Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Izrael: Stop fluoryzacji wody

Brak komentarzy | Publikacja:
Izrael: Stop fluoryzacji wody

Izrael: Stop fluoryzacji wody

Minister zdrowia państwa Izrael, Yael German zdecydował o przerwaniu fluoryzacji wody pitnej. Pomimo krytyki ze strony innych polityków oraz grup społecznych German poszedł za przykładem  innych krajów, które zakończyły tę praktykę.

Fluoryzować wodę pitną czy nie? To pytanie bardzo kontrowersyjne. Wiele środowisk stomatologicznych przeprowadziło badania, według których fluoryzacja wody pitnej wpływa na polepszenie zdrowia jamy ustnej. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedawkowanie fluoru może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Może też doprowadzić to tzw. fluorozy szczególnie narażone są na nią dzieci. Fluorek gromadzi się w kościach przez wiele lat co prowadzi do bólu i sztywności w stawach. W ciężkich przypadkach może dojść do zmian w strukturze kości.

Trzech izraelskich sędziów Sądu Najwyższego, którzy rozpatrywali sprawę, wraz z izraelskim ministrem  zdrowia Yael German, zebrało informacje i ostatecznie stwierdzili, że fluor jest w istocie zagrożeniem  dla zdrowia publicznego i zapewnia minimalne, jeśli w ogóle jakieś korzyści dla zdrowia społeczeństwa. W  jego orzeczeniu, sędzia Barak-Erez zarządziła wstrzymanie wszystkich programów fluorowania wody pitnej w  Izraelu, podkreślając, że fluoryzacja wody jest niebezpieczna a nauka która jej broni jest przestarzała i nie jest już powszechnie akceptowana.

Jak donosi gazeta on-line Times Izraela , kraj zaczął fluoryzować wodę w 1970 roku, dla obszarów ludności powyżej 5 tysięcy. W ten sposób fluoryzacji poddano 70% wody pitnej w Izraelu.  Fluoryzacja wody w Izraelu została zatrzymana 26 sierpnia 2014 roku.

 

KL


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji