Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Papierosy light wcale nie są zdrowsze

Publikacja:

Papierosy light wcale nie są zdrowsze

Okazuje się, że papierosy typu „Light” wcale nie są zdrowsze. Wprowadzone na rynek wiele lat temu miały przekonać palaczy, iż zawierają mniej nikotyny i przez to są „zdrowsze”.

Kolejne badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat nie potwierdziły tego.

Amerykańscy badacze z Uniwersytety Kalifornijskiego przekonują, że nikotyna bardzo dobrze wiąże się z receptorami w mózgu, bez względu na to jak duża jej dawka dostarczana jest rzez wypalanego papierosa.
 

Po przeprowadzeniu licznych badań, wnioski takie wypracował zespół badaczy pod kierownictwem dr. Arthura Brody.

Naukowcy przyjrzeli się bliżej papierosom o obniżonej zawartości nikotyny (0,6 – 1,0 mg).

Po zakończonym badaniu, naukowcy stwierdzili, że nawet bardzo małe dawki nikotyny mocno oddziaływają na receptory w mózgu.
 

Dr Brody stwierdził, że do związania dużej liczby receptorów w mózgu wystarczy nawet niewielka ilość nikotyny.

Mózg palacza reaguje więc w podobny sposób na obecność szkodliwego alkaloidu, niezależnie od jego dawki. Informacja ta jest cenna dla lekarzy i terapeutów, którzy pomagają palaczom rozstać się z groźnym nałogiem.
 

Nikotyna z łatwością przedostaje się do mózgu, łącząc się tam z nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Acetylocholina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników występujących w ludzkim organizmie.

Nikotyna zajmuje miejsce, które w normalnych warunkach jest wiązane przez acetylocholinę. Aktywacja receptora przez nikotynę trwa dłużej, przez co jej wpływ na mózg jest bardziej długotrwały. Dochodzi wówczas do pogłębienia uczucia przyjemności, a w efekcie do powstania uzależnienia.
 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że intensywność wiązania receptorów przez nikotynę najprawdopodobniej nie jest zależna od pozostałych związków znajdujących się w dymie tytoniowym.
 

W czasie trwania badań podano także testom nowy rodzaj papierosów, które mają zostać przeznaczone w terapii wspomagającej rzucanie nałogu. Zawierają one zaledwie 0,05 mg nikotyny (zwykły papieros zawiera 1,2-1,4 mg alkaloidu).

Pomysłodawcy nowego produktu chcieli pomóc osobom rzucającym palenie poprzez dostarczanie pacjentowi przyjemności związanej z samym paleniem bez wpływania na mózg za pośrednictwem substancji psychoaktywnych.

 

 

na podstawie: www.eurekalert.org
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

weglowodany
Mniej węglowodanów w diecie - dużo zdrowsze zęby Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Newcastle University, mniejsza ilość węglowodanów w diecie przekłada się na wyższy poziom zdrowia jamy ustnej. Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu dietetyki, w których...

papierosy - Dentonet.pl
Papierosy i alkohol - główne czynniki ryzyka raka głowy i szyi Lekarz

Wielu mieszkańców Polski umiera zbyt wcześnie, zwłaszcza z powodu nowotworów. Eksperci NIZP-PZH wskazują na pilną potrzebę wzmocnienia działań prewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych, zwłaszcza że 90-95% wszystkich nowotworów powodowanych...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-papierosy - Dentonet.pl
E-papierosy bardzo szkodliwe dla zdrowia zębów i jamy ustnej Asysta

E-papierosy niszczą komórki błon śluzowych jamy ustnej, uszkadzają tkanki oraz mogą powodować raka – takie wnioski płyną z trzech niezależnych badań przeprowadzonych w ośrodkach naukowych na całym świecie. Jak informuje portal Dentistry Today, produc...

papierosy - Dentonet.pl
NIL apeluje o podniesienie stawki akcyzy na tradycyjne papierosy Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ponowiło swój apel do ministerstw zdrowia oraz finansów o podniesienie stawki akcyzy na tradycyjne papierosy. – Ten zgubny nałóg rocznie zabija około 80 tys. ludzi w Polsce. Tyle samo osób straciło dotychczas życie...

e-papierosy - Dentonet.pl
E-papierosy negatywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej Lekarz

Choć stężenie toksycznych związków chemicznych w substancjach ciekłych oraz parze e-papierosów jest niższe niż w przypadku papierosów tradycyjnych, to i tak stanowią one potencjalny czynnik karcynogenny – pisze na łamach „Pulsu Medycyny” dr n. med. M...