Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nadwrażliwość zębów – jak ją leczyć? Porady dla pacjentów

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nadwrażliwość zębów – jak ją leczyć? Porady dla pacjentów

Nadwrażliwość zębów – jak ją leczyć? Porady dla pacjentów

Dla osób z nadwrażliwością zębów problemem stają się zwykłe, codzienne czynności, takie jak spożywanie zimnych lub gorących napojów i potraw bądź szczotkowanie zębów. Sprawiają one ból i są przyczyną dyskomfortu. Dlatego nadwrażliwość zębów należy leczyć – zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie stomatologicznym.

Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie zębiny, w której znajdują się silnie unerwione kanaliki zębowe. Ich podrażnianie zbyt silnym szczotkowaniem lub jedzeniem zimnych, gorących, kwaśnych bądź ostrych potraw powoduje ból i dyskomfort. Z kolei odsłonięciu zębiny sprzyja kilka czynników, takich jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stany zapalne toczące się w obrębie dziąsła i kości, problemy związane ze ścieraniem zębów, np. zgrzytanie, prowadzące do uszkodzeń szkliwa.

Nadwrażliwość zębów – metody mycia zębów

Przed rozpoczęciem leczenia nadwrażliwości zębów, konieczna jest właściwa diagnostyka. Pomoże ona określić przyczyny problemu i dobrać odpowiednie metody kuracji. Najważniejszym elementem leczenia jest jednak prawidłowa technika mycia zębów. Należy zrezygnować z tzw. szczotkowania poziomego, które powoduje cofanie się dziąseł, a w konsekwencji – uszkodzenia zębiny. Dlatego zęby lepiej myć ruchami wymiatającymi, czyli od dziąseł do koron.

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów do mycia. Przy nadwrażliwości zaleca się korzystanie z miękkich lub średnio twardych szczoteczek, których nie należy zbyt mocno dociskać do powierzchni zęba. Jeśli chodzi o pasty, najlepszym wyborem są te przeznaczone dla zębów nadwrażliwych, czyli o wskaźniku ścieralności (RDA) od 30 do 70. Unikać trzeba past o wysokim wskaźniku ścieralności, czyli wybielających i dla palaczy.

Nadwrażliwość zębów a dieta

Równie istotna jest właściwa dieta. Spożywanie dużych ilości produktów bogatych w cukry i kwasy powoduje uszkodzenia szkliwa, prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia. Wiele osób popełnia również błąd, szczotkując zęby zaraz po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnego produktu. Wówczas szkliwo jest osłabione, a szczotkowanie może dodatkowo je uszkodzić. Przy nadwrażliwości zębów korzystna jest dieta bogata w wapń, fosfor oraz witaminę D3.

Leczenie nadwrażliwości zębów

W leczeniu nadwrażliwości nie wystarczy jedynie właściwa higiena i zmiana diety. Niezbędne są również regularne wizyty u stomatologa, który może zaproponować profesjonalne zabiegi. Jednym z nich jest lakierowanie, zwane inaczej fluoryzacją. Polega on na pokryciu zębów lakierem fluorowym, co wzmacnia szkliwo, uodparnia je na działanie kwasów i zabezpiecza zębinę. Fluoryzację można wykonywać nawet u dzieci i warto go powtarzać co pół roku. Inne możliwe do wykonania zabiegi to wykończenie kompozytem (odizolowanie zakończeń nerwowych przez nałożenie specjalnej plomby), stymulacja mineralizacji (zamknięcie odsłoniętych kanalików materiałem uzupełniającym) oraz impregnacja (zastosowanie preparatu znoszącego nadwrażliwość). Przed rozpoczęciem terapii nadwrażliwości należy oczywiści wyleczyć próchnicę oraz choroby przyzębia.

Czym jest nadwrażliwość? Z jakiego rodzaju bólem się wiąże? Zapraszamy do obejrzenia materiału video!

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - profilaktyka nadwrażliwości zębów
Wsparcie w leczeniu nadwrażliwości ważne w czasie pandemii Lekarz

Nadwrażliwość zębów jest problemem, który dotyka coraz większej liczby pacjentów. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest dość prosty. W zdrowym zębie - zębinę ochraniają dziąsła oraz szkliwo. ...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
njnowak njnowak
Cytat: "Wiele osób popełnia również błąd, szczotkując zęby zaraz po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnego produktu. Wówczas szkliwo jest osłabione, a szczotkowanie może dodatkowo je uszkodzić".

Słuszna uwaga. Zęby należy myć minimum 30 minut po posiłku lub wypiciu kwaśnego napoju. Jeśli sięgamy po szczoteczkę wcześniej, to wcieramy sobie w zęby kwasy, jakie zostały w buzi po jedzeniu/piciu.
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
sylwiaxx
Warto poddać się także laseroterapii by zmniejszyć objawy.

___________________________________
[komentarz edytowany - treść reklamowa]
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres