Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19

Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COVID-19.

COVID-19 może wywierać niekorzystny wpływ w przypadku osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny, a pacjenci z tą chorobą mogą być bardziej narażeni na ryzyko zgonu z powodu koronawirusa – napisali autorzy badań przeprowadzonych pod kierownictwem dr Michelle Miller z Warwick Medical School na University of Warwick w Coventry (Wielka Brytania).

W ocenie Amerykańskiego Towarzystwa Obturacyjnego Bezdechu Sennego (ASAA), około 22 milionów mieszkańców USA (czyli co 15. obywatel kraju) cierpi na bezdech senny, ale około 80% przypadków umiarkowanego i ciężkiego OBS pozostaje niezdiagnozowanych.

Objawy bezdechu obejmują chrapanie, wybudzanie się w nocy z silnym bólem głowy oraz uczucie zmęczenia utrzymujące się przez cały dzień. Indywidualnie dopasowane aparaty ustne, które są użytkowane przez pacjentów w nocy, mogą leczyć bezdech senny i chrapanie u dorosłych pacjentów poprzez prawidłowe ustawienie szczęki i zapobieganie zapadaniu się dróg oddechowych.

Nieleczony bezdech może prowadzić do problemów z sercem i nadciśnieniem, ponadto często współwystępuje z nim cukrzyca. Te same schorzenia są powiązane z chorobą układu oddechowego jaką jest COVID-19. Aby prześledzić potencjalny związek między OBS a ryzykiem poważnych powikłań, a nawet zgonu z powodu COVID-19, naukowcy przeprowadzili ocenę 18 badań zakończonych przed czerwcem 2020 roku.

Wielu pacjentów z COVID-19, którzy zgłosili się na intensywną terapię, cierpiało także na obturacyjny bezdech senny. Ci, którzy również chorowali na cukrzycę, mieli zwiększone ryzyko, niezależne od innych czynników. Dowiedziono, że pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą, hospitalizowani z powodu COVID-19 oraz leczeni z powodu bezdechu sennego byli – według autorów artykułu – trzykrotnie bardziej zagrożeni śmiercią po tygodniu pobytu w szpitalu.

Związek pomiędzy bezdechem sennym a COVID-19 prawdopodobnie wynika z tego, że obydwa te czynniki wpływają na szlaki bradykininy (peptydu występującego w osoczu krwi i tkankach, który rozszerza naczynia krwionośne i poprawia przepuszczalność naczyń włosowatych). Są one aktywowane przez wzrost stresu oksydacyjnego oraz stanu zapalnego. Bezdech aktywuje te szlaki, natomiast nowy koronawirus prawdopodobne zaostrza ten stan.

Jak podali autorzy pracy, analizowane badania miały pewne ograniczenia, zwłaszcza niedostateczną liczebność próby. Ponadto trudno było określić dokładną liczbę osób, które cierpią na bezdech senny i w związku z tym miały gorsze wyników w przypadku COVID-19, ponieważ OBS często pozostaje nierozpoznany.

Wpływ koronawirusa na osoby zmagając się z tym schorzeniem wymaga dalszych badań i należy zrobić więcej, aby identyfikować osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano bezdechu sennego. – Pandemia wywarła duży wpływ na procedury związane z leczeniem i diagnostyką OBS, a w bliskiej przyszłości może być konieczne opracowanie nowych sposobów diagnozowania, jak i terapii pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym – napisali autorzy artykułu.

Stomatolodzy zobowiązani do leczenia chrapania – takie zalecenia dla lekarzy dentystów z całego świata opracowano podczas ostatniego Kongresu FDI w Argentynie. Mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H., źródło:www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyzębie - Dentonet.pl
Stan zdrowia przyzębia wpływa na powikłania COVID-19 Lekarz

Zależność pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami układu krążenia, jest znana od lat i znakomicie opisana w literaturze medycznej. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez zespół badaczy z USA wskazuje, że nielec...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
UK: wytyczne rządu nt. długoterminowych skutków COVID-19 Lekarz

Na początku drugiego tygodnia września rząd Wielkiej Brytanii opublikował wytyczne dotyczące długoterminowego wpływu koronawirusa na zdrowie. Ma to związek z odkryciem, że także u pacjentów, którzy łagodnie przechodzili COVID-19, objawy choroby mogą ...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres