Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pacjent niezdyscyplinowany

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pacjent niezdyscyplinowany

Pacjent niezdyscyplinowany

W wielu przypadkach efekty leczenia zależą nie tylko od umiejętności lekarza dentysty, lecz również od zdyscyplinowania samych pacjentów. Tymczasem jak pokazują wyniki sondażu, przeprowadzonego przez DNF (Norweskie Stowarzyszenie Stomatologów), z przestrzeganiem zaleceń lekarskich bywa bardzo różnie. Wielu pacjentów ignoruje otrzymane od stomatologa wytyczne, i co gorsze – nie przyznaje się do swojej niesubordynacji. A kiedy dochodzi do powikłań i problemów, pacjenci ci pomniejszają własny udział w nieudanej terapii i całą winę przypisują lekarzowi dentyście.

Ankieta DNF wykazała, że pacjenci najczęściej lekceważą następujące zalecenia:
1. Przestrzeganie wyznaczonego terminu wizyty w przypadku leczenia biologicznego lub kanałowego.
Prawie 35% pacjentów z tymczasowym wypełnieniem ignoruje wyznaczony przez stomatologa termin kolejnej wizyty i na długi czas przerywa leczenie, traktując czasowy opatrunek jako ekwiwalent stałej plomby. Kiedy wcześniej czy później zaczynają się problemy, najczęściej w postaci zapalania miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych – ząb nadaje się już tylko do ekstrakcji (a wysiłek włożony w jego ratowanie zostaje całkowicie zmarnowany).

2. Przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu noszenia ruchomych aparatów ortodontycznych
Około 60% pacjentów samowolnie skraca czas noszenia aparatu i nie przyznaje się do tego ortodoncie. Takie postępowanie powoduje, że lekarz traci kontrolę nad procesem leczenia, a terapia nie przynosi zamierzonego efektu. Leczenie ortodontyczne za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego wymaga od pacjentów bardzo dużej dozy samodyscypliny i ścisłego stosowania się do wskazówek lekarza.

3. Przestrzeganie zasad higieny i zaleceń dotyczących diety w przypadku noszenia stałych aparatów ortodontycznych
Stały aparat osłabia procesy samooczyszczania jamy ustnej, a jego skomplikowana konstrukcja zatrzymuje resztki pokarmów. Dlatego w trakcie terapii nie ma miejsca na odstępstwa od codziennych zabiegów oczyszczających, na brak regularności i niestaranność. Tymczasem około 15% pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarza (lub wykonuje polecenia połowicznie), a następnie jest zdziwionych, że doszło do takich powikłań, jak np. obrzęk dziąseł czy próchnica zębów.

4. Niesubordynacja palaczy
Przeprowadzona przez DNF ankieta wykazała, że najbardziej niezdyscyplinowaną grupą pacjentów są osoby uzależnione od nikotyny. Właśnie w tej grupie notuje się największy odsetek powikłań po chirurgicznych zabiegach stomatologicznych, takich jak wszczepianie implantów czy ekstrakcje zębów. U osób, które wbrew zaleceniom lekarza, przez jakiś czas po zabiegu nie potrafią powstrzymać się od palenia, znacznie częściej dochodzi do suchego zębodołu lub periimplantitis (zapalenia tkanek wokół implantu).

Na zakończenie warto wspomnieć o pacjentach najbardziej zdyscyplinowanych – ankieta DNF wykazała, że najwyższym poziomem samodyscypliny charakteryzują się pacjenci korzystający z zabiegów oferowanych przez stomatologię estetyczną.
Najwyraźniej więc pragnienie, by odzyskać piękny uśmiech, działa na pacjentów znacznie bardziej mobilizująco niż racjonalne argumenty medyczne.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia hemostazy - Dentonet.pl
"Pacjent z zaburzeniami hemostazy jest problematyczny dla dentysty" Lekarz

- Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne - mówi dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych IHIT w War...

pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres