Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Mały Pacjent u dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Mały Pacjent u dentysty

Mały Pacjent u dentysty

Pierwsze wizyty u dentysty to powód stresu nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica.

Rodzice często ignorują więc problem, którego konsekwencją jest rosnąca ilość dzieci z próchnicą – ma ją aż 70 proc. trzylatków i 90 proc. sześciolatków.

Jak bez problemów przejść przez wizytę u stomatologa dziecięcego, a przede wszystkim – jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków?

Kontakt z dentystą jest wskazany od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Przebarwienia, plamki na zębach mogą oznaczać próchnicę – wtedy interwencja dentysty jest koniecznością! W pierwszych latach życia dzieci mogą nabrać prawidłowych nawyków, dzięki czemu w dorosłym życiu będą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

– Przed pójściem do dentysty warto porozmawiać z maluchem. Dziecko boi się tego, co nowe i nieznane. Poza tym mogło usłyszeć niepokojące informacje na ten temat – niejasności i obawy należy rozwiać. Rodzic musi także jasno opowiedzieć po co ta wizyta – radzi Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun, które specjalizuje się w kompleksowej opiece medycznej nad dziećmi.

Wizyta adaptacyjna – początek przyjaźni

Podstawą wszelkich działań stomatologa jest zdobycie zaufania dziecka, pierwsza wizyta może zaważyć na tym, jaki będzie stosunek naszego dziecka do usług stomatologicznych w dorosłym życiu. Leczenie rozpoczynamy od tzw. wizyty adaptacyjnej; umożliwia ona dziecku poznanie lekarza i oswojenie się z gabinetem. To czas nawiązania zaufania.

Tak przygotowany pacjent łatwiej akceptuje wykonanie często nieprzyjemnych, a czasem bolesnych zabiegów dentystycznych. Ogromną rolę odgrywa czas, cierpliwość i oczywiście motywacja-czyli nagrody i pochwały.

– Leczenie dzieci to zawsze szukanie kompromisu między tym, co konieczne do wykonania, a tolerancją dziecka. Wybierając gabinet stomatologiczny dla naszego dziecka pamiętajmy by czuło się komfortowo, a lekarz będzie dysponował odpowiednią ilością czasu. Zdecydowanie unikajmy przychodni, w których pieniądze są ważniejsze od dobra pacjenta, a lekarzom szkoda czasu na oswajanie dziecka – mówi Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun.

Profilaktyka przede wszystkim

W Polsce wciąż spotykamy się z błędnym stwierdzeniem, że zębów mlecznych się nie leczyć. Tymczasem próchnica zębów może być przyczyną poważnych komplikacji bakteryjnych, a przedwcześnie utracone zęby mleczne to częsty powód wad zgryzu.

Nieleczone zęby już u dzieci mogą powodować wiele chorób. O prawidłową higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają rodzice, którzy sami powinni dawać przykład dzieciom.

O prawidłową higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Na rynku mamy szeroką ofertę past i szczoteczek stworzonych z myślą o najmłodszych. Warto pamiętać, że skuteczne mycie zębów wymaga przede wszystkim czasu i staranności-powinno odbywać się pod nadzorem rodziców.

– Ważne są regularne kontrole stomatologiczne, które pozwolą wykryć problem, zanim będzie on wymagał bolesnego leczenia – dodaje Rafał Uniczko z CM Medrun.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe? Konferencja PTSD Lekarz

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci - taki pomysł zaprezentowała prof. dr hab. n. med...

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres