Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Kompetentna asystentka to dla lekarza skarb” – wywiad dr. n. med. Tomaszem Kerczem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Kompetentna asystentka to dla lekarza skarb” – wywiad dr. n. med. Tomaszem Kerczem

„Kompetentna asystentka to dla lekarza skarb” – wywiad dr. n. med. Tomaszem Kerczem

O korzyściach, jakie płyną ze współpracy lekarza stomatologa z wykwalifikowaną i kompetentną asystentką oraz jubileuszowej, piątej już edycji Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych AsysDent rozmawiamy z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem – jej pomysłodawcą i spiritus movens.

W kwietniu w Łodzi odbędzie się już piąta edycja konferencji AsysDent. Skąd w ogóle wziął się pomysł, by w 2014 r. zorganizować wydarzenie w pełni poświęcone pracy asystentek i higienistek stomatologicznych?

– Na przestrzeni mojego ponad 30-letniego doświadczenia klinicznego zawsze pracowałem z asystą . Na początku rekrutowałem asystentki spośród pielęgniarek, które świetnie się w tej pracy sprawdzały: miały średnie wykształcenie medyczne, znały zasady aseptyki, więc łatwo odnajdywały się w rzeczywistości gabinetu stomatologicznego. Z biegiem czasu do pracy zgłaszały się panie po szkołach dla asystentek, nawet już z kilkuletnim doświadczeniem, które jednak same siebie widziały jako pomoc dentystyczną, a nie asystentkę od początku do końca wspierającą lekarza we wszystkich wykonywanych przez niego procedurach. Również stomatolodzy nie dostrzegali i wciąż nie dostrzegają korzyści płynących ze współpracy z wykwalifikowaną asystentką. Stąd pomysł, by działać dwutorowo – z jednej strony zapewniać asystentkom możliwości podnoszenia swoich kompetencji, a z drugiej – podnosić świadomość stomatologów w tym zakresie.

Hasło przewodnie jednej z pierwszych edycji AsysDentu brzmiało „Dawniej pomoc, dziś asysta”. Czy faktycznie można już stwierdzić, że asystentki na dobre pożegnały się z przypinaną im przez lata łatką „pomocy do wszystkiego”?

– Pierwsza edycja konferencji faktycznie była ukierunkowana na to, by uświadomić asystentkom, że ich zawód jest ciekawy, potrzebny i przyszłościowy. Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że AsysDent w bardzo dużym stopniu wpłynął na obserwowaną wśród asystentek zmianę podejścia do swojej pracy. Chcą one być częścią zespołu stomatologicznego, widzą, że trzeba się dokształcać i rozwijać swoje kompetencje. Niestety istnieją jeszcze gabinety, gdzie asystentki pełnią rolę „pomocy”: są od tego, by odebrać telefon, umówić pacjenta na wizytę, pozamiatać czy umyć podłogę, a wolnej chwili od czasu do czasu podadzą coś lekarzowi.

A przecież, jak wiadomo, korzyści ze współpracy z wykwalifikowaną asystentką jest naprawdę wiele…

Kompetentna asysta jest dla lekarza nieoceniona i to z kilku powodów. Praca z asystentką poprawia jakość leczenia, zwiększa jego precyzję, zapewnia większy komfort pacjentowi. Nie można też zapominać o aspektach ekonomicznych – procedury wykonywane z asystentką zajmują mniej czasu, lekarz jest w stanie przyjąć większą liczbę pacjentów, a to wprost przekłada się na jego finanse. Zabieg wykonywany z wykwalifikowaną asystą jest zabiegiem bezpieczniejszym, skuteczniejszym, bardziej precyzyjnym i szybszym. Korzystają na tym wszyscy.

Już kilkakrotnie użył Pan sformułowania „kompetentna” i „wykwalifikowana” asystentka. Ma to aż takie znaczenie dla stomatologa-praktyka?

– Oczywiście. Niestety szkoły w wielu przypadkach uczą tylko teorii, a chcąca rozpocząć pracę zawodową asystentka nie ma żadnego doświadczenia praktycznego. Programy nauczania nie nadążają za rozwojem nowoczesnej stomatologii, a jak wszyscy wiemy jest to dziedzina, która zmienia się bardzo dynamiczne i wiedza, która jeszcze kilka lat temu wydawała się wystarczająca obecnie traci na aktualności. Dlatego podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zarówno przez lekarzy, jak i asystę, jest czymś koniecznym.

Czy rozwój ten dotyczy również ergonomii w pracy zespołu stomatologicznego? Taki jest bowiem temat tegorocznego AsysDentu.

– Ergonomia nie jest niczym nowym, ale oczywiście także ewoluuje. Kiedyś uczono zupełnie innych zasad ergonomicznej pracy, jednak przez lata wiele się zmieniło: mamy inne meble, stołki czy fotele stomatologiczne, wiemy też, jak wymuszona, jednostajna pozycja wpływa na nasze kości, mięśnie czy stawy. Co warte szczególnego podkreślenia, ergonomii w pracy lekarza stomatologa oraz asystentki w żaden sposób nie da się rozdzielić. Niezbędna jest tu więc równoległa edukacja w tym zakresie. Różnimy się pod względem wzrostu – asystentka może mieć 150 cm wzrostu, a lekarz 190 cm, zdarza się i odwrotnie, każdy ma swoje nawyki i przyzwyczajenia, może być prawo- lub leworęczny. Ergonomia uczy, jak poukładać wszystkie te elementy w taki sposób, by lekarz i asystentka stanowili prawdziwy, zgrany zespół stomatologiczny.

Chcesz, by Twoja asystentka poznała zasady ergonomicznej pracy? Zaproś ją na AsysDent 2018! Tylko do końca stycznia kupisz bilet z atrakcyjnym rabatem. Szczegóły znajdziesz na stronie http://dentonet.pl/asysdent/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kompetentna asysta to podstawa sprawnie funkcjonującego gabinetu Asysta

- Od pierwszej edycji ASYSDENTU z motywem przewodnim „Dawniej pomoc, dziś asysta” zmieniło się bardzo wiele. Panie zaczęły postrzegać siebie nie jako „pomoc do wszystkiego”, ale osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu stomatologicznego...

Próba ustanowienia rekordu Guinnessa podczas konferencji Asysdent 2019 Asysta

Podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2019 podjęto oficjalną próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w największej lekcji stomatologicznej na świecie. Wzięło w niej udział 480 asystentek i higienistek ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Konferencja Asysdent 2019: ustanawiamy rekord Guinnessa! Asysta

Z nieskrywaną przyjemnością informujemy, że podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent (Łódź, 27 kwietnia) razem z uczestniczkami podejmiemy oficjalną próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w... największe...

Asysdent 2019: do wygrania trzy aparaty Instax Mini 9! Asysta

Firma Instax – jeden ze sponsorów i wystawców konferencji Asysdent 2019 – przygotowała dla uczestniczek nie lada atrakcję! Podczas konferencji (27 kwietnia, Łódź) odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będą trzy aparaty do fotografii natychmiasto...

Ogólnopolska konferencja Asysdent: zapisz się na warsztaty! Asysta

"Social media dla higienistek i asystentek stomatologicznych", "Wybielanie zębów - najnowsze metody i przepisy w praktyce", "Jak postępować z pacjentem, który cierpi na nadwrażliwość zębiny" – to tylko kilka przykładów z bogatej oferty warsztatów pra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres