Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Obgryzasz paznokcie? Szkodzisz swoim zębom

Publikacja:
Obgryzasz paznokcie? Szkodzisz swoim zębom

Obgryzasz paznokcie? Szkodzisz swoim zębom

Obgryzałeś paznokcie jako dziecko i robisz to nadal?

Z powodu obgryzania paznokci dokuczali Ci rodzice, koledzy ze szkolnej ławki, nauczyciele? Nie pozwól, by uwagę zwracały Ci własne dzieci.

Czas podjąć walkę z nieeleganckim przyzwyczajeniem.

Obgryzanie paznokci jest przyzwyczajeniem, od którego bardzo trudno się uwolnić, odkąd tylko wydaje się, że nie niesie ze sobą żadnych poważniejszych skutków dla zdrowia. Obgryzanie paznokci jest sposobem pozwalającym chwilowo rozładować stres. Choć nawyk ten najczęściej obserwowany jest u dzieci, to dotyczy także osób starszych.

Jeżeli kłopotliwe przyzwyczajenie ma swe podłoże w nadmiernej nerwowości i nadpobudliwości, zastanów się, w jakich sytuacjach najczęściej obgryzasz paznokcie. Być może łatwiej zapanujesz nad sobą, gdy skojarzysz skutek z przyczyną.

Bezpiecznym i skutecznym sposobem na walkę z dokuczliwym przyzwyczajeniem jest pomalowanie paznokci bezbarwnym, gorzkim lakierem. Podobne preparaty dostępne są bez recepty w większości aptek.

Istotna jest jednak odpowiednio silna motywacja i cierpliwość, bowiem paznokcie nie odrosną natychmiast. Niekorzystny nawyk może być powodem brzydkiego wyglądu dłoni, a co za tym idzie kolejnego kompleksu.

Czy podczas spotkania w sprawach zawodowych, uroczystego przyjęcia wypada podać … obgryzioną rękę? Kiedy po trudnym okresie pozbywania się przypadłości z satysfakcją spojrzysz na zadbane i starannie wypielęgnowane paznokcie, ochota na ich obgryzanie z pewnością nie powróci.

Dentyści zwracają uwagę na fakt, że notoryczne i nałogowe obgryzanie paznokci może prowadzić do złamań, pęknięć, kruszenia i ścierania się zębów.

Obgryzanie paznokci może powodować także uszkodzenie dziąseł, owrzodzenia, bolesność, otarcia, rany, okaleczenia, co wywołane jest ostrymi krawędziami paznokci. Bakterie obecne pod płytka paznokciową dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji.

Z obgryzania paznokci powinny szybko zrezygnować także osoby noszące aparaty ortodontyczne.


inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

UpClinic artukul porady v2
Od czego zacząć marketing medyczny w swoim gabinecie? Lekarz

Po przeczytaniu naszego ostatniego artykułu o tym, jakie korzyści przyniesie Ci wdrożenie marketingu do Twojego gabinetu, można było dojść do jednoznacznego wniosku. Warto jest marketing wdrożyć. Nie będziemy powtarzać, z jakich powodów, jednak jeśli...

co szkodzi zebom
Co szkodzi zębom i źle wpływa na ich stan zdrowia u dzieci? Pacjent

Rodzice mają wpływ na większość czynników, które negatywnie wpływają na stan uzębienia dzieci. O jakie nawyki żywieniowe i higieniczne warto dbać od najmłodszych lat? Niektóre porady mogą Cię zaskoczyć! Nadmiar cukru w codziennej diecie Cukry prost...

wirus HIV
Co piąta osoba z wirusem HIV nie wie o swoim zakażeniu Lekarz

Z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20% nie wie o swoim zakażeniu, a 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia – wykazały badania Buddy Polska. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publiczn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
paznokcie
Zbyt długie paznokcie asystentki a dyskryminacja Asysta

Brytyjska asystentka stomatologiczna Sandra Lougheed oskarżyła swojego byłego pracodawcę o dyskryminację ze względu na płeć. Powodem złożenia pozwu było oczekiwanie, by ze względu na wykonywaną pracę kobieta skróciła zbyt długie paznokcie. Już w tra...