Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Krwawienie z dziąseł – możliwe przyczyny przykrych dolegliwości

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Krwawienie z dziąseł – możliwe przyczyny przykrych dolegliwości

Krwawienie z dziąseł – możliwe przyczyny przykrych dolegliwości

Krwawienie z dziąseł dla wielu osób to skutek uboczny mycia zębów lub początkowy objaw parodontozy. Owszem – dziąsła mogą krwawić, jeśli są zbyt mocno traktowane szczoteczką, ale w wielu przypadkach pojawiające się często krwawienie ma inne, bardzo poważne przyczyny, takie jak anemia, cukrzyca, niedobory niektórych witamin czy kłopoty z wątrobą. Dlatego w każdej tego typu sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

1. Stan zapalny

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest stan zapalny jamy ustnej, spowodowany niewłaściwą higieną. Niedokładne czyszczenie zębów sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, który z kolei ułatwia przenikanie resztek pokarmów do przestrzeni przy korzeniach zębów, a to jest bezpośrednim powodem tworzenia się stanów zapalnych.

2. Anemia

Anemia, zwana również niedokrwistością, ma różne przyczyny – może nią być niedobór żelaza spowodowany nieprawidłową dietą, zaburzenia produkcji przez organizm płytek krwi, kłopoty z krzepnięciem, a nawet choroba nowotworowa. W wielu przypadkach anemia objawia się krwawieniem z dziąseł, występującym nie tylko podczas szczotkowania.

3. Zmiany hormonalne

Na krwawienie z dziąseł bardzo często skarżą się kobiety ciężarne. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które następują w tym czasie w organizmie. Dochodzi wówczas do osłabienia oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych, dlatego krwawienia mogą być bardzo obfite, a szczotkowanie zębów – bolesne. Dzieje się tak zwłaszcza w II trymestrze ciąży.

4. Cukrzyca

Choroba ta objawia się licznymi zmianami w jamie ustnej – zakażeniami drożdżakowymi, pleśniawkami oraz ropniakami przyzębnymi. Niekiedy dochodzi do tego częste krwawienie z dziąseł, które w przypadku diabetyków jest trudne do wyleczenia.

5. Niedobór witamin

Jeżeli dziąsła krwawią, może to być spowodowane niedoborem witaminy K i C. Zbyt małe ilości witaminy K bywają skutkiem długiej kuracji antybiotykowej, wyjałowienia przewodu pokarmowego lub zahamowania odpływu żółci. Z kolei niedobór witaminy C to zazwyczaj skutek złej diety, ubogiej w świeże warzywa i owoce. Witaminę K znaleźć można m.in. w szpinaku, pomidorach, soi oraz wątróbce, zaś witaminę C – w owocach cytrusowych, kiszonej kapuście i czerwonej papryce.

6. Choroby wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jej bardzo istotną funkcją jest produkcja substancji niezbędnych do krzepnięcia krwi. Często występujące krwawienia z dziąseł są oznaką ostrego stanu zapalnego lub marskości wątroby, która jest zazwyczaj efektem długoletniego nadużywania alkoholu. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem dla pacjenta jest przeszczep tego narządu.

7. Przyjmowanie niektórych leków

Krwawienie z dziąseł bywa niekiedy skutkiem ubocznym długotrwałego stosowania niektórych leków. Działania takie wykazują m.in. specyfiki wykorzystywane w terapii padaczki, nadciśnienia tętniczego, alergii, zakrzepów żylnych, astmy oraz nowotworów. Wywołują je także sterydy, hormonalne środki antykoncepcyjne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

AF

Fot. Mizianitka, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZUS - Dentonet.pl
ZUS: możliwe zwolnienie ze składek już opłaconych Lekarz

Jak poinformował ZUS, na mocy art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj również dotyczy składek opłaconych. P...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Przystąpienie do PES możliwe na ostatnim roku specjalizacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że procedowane są przepisy umożliwiające lekarzom i lekarzom dentystom, którzy ukończyli przedostatni rok szkolenia specjalizacyjnego, wystąpienie z wnioskiem o przystąpienie do PES. Zgodnie z treścią procedowanyc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ - Dentonet.pl
NFZ: możliwe zaliczkowe wypłaty dla świadczeniodawców Lekarz

14 marca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwia wprowadzenie rozwiązań pozwalających na poprawę płynności f...

radioterapia - Dentonet.pl
Powikłania po radioterapii możliwe również w jamie ustnej Lekarz

Radioterapia jest skuteczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne, m.in. w obrębie jamy ustnej. Powikłania radioterapii...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres