Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

Pękające kąciki ust – zwane też zajadami – mogą sygnalizować różne problemy zdrowotne. Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza zajady nawracające, a także zmiany, które mimo prób leczenia utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

Zajady to nadżerki w kącikach ust, charakteryzujące się pęknięciami skóry i czerwieni wargowej. Początkowo wokół chorego miejsca pojawia się niewielkie zaczerwienienie oraz uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Z czasem pęknięcia stają się głębsze i bardziej bolesne, szczególnie podczas ziewania, mówienia czy nadgryzania dużych kęsów pokarmu. Po kilku dniach sączące się ranki pokrywają się strupkami, a zmiany zaczynają być coraz bardziej widoczne. Nawracające, długotrwałe zajady mogą nawet pozostawiać blizny.

Pękające kąciki ust – przyczyny

Przyczyn pojawiania się zajadów jest wiele. Do powstania nadżerek mogą się przyczynić zupełnie banalne czynniki, takie jak niedostateczna higiena jamy ustnej czy warunki atmosferyczne powodujące przesuszenie skóry. Z reguły jednak pękające kąciki ust powodują czynniki pochodzenia miejscowego lub ogólnego.

Pękające kąciki ust towarzyszą takim chorobom ogólnych, jak anemia, alergia (np. na nikiel), zakażenie HIV, cukrzyca lub zespół złego wchłaniania. Za zmiany zapalne w kącikach ust może również odpowiadać niedobór witamin z grupy B, żelaza oraz cynku. W niektórych przypadkach zajady mogą być również objawem nowotworu jamy ustnej.

Co jeszcze może spowodować pojawienie się zajadów? Do zapalenia kącików warg może dojść po długotrwałej kuracji antybiotykami, w efekcie której rozwinęła się drożdżyca jamy ustnej. Wówczas – obok bolesnych pęknięć i owrzodzeń – możemy zaobserwować biały nalot na języku i wewnętrznej stronie policzków. Chorzy cierpiący na drożdżycę skarżą się także na pieczenie i swędzenie w jamie ustnej, zaburzenia smaku i ból przy spożywaniu kwaśnych lub ostrych pokarmów. Inną przyczyną miejscowej infekcji może być zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem.

Zajady jako problem stomatologiczny

Niekiedy powstawanie zajadów jest ściśle związane z problemami stomatologicznymi. Zajady mogą być wynikiem próchnicy, niewyrżniętych zębów, bezzębia, a także krzywego zgryzu. Do powstania nadżerek często przyczynia się także nieprawidłowo obniżona powierzchnia zwarcia w protezach stomatologicznych. W takich przypadkach ślina gromadzi się w zakamarkach ust, stwarzając w ten sposób dobre warunki do rozwoju bakterii.

Jak można leczyć pękające kąciki ust?

Wiele osób leczy pękające kąciki ust domowymi sposobami, wcierając w nie miód, oliwę z oliwek, sok z liści aloesu, pastę z drożdży i mleka lub dostępne bez recepty maści przyspieszające regenerację naskórka. Nie zawsze jednak smarowanie, płukanie czy pędzlowanie okazuje się metodą skuteczną. Jeżeli domowa kuracja nie daje żadnych rezultatów, a bolesne zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, owrzodzenie należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu albo lekarzowi dentyście, najlepiej periodontologowi. Na podstawie rozmowy i dodatkowych badań, np. badania krwi czy wymazu z ranek, specjalista postawi diagnozę i w zależności od niej zaproponuje odpowiednie leczenie.

Rośnie liczba osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Przyczyną problemów jest przede wszystkim nadmiar kwaśnych i gazowanych produktów w diecie. Przełomem w profilaktyce może się okazać arginina. Według ostatnich badań aż 60% pacjentów odczuło istotną poprawę po użyciu preparatu zawierającego m.in. argininę.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

poparzenia jamy ustnej - Dentonet.pl
Poparzenia jamy ustnej – co robić? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Poranny pośpiech i łyk gorącej kawy albo nagły głód i kęs gorącego posiłku – w takich sytuacjach nietrudno o poparzenia jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzków albo podniebienia. Wówczas pojawia się ból, zaczerwienienia, a niekiedy także bi...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Objawy raka jamy ustnej – jak można je rozpoznać u pacjentów? Asysta

4 lutego po raz osiemnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje o nowotworach jamy ustnej. Jakie są objawy raka jamy ustnej? Kto jest narażony na jego wystąpienie?Rak jamy ustnej najcz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
grzybica jamy ustnej - Dentonet.pl
Grzybica jamy ustnej – przyczyny, objawy i metody leczenia Pacjent

Grzybica jamy ustnej – zwana również kandydozą – to groźna choroba, która może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Dlatego przy jakichkolwiek niepokojących objawach należy jak najszybciej odwiedzić lekarza i rozpocząć proces leczenia.Grzybic...

arginina - Dentonet.pl
Arginina w paście do zębów pomocna w walce z próchnicą Pacjent

Ministerstwo zdrowia alarmuje, że prawie 100% polskich 18-latków cierpi na próchnicę. Największe nasilenie choroby obserwuje się u młodych pacjentów, jednak problem ten dotyczy również osób dojrzałych. Stomatolodzy podkreślają, że podstawą profilakty...

zespół alergii jamy ustnej - Dentonet.pl
Zespół alergii jamy ustnej - przyczyny, objawy, metody leczenia Pacjent

Zespół alergii jamy ustnej to szereg objawów występujących u pacjenta po spożyciu określonych produktów, zazwyczaj warzyw, owoców oraz orzechów. Choroba występuje najczęściej u osób borykających się z alergicznym nieżytem nosa lub alergią na niektóre...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres