Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Lekcja stomatologii – powiedz stop problemowi nieświeżego oddechu!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Lekcja stomatologii – powiedz stop problemowi nieświeżego oddechu!

Lekcja stomatologii – powiedz stop problemowi nieświeżego oddechu!

Ponad 40% Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z rozmowy, z nawiązania kontaktu z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Nieświeży oddech to temat tabu, unikamy rozmów o halitozie, a to niedobry pomysł. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być bardzo poważne, dlatego powinniśmy rozmawiać o nieprzyjemnym zapachu z ust. Być może dzięki rozmowie, ktoś wybierze się na badania i uniknie rozwoju choroby.

Zdrowa jama ustna a zatrzymanie problemu nieświeżego oddechu

Świadomość problemu to pierwszy, niezbędny element w walce z nieświeżym oddechem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust. Skrępowanie bliskich osób lub współpracowników i zamiatanie problemu pod dywan tylko utrudnia sprawę.

W ramach kampanii „Lekcja stomatologii” zostały przeprowadzone badania, które pokazały, że co piąty Polak unika toru oddechowego partnera*. Brak dialogu nie tylko nie rozwiąże problemu, ale dodatkowo może narazić na przykre konsekwencje.

Nieświeży oddech w sytuacjach intymnych

Zupełnie inaczej problem wygląda w sytuacjach intymnych, według badań kampanii, aż ponad 40% badanych zwróciło uwagę swojemu partnerowi na nieświeży oddech.

Poinformowanie partnera o problemie nieprzyjemnego zapachu z ust to ważna sprawa w motywacji do walki z problemem. Odebranie informacji na ten temat nie należy jednak do sytuacji przyjemnych i może zniechęcać do dalszego kontaktu. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o higienę jamy ustnej i własną atrakcyjność w formie świeżego oddechu – lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”. –

Problem nieświeżego oddechu może być przeszkodą w kontaktach zawodowych (rzutować na skuteczność pracy), jak i w kontaktach osobistych. Kandydat, któremu brzydko pachnie z ust podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może zostać uznany przez przyszłego pracodawcę za osobę, która niewystarczająco dba o własną higienę i wizerunek.

Znalezienie przyczyny nieświeżego oddechu to podstawa

Problem nieświeżego oddechu może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest banalny, ale poważny problem z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Mimo wielu lat edukacji, wiele osób nie wie, jak powinno się dbać o czystość jamy ustnej. Źródłem halitozy są często resztki pokarmu pozostające po posiłkach między zębami. Pojawia się również nalot na języku, którego nie usuwamy. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej powodują nieprzyjemny zapach. Bakterie te mogą stać się przyczyną ubytków, schorzeń dziąseł, próchnicy – a te problemy również wpływają na świeżość oddechu. 

Profilaktyka w problemie nieświeżego oddechu – prawdziwa Lekcja stomatologii

Nasze zęby powinniśmy szczotkować po każdym posiłku. Podczas szczotkowania nie powinniśmy zapominać o oczyszczaniu języka. W trosce o czystość przestrzeni międzyzębowych powinniśmy stosować nici dentystycznych. Płyn do płukania to  niezbędne uzupełnienie pielęgnacji jamy ustnej.

Aby dbać o zdrowie jamy ustnej, powinniśmy unikać jedzenia pokarmów o wysokiej zawartości skrobi i cukru. W ramach profilaktyki powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Eksperci, lekarze stomatologii radzą, by umawiać się na wizytę z dentystą co najmniej raz na pół roku!

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą do zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Równie istotne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Nieświeży oddech powinien być pierwszym sygnałem, nakłaniającym do odwiedzin u dentysty. Niestety większość Polaków decyduje się na wizytę zbyt późno, kiedy uszkodzenia łączą się już z długim i kosztownym leczeniem – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Problemy stomatologiczne a nieświeży oddech

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie okażą się jednak problemy stomatologiczne, zalecana jest wizyta u gastrologa czy laryngologa. Stosowanie się do zaleceń lekarzy i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli zachować świeży oddech i piękny uśmiech.

* Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2015 roku na próbie 248 kobiet i mężczyzn w warszawskich gabinetach dentystycznych NZOS Prima-Dent.

Na podstawie: Lekcji stomatologii

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

randka - Dentonet.pl
Świeży oddech kluczem do udanej randki? Bez wątpienia! Pacjent

Choć Walentynki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, to na stałe zakorzeniły się już w polskiej kulturze. Przygotowując się do walentynkowej randki, warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach savoir-vivre’u. Jak wskazuje badanie zrea...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
1 lutego - światowy dzień gumy do żucia. Co trzeba wiedzieć o gumie? Pacjent

Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres