Papierosy light wcale nie są zdrowsze
Papierosy light wcale nie są zdrowsze
Okazuje się, że papierosy typu „Light” wcale nie są zdrowsze. Wprowadzone na rynek wiele lat temu miały przekonać palaczy, iż zawierają mniej nikotyny i przez to są „zdrowsze”.
Kolejne badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat nie potwierdziły tego.
Amerykańscy badacze z Uniwersytety Kalifornijskiego przekonują, że nikotyna bardzo dobrze wiąże się z receptorami w mózgu, bez względu na to jak duża jej dawka dostarczana jest rzez wypalanego papierosa.
Po przeprowadzeniu licznych badań, wnioski takie wypracował zespół badaczy pod kierownictwem dr. Arthura Brody.
Naukowcy przyjrzeli się bliżej papierosom o obniżonej zawartości nikotyny (0,6 – 1,0 mg).
Po zakończonym badaniu, naukowcy stwierdzili, że nawet bardzo małe dawki nikotyny mocno oddziaływają na receptory w mózgu.
Dr Brody stwierdził, że do związania dużej liczby receptorów w mózgu wystarczy nawet niewielka ilość nikotyny.
Mózg palacza reaguje więc w podobny sposób na obecność szkodliwego alkaloidu, niezależnie od jego dawki. Informacja ta jest cenna dla lekarzy i terapeutów, którzy pomagają palaczom rozstać się z groźnym nałogiem.
Nikotyna z łatwością przedostaje się do mózgu, łącząc się tam z nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Acetylocholina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników występujących w ludzkim organizmie.
Nikotyna zajmuje miejsce, które w normalnych warunkach jest wiązane przez acetylocholinę. Aktywacja receptora przez nikotynę trwa dłużej, przez co jej wpływ na mózg jest bardziej długotrwały. Dochodzi wówczas do pogłębienia uczucia przyjemności, a w efekcie do powstania uzależnienia.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że intensywność wiązania receptorów przez nikotynę najprawdopodobniej nie jest zależna od pozostałych związków znajdujących się w dymie tytoniowym.
W czasie trwania badań podano także testom nowy rodzaj papierosów, które mają zostać przeznaczone w terapii wspomagającej rzucanie nałogu. Zawierają one zaledwie 0,05 mg nikotyny (zwykły papieros zawiera 1,2-1,4 mg alkaloidu).
Pomysłodawcy nowego produktu chcieli pomóc osobom rzucającym palenie poprzez dostarczanie pacjentowi przyjemności związanej z samym paleniem bez wpływania na mózg za pośrednictwem substancji psychoaktywnych.
na podstawie: www.eurekalert.org
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Wielu mieszkańców Polski umiera zbyt wcześnie, zwłaszcza z powodu nowotworów. Eksperci NIZP-PZH wskazują na pilną potrzebę wzmocnienia działań prewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych, zwłaszcza że 90-95% wszystkich nowotworów powodowanych...
E-papierosy niszczą komórki błon śluzowych jamy ustnej, uszkadzają tkanki oraz mogą powodować raka – takie wnioski płyną z trzech niezależnych badań przeprowadzonych w ośrodkach naukowych na całym świecie. Jak informuje portal Dentistry Today, produc...
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Newcastle University, mniejsza ilość węglowodanów w diecie przekłada się na wyższy poziom zdrowia jamy ustnej.Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu dietetyki, w których z...
Liczne badania naukowe dowiodły, że palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, powoduje osadzanie się kamienia oraz przebarwienia szkliwa, szkodzi dziąsłom oraz utrudnia gojenie się ran w obrębie jamy ustnej. Nega...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji