Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Co dziesiąty Brytyjczyk „domowym stomatologiem”?

Publikacja:
Co dziesiąty Brytyjczyk „domowym stomatologiem”?

Co dziesiąty Brytyjczyk „domowym stomatologiem”?

Jak wynika z ankiety firmy YouGov działającej w branży badań rynku i analizy danych, jeden na dziesięciu mieszkańców Wielkiej Brytanii przeprowadzał na sobie „zabiegi” stomatologiczne. Jak sugerują analitycy YouGov, głównym powodem tych działań jest utrzymujący się na Wyspach problem z dostępem do leczenia stomatologicznego, choć problemem są także koszty wizyty i obawa przed dentystą.

Ankieta, której wyniki opublikowano w marcu tego roku, zostało przeprowadzone wśród 2104 osób w całej Wielkiej Brytanii.

Nie mogą dostać się do dentysty lub nie stać ich na leczenie

Z badania wynika, że 10% uczestników zdecydowało się na samodzielne wykonanie u siebie „zabiegu” dentystycznego, a jedna piąta respondentów (22%) nie jest obecnie zarejestrowana u lekarza stomatologa. Spośród osób, które nie są pod opieką lekarza stomatologa, więcej niż jedna trzecia (37%) potwierdziła, że przyczyną tego stanu rzeczy są trudności ze znalezieniem dentysty Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Kolejne 5% respondentów jest na liście oczekujących do gabinetu NHS.

Natomiast 23% badanych stwierdziło, że nie są pacjentami gabinetu dentystycznego, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na leczenie. Co ósmy ankietowany (12%) zadeklarował, że nie ma pewności, czy stać go choćby na rutynowe wizyty kontrolne. Kolejne 11% badanych nie ma przekonania, czy może sobie pozwolić na leczenie. Inne przyczyny braku dostępu do leczenia to m.in. wyrejestrowanie z gabinetu (po dłuższej nieobecności) oraz strach przed wizytą u dentysty.

Samodzielne ekstrakcje, piłowanie zębów, leczenie ropni

W grupie ankietowanych, którzy zdecydowali się na samodzielnie „zabiegi”, ponad połowa (56%) wybrała stomatologię „zrób to sam” w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym 36% w ostatnim roku. Niektórzy ankietowani twierdzili, że wyrywali własne zęby, inni robili samodzielnie „plomby”, usuwali lub naprawiali korony, spiłowywali ogniska próchnicy w zębach, we własnym zakresie leczyli u siebie ropnie i infekcje. Według YouGov jedna na pięć osób, które poddały się takiemu „zabiegowi”, zdecydowała się na ten krok, ponieważ w odpowiednim czasie nie mogła trafić na fotel dentysty, a kolejne 15% twierdzi, że leczenie uniemożliwiły blokady związane z pandemią COVID-19.

Około 46% ankietowanych było u dentysty w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a odsetek tych, którzy byli leczeni przez stomatologa w minionych dwóch latach, wyniósł 70%. Jednak jedna czwarta ankietowanych (27%) nie była u dentysty od dwóch lat lub dłużej, w tym 8% przyznaje, że od ostatniej wizyty w gabinecie minęło ponad 10 lat.

Prezes Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dr Eddie Crouch, powiedział: – Od pacjentów próbujących samodzielnego „leczenia” stomatologicznego po tych, którzy zrezygnowali nawet z prób umówienia się na wizytę, liczby te pokazują, że zbliża się kres opieki dentystycznej. Zarówno rząd, jak i opozycja potrzebują jasnego planu reformy i odpowiedniego finansowania stomatologii NHS. Jeśli to się nie powiedzie, równie dobrze mogą zacząć pisać nekrolog.

T.H.

źródło: https://www.messengernewspapers.co.uk/news/national/23409502.one-10-people-performed-diy-dentistry-poll-finds/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ASP webinar
Jak zostać stomatologiem przyszłości? [webinar] Lekarz

Już we wtorek 19 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się organizowany w ramach programu Akademia Stomatologii Przyszłości webinar "Jak zostać stomatologiem przyszłości?" prowadzony przez lek. stom. Michała Dudzińskiego - asystenta i doktoranta w Katedrze...

ASP webinar2
Ty też możesz zostać stomatologiem przyszłości! Lekarz

Czy studia to już moment, w którym powinno się określić swoją ścieżkę rozwoju? W jaki sposób wyróżnić się na tle innych studentów? Czy warto koncentrować się tylko na jednej specjalizacji? Pytań, które nurtują studentów stomatologii już na etapie ksz...

ortodoncja
Co trzeci Brytyjczyk niebawem chce się leczyć ortodontycznie Lekarz

Jak potwierdza badanie ankietowe przeprowadzone w ostatnim czasie przez Portman Smile Clinic, w Zjednoczonym Królestwie rośnie liczba pacjentów, którzy już przeszli bądź planują w nieodległej przyszłości poddać się leczeniu ortodontycznemu. Badanie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziel sie usmiechem
Dzielili się uśmiechem już po raz dziesiąty! Lekarz

W dobiegającym właśnie końca roku szkolnym program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” obchodził swój jubileusz. Inicjatywa powstała w 2013 r. dzięki współpracy firmy Mars Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w odpowiedzi na skalę próchnicy w Polsce....