Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najpowszechniejsze choroby zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najpowszechniejsze choroby zębów

Najpowszechniejsze choroby zębów

Nie ma osoby, która nigdy nie zmagałaby się z chorobą atakującą zęby. Oto osiem najczęściej występujących chorób zębów wśród Polaków.

 

Próchnica

Najczęściej diagnozowana choroba zębów wśród naszych rodaków. Szacuje się, że aż 96 % Polaków zmaga się z próchnicą. Świadomość posiadania choroby jest wśród nas bardzo niska, ponieważ większość z nas nie wiąże „dziury” w zębie z chorobą. Jednak jest ona chorobą bakteryjną, która atakuje twarde tkanki zęba.

Przyczyną powstawania próchnicy są kwasy, powstałe na skutek działania bakterii próchnico twórczych metabolizujących cukier. Leczenie polega na usunięciu zarażonej tkanki i wypełnieniu ubytku. W groźniejszych przypadkach, gdy próchnica zaatakuje głębsze warstwy zęba niezbędne jest leczenie kanałowe.

Powstaniu próchnicy zapobiegniemy poprzez profilaktykę, czyli ograniczenie spożywania cukrów, dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne kontrole u dentysty.

 

Zapalenie miazgi

Przyczynami zapalenia miazgi jest wiele – przeciążenie zęba, wielokrotne zabiegi stomatologiczne i nieszczelne wypełnienia czy choćby urazy mechaniczne. Najczęściej jest ono wynikiem nieleczonej próchnicy. Powoduje ono silny ból zęba i mogą pojawiać się obrzęki dziąseł przy chorym zębie. Nie należy lekceważyć tej choroby, ponieważ zapalenie miazgi może spowodować rozprzestrzenienie się ogniska bakteryjnego na kość. W przypadku podejrzenia tej choroby, zaleca się jak najszybszą wizytę u dentysty.

 

Zgorzel

Zaniechanie leczenia zapalenia miazgi i leczenia kanałowego prowadzi do zgorzeli. Jest to bardzo poważna dolegliwość spowodowana działaniem bakterii beztlenowych, rozkładających martwą tkankę. Ten stan zapalny może mieć bardzo poważne skutki i doprowadzić nawet do powstania zmian w kości wokół wierzchołka korzenia zęba. Możliwe jest również powstanie przetoki ropnej lub torbieli. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte mogą wystąpić dolegliwości w innych organach np. zapalenie wsierdzia. Próchnica i zapalenie miazgi jakie występują przed tą chorobą powodują, że odczuwamy zgorzel zęba w postaci bólu. Jednak, może się zdarzyć, że zgorzel nie będzie przez nas odczuwalna, a także może ona pojawić się w pozornie zdrowym zębie.

 

Ropień

Ropień w jamie ustnej może znajdować się w kieszonce zębowej (przestrzeń między zębem a dziąsłem), rejonie wierzchołka zęba, na końcu obumierającego lub martwego zęba. Tę chorobą powodują bakterie kolonizujące uszkodzoną lub podrażnioną wcześniej tkankę. Ropień rozwija się zazwyczaj błyskawicznie – w przeciągu jednego, dwóch dni – nie powodując bólu. Łatwo ją przegapić dlatego może ona zamienić się w formę przewlekłą, co spowoduje dotarcie infekcji do kolejnych tkanek i uszkodzi je. Może spowodować powstanie prowadzącego na zewnątrz tunelu w tkance – przetoki.

 

Nadwrażliwość zębów

Dotyczy ona ok. 30% Polaków. Podczas kontaktu z zimnym bądź gorącym jedzeniem i piciem zęby reagują bólem. Może się zdarzyć, że zęby wrażliwe są także na kwaśny i słodki smak, a nawet reagują podczas wdychania zimnego powietrza. Powodem nadwrażliwości jest odsłonięta zębina, czyli tkanka znajdująca się pod szkliwem. Wiele osób próbuje przeczekać nadwrażliwość jednak nie jest to dobry sposób na pozbycie się jej. Potrzebne jest leczenie i przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny odsłonięcia zębiny.

 

Kwasowa erozja szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa jest uszkodzeniem twardych tkanek zęba na skutek działania związków chemicznych-kwasów bez udziału bakterii. Na tę przypadłość cierpieć może nawet od 30 do 40% populacji i liczba chorych wciąż rośnie. Przyczyną kwasowej erozji szkliwa jest stosowanie niewłaściwej diety bogatej w słodycze, napoje gazowane, soki, wino, kwaśne sosy do sałatek czy owoce. Kwasy zawarte w tych produktach uszkadzają szkliwo, które odpada od zęba. Osłabione szkliwo jest bardziej podatne na wszelkie urazy i objawem erozji szkliwa może być wspomniana już nadwrażliwość. Widoczne zmiany pojawiające się na zębach to: przezroczyste szkliwo, przebarwienia, rowki, bruzdy czy dołki.

 

Paradontoza

Paradontoza lub inaczej zapalenie przyzębia może prowadzić nawet do wypadania zębów. Na początku choroby pod dziąsłami zbiera się kamień nazębny i żyjące na nim bakterie. Nie stosowanie odpowiedniej higieny i nie usunięcie złogów u dentysty prowadzi do zapalania dziąseł, które stają się nabrzmiałe, zaczerwienione i bolące. W trakcie szczotkowania zębów dochodzi do krwawienia dziąseł. Kolejnym etapem jest cofanie się dziąseł, które odsłaniają szyjkę. Następnie jest nadwrażliwość, potem rozchwianie zębów i w konsekwencji ich wypadanie.  Rozwojowi paradontozy sprzyjają również wady zgryzu oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca czy obciążenie genetyczne.

 

Wady zgryzu

Wady zgryzu nie są tylko i wyłącznie problemem estetycznym. Nierówne ustawienie zębów w żuchwie utrudnia prawidłową higienę co prowadzi do zwiększenia wystąpienia ryzyka chorób takich jak paradontoza czy próchnica. Może ono powodować również niewłaściwą pracę narządu żucia co przełoży się na intensywniejsze ścieranie szkliwa. Wyróżniamy zgryzy: otwarty, głęboki, tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, stłoczenia, zęby odseparowane.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

POLCOVID-19 - Dentonet.pl
Darmowa aplikacja POLCOVID-19 oceni ryzyko choroby Lekarz

Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez genetyków, immunologów i bioinformatyków pozwoli każdemu anonimowo zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem. Wirtualna mapa wskazuje również ryzyko w najbliższej okolicy – w skali powiatu lub miasta. Z apli...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres