Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nieprawidłowe zwarcie zębów może mieć różne przyczyny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nieprawidłowe zwarcie zębów może mieć różne przyczyny

Nieprawidłowe zwarcie zębów może mieć różne przyczyny

Choroba okluzyjna polega na nieprawidłowym kontakcie pomiędzy uzębieniem górnej oraz dolnej szczęki. W efekcie dochodzi do zakłócenia prawidłowego ruchu żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym, a w dalszej konsekwencji do przeciążenia mięśni i stawów, patologicznego ścierania zębów, a nawet do zaniku kości wyrostka zębodołowego.
Brak właściwego zwarcia zębów może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Za problemy z okluzją mogą odpowiadać: czynniki fizjologiczne, czynniki jatrogenne (będące efektem przeprowadzonych wcześniej zabiegów stomatologicznych) oraz różne czynniki psychiczne, np. silny stres, fobie lękowe, długotrwałe przemęczenie.


Czynniki fizjologiczne
1. Brak właściwego styku zębów na całej powierzchni żującej bardzo często ma swoje źródło w brakach zębowych. Warto w tym miejscu podkreślić, iż brak nawet jednego zęba odbija się negatywnie na całym układzie zgryzowym.
Jednak najbardziej fatalne w skutkach są rozległe braki w bocznych zębach. W takim przypadku dochodzi do powstania szpar między pozostałymi zębami lub przeciążenia zębów przednich, które w konsekwencji wychylaja się do przodu.
2. Wyrzynające się zęby mądrości – rosnące ósemki mogą spowodować zmiany w łukach zębowych, powodując np. stłoczenie zębów.
3. Fizjologiczne (czyli związane z wiekiem pacjenta) starcie zębów.
4. Wady ortodontyczne (zaburzenia zgryzu).


Czynniki jatrogenne
Nieprawidłowa relacja zębów szczęki do żuchwy może być również wynikiem błędów popełnionych przez stomatologa, Niepoprawnie wykonana proteza lub zbyt płaskie wypełnienie może spowodować, iż górne i dolne zęby nie będą się stykały prawidłowo. Źle wykonana plomba powoduje obniżenie zwarcia, które z kolei prowadzi do problemów z przeciwstawnymi i sąsiednimi zębami, a niekiedy również ze stawem skroniowo-żuchwowym.


Czynniki psychiczne
Narastające, a jednocześnie tłumione w podświadomości stany napięć emocjonalnych są odpowiedzialne za tzw. parafunkcje zwarciowe czyli nieprawidłowe, utrwalone czynności narządu żucia odbiegające jakościowo i ilościowo od fizjologicznego wzorca. Parafunkcje zwarciowe występują często nieświadomie, np. podczas snu lub podczas stresujących sytuacji. Są spowodowane nadmierną czynnością mięśni żucia i ich zwiększonym napięciem oraz obniżeniem progu pobudliwości dla czynności odruchowej. W parafunkcjach zwarciowych dochodzi do kontaktu zębów przeciwstawnych (zaciskanie, zgrzytanie, stukanie), które z czasem wpływa niekorzystnie na cały aparat żujący. Najczęściej diagnozowanym zaburzeniem czynnościowym jest bruksizm – jak pokazują niektóre statystyki, w krajach wysoko rozwiniętych cierpi na tę parafunkcję 7 na 10 osób.


Nie lekceważmy problemów z okluzją
Warto mieć świadomość, iz dysfunkcja narządu żucia przebiega powoli i w pierwszym etapie może nie powodować większych dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, iż cały układ stomatognatyczny, na który składają się zęby, mięśnie twarzoczaszki oraz stawy, początkowo próbuje się zaadaptować do patologicznych warunków zgryzowych. Z czasem jednak zaczyna działać prawo domina – jeden wadliwie działający element wpływa na pracę innego, z czasem doprowadzając do poważnych schorzeń całego układu stomatognatycznego.

 

B. Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kremy Protefix - Dentonet.pl
Dlaczego warto polecać kremy mocujące nawet przy dopasowanej protezie? Lekarz

Można spotkać się z opinią, że stosowanie kremów mocujących do protez zębowych jest koniecznością przy źle dopasowanej protezie. W obawie o złe postrzeganie doświadczenia protetycznego nie są więc one często polecane przez lekarzy dentystów. Nic bard...

przeszczep stawu - Dentonet.pl
O stawach skroniowo-żuchwowych trzeba pamiętać zawsze! Lekarz

- Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym są bardzo ważnym elementem funkcjonowania dentysty w gabinecie - mówi dr n. med. Michał Paulo. Jego zdaniem, problem zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym będzie w polskim społeczeństwie narastał....

Akademia Dawsona - Dentonet.pl
Trzy zasady terapii okluzyjnej - konferencja Akademii Dawsona Lekarz

"Funkcjonalna okluzja" to konferencja która nauczy Cię, że dobra, estetyczna i kompletna stomatologia zaczyna się od zrozumienia okluzji oraz funkcji narządu żucia. Podstawą filozofii Akademii Dawsona jest wiedza o tym, że staw skroniowo-żuchwowy, mi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres