Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Noworoczne zmiany dla zdrowia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Noworoczne zmiany dla zdrowia

Na liście noworocznych postanowień bardzo często umieszczamy plany związane z poprawą zdrowia i wyglądu. Większość z nich niestety kończy się na nieudanych próbach realizacji. Co zatem zrobić, żeby tym razem osiągnąć sukces?

Przełomowe wydarzenia, takie jak zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku, skłaniają nas do pewnych podsumowań i planów na najbliższy czas.

Wiele razy obiecywaliśmy sobie, że od nowego roku zmienimy niezdrowy tryb życia, zaczniemy regularnie ćwiczyć i przejdziemy na dietę, aby poprawić nieco sylwetkę, stan zdrowia oraz samopoczucie.

Brakowało nam niestety wytrwałości, czasu, a także pomocy eksperta.

Każda zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie kuracji odchudzającej jest bowiem złożonym procesem.

Zwłaszcza w przypadku dużej nadwagi lub otyłości proces odchudzania wymaga specjalistycznej wiedzy i wsparcia dietetyka. Podejmowanie licznych, nieudanych prób może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jeśli chcemy coś zmienić i wytrwać w tym postanowieniu, należy się do tego odpowiednio przygotować

Rola dietetyka

Decydując się na wprowadzenie zmian związanych utratą kilku kilogramów, powinniśmy pamiętać, że ingerujemy w nasz organizm. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie rozpocząć odchudzanie i w czym może nam pomóc dietetyk. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza rozmowę mającą na celu określenie motywacji i zaangażowania osoby, która chce rozpocząć kurację.

Wykonywane są również pomiary masy ciała, zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Dodatkowo specjalista oblicza wskaźniki WHR, BMI, grubość kości oraz podstawową przemianę materii – mówi Anna Marciniec, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Na podstawie wyników badań można określić, czy występuje zagrożenie nadwagą lub otyłością, czy wystarczy jak zmienimy nawyki żywieniowe i wyeliminujemy niektóre produkty z jadłospisu.

Każdy wywiad dietetyczny uwzględnia nasze choroby, zażywane leki i nawyki fizjologiczne, dzięki czemu możliwe jest ułożenie spersonalizowanej diety, dopasowanej do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia organizmu. Oprócz samej diety powinniśmy także otrzymać zbiór porad i wskazówek żywieniowych dotyczących stosowania kuracji.

Czy warto odchudzać się samodzielnie?

Ilość różnorodnych diet i sposobów odchudzania jest niezwykle duża. Nie wszystkie jednak, nawet te najbardziej popularne, mają dobry wpływ na nasze zdrowie.

– Przede wszystkim powinniśmy unikać radykalnych metod oraz kuracji, które nie uwzględniają indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. Pamiętajmy, że każda dieta musi być pełnowartościowa, zbilansowana i praktyczna – niezbędne produkty powinny być łatwo dostępne, a sposób przygotowania posiłków nieskomplikowany. Kaloryczność dań należy dopasować do naszej przemiany materii, tak aby uzyskać zadowalające efekty, ale nie kosztem zdrowia – dodaje dietetyczka z Naturhouse. W odchudzaniu bardzo ważne jest również wsparcie i pomoc drugiej osoby.

Współpracując z dietetykiem, jesteśmy pod stałą opieką specjalisty, także po zakończeniu kuracji, czyli podczas tzw. stabilizacji wagi, co pozwala uniknąć niechcianego efektu jojo.

Do przeprowadzenia każdego procesu odchudzania potrzeba czasu oraz cierpliwości – nie warto zatem wierzyć w żadne błyskawiczne diety. Jeśli jednak uda nam się wytrwać w noworocznym postanowieniu, satysfakcja z uzyskanych rezultatów będzie najlepszą nagrodą.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
MZ wprowadza kolejne zmiany w walce z pandemią Lekarz

Przekształcenie części szpitali powiatowych na covidowe, zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem, udogodnienia dla personelu medycznego – takie zmiany w poniedziałek zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister na konferenc...

COVID-19 - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: zmiany w walce z SARS-CoV-2 Lekarz

Ponad 1,2 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19, nowe obostrzenia w powiatach oraz modyfikacja schematu postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa - to najważniejsze zmiany, które we wtorek zapowiedział dr Adam Nie...

ministerstwo zdrowia - Dentonet.pl
"Zmiany w kodeksie karnym nie podwyższają kar za błąd medyczny" Lekarz

- Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Sprawiedliwości (...) zmiany wprowadzane tą ustawą nie podwyższają kar za żadne przestępstwo, w tym również nie podwyższają kar za tzw. błąd lekarski, niezależnie od kwalifikacji prawnej takiego zachowania. (......

ROZWIŃ WIĘCEJ
finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
NFZ zapowiada kolejne zmiany w finansowaniu stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. NFZ w specjalnym piśmie podkreślił gotowość do kolejnego spotkania poświęconego omówieni...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Zmiany kontraktowania świadczeń stomatologicznych od 1 lipca Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że szkolne gabinety stomatologiczne mogą wznowić działalność, a zmiany kontraktowania świadczeń stomatologicznych planowane są od 1 lipca. Przypomn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres