okazało się, że jest to szczęka mężczyzny w wieku 24-30 lat, który żył 6,5 tys. lat temu.

Następnie cenne znalezisko skatalogowano i przechowywano w Muzeum Historii Naturalnej w Trieście. Żuchwa znajduje się w muzeum od ponad 100 lat i do tej pory nie znaleziono i nie zauważono w niej niczego szczególnego.

Jednak Claudio Tuniz i jego kolega Federico Bernardini z Międzynarodowego Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście, postanowili na prehistorycznej żuchwie przetestować nową aparaturę do obrazowania rentgenowskiego.

Po sprawdzeniu nowoczesnego sprzętu okazało się, że do kła żuchwy przyczepiony jest jakiś materiał. Po uzyskaniu trójwymiarowego zdjęcia w dużej rozdzielczości, naukowcy zobaczyli, że w zębie znajduje się długie pionowe pęknięcie i obszar startego szkliwa odsłaniający zębinę. Okazało się, że górna część szczeliny i starta powierzchnia zgryzowa zęba pokryte zostały (ze sporą precyzją) jakąś substancją.

Spektoskropia w podczerwieni pozwoliła zidentyfikować tajemniczą substancję jako pszczeli wosk. Metoda datowania AMS wskazała, że próbka kolagenu ma 6400-6655 lat.

Jedna z hipotez głosi, że wosk nałożono po śmierci mężczyzny np. podczas rytuałów pogrzebowych, a pęknięcie zęba mogło powstać, gdy ząb wysychał w jaskini. Jednak Tuniz i Bernardini poddają w wątpliwość tę teorię i uważają, że zabieg był działaniem mającym przynieść ulgę cierpiącemu. Jak trafnie zauważył Stephen Buckley z Uniwersytetu w Yorku – wosk bywa mieszany z miodem i propolisem, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Nie istnieje wiele odkryć wskazujących na neolityczne interwencje stomatologiczne. Istnieje jeszcze tylko jeden przypadek potwierdzający tę tezę. Na cmentarzysku Gebel Ramlah w Egipcie znaleziono sztuczny ząb, który prawdopodobnie spełniał funkcję mini protezy. Dysponowano również relacjami pisanymi m. in. Papirusem Ebersa, w którym znajdowały się opisy mieszanek z miodu i składników mineralnych. Owe mieszanki miały służyć do mocowania poluzowanych zębów oraz niwelowania bólu.

 

opr. pw.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Najstarszy chory ząb".


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Boże Narodzenie - Dentonet.pl
"Warto poszukać pozytywów świąt w czasie pandemii" Asysta

Jeżeli zapytamy kogoś o Boże Narodzenie, pewnie powie nam: choinka, kolędy, dobre jedzenie i rodzina przy stole. W tym roku, w czasie pandemii, ten schemat zostaje zaburzony. – Warto jednak poszukać w tym pozytywów i przeżyć święta po swojemu – mówi ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pomoc medyczna w święta - Dentonet.pl
Gdzie po pomoc lekarską i stomatologiczną w czasie świąt? Pacjent

Święta to dla wielu z nas okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Przypominamy, w jaki sposób możemy skorzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania, a także w jakich sytuacjach przyda nam się Europejska Karta Ubezp...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji