Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19

Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19

Według szacunków Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego (Irish Cancer Society; ICS) na nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi na Zielonej Wyspie zapada każdego roku około 550 osób. Niestety, w obawie przed infekcją SARS-CoV-2, pacjenci obecnie znacznie rzadziej odwiedzają gabinety dentystyczne. Z tego powodu stomatolodzy ostrzegają, że duża część przypadków raka jamy ustnej zostanie albo pominięta, albo zdiagnozowana na bardzo późnym etapie.

Prof. Leo Stassen, chirurg szczękowo-twarzowy z St James’s Hospital w Dublinie, a zarazem prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (Irish Dental Association; IDA), ostrzega, że spóźniona diagnoza może stać się poważnym problemem zdrowotnym, gdy kraj na dobre wyjdzie z blokady spowodowanej przez pandemię. – Myślę, że będzie to duży problem – powiedział prof. Stassen w wywiadzie dla gazety „The Irish Times”.

Podczas obowiązującego w Republice Irlandii „zamrożenia” prof. Stassen zdiagnozował dwa przypadki raka jamy ustnej na podstawie zdjęć przesłanych przez pacjentów. Jednak wielu pacjentów nie rozpoznaje niepokojących objawów lub też nie reaguje na objawy raka jamy ustnej. Dzieje się tak, ponieważ obawiają się możliwego zakażenia SARS-CoV-2 lub nie wiedzą, że mimo trwania pandemii gabinety dentystyczne ponownie przyjmują pacjentów.

Jak zauważył Stassen, przed pandemią COVID-19 dentyści pomagali rocznie wykryć od 150 do 180 przypadków raka jamy ustnej, głowy i szyi. Oznacza to, że irlandzcy lekarze stomatolodzy diagnozują co trzeci przypadek nowotworu tej okolicy!

Te zaś, wykryte we wczesnym stadium, mają wskaźnik przeżycia w ciągu 5 lat na poziomie około 90% i mogą wymagać jedynie zabiegu chirurgicznego. Natomiast przypadki rozpoznane na późniejszym, zaawansowanym etapie rozwoju znacznie niższy wskaźnik przeżycia, wynoszący nie więcej niż 5–10%.

Z tego powodu kontrole mają niezwykle duże znaczenia nie tylko dla pacjentów, u których objawy wystąpiły podczas pandemii, ale także tych, którzy wyzdrowieli z choroby. Kontrola pozwala bowiem upewnić się, czy nie nastąpiła wznowa choroby nowotworowej.

Przez ostatnie 10–15 lat osiągnęliśmy bardzo dużą poprawę w leczeniu raka jamy ustnej, ale pandemia COVID-19 sprawiła, że sytuacja w tym zakresie znacznie się pogorszyła – powiedział prof. Leo Stassen.

Do 14 lipca w Republice Irlandii zdiagnozowano 25,6 tys. przypadków COVID-19 (tego dnia było 10 nowych przypadków), najwięcej zachorowań zanotowano w Dublinie oraz w hrabstwach Cork i Kildare. W całej republice z powodu koronawirusa zmarło 1746 osób.

Krajowy konsultant w dziedzinie otolaryngologii, prof. dr hab. Henryk Skarżyński, opowiada o skali problemu jakim są nowotwory głowy i szyi.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com, www.theirishtimes.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

dentyści w Irlandii - Dentonet.pl
Belfast: Pandemia, zamknięte gabinety i nowotwory jamy ustnej Lekarz

Zdaniem północnoirlandzkich stomatologów ograniczenia w podejmowaniu leczenia z powodu pandemii koronawirusa spowodowały poważne, także potencjalnie długoterminowe szkody dla zdrowia jamy ustnej pacjentów. Tak twierdzi ponad 200 dentystów zrzeszonyc...

Dentonet - ubytki niepróchnicowe zębów
"Zdrowa jama ustna stanowi barierę dla wielu groźnych chorób" Lekarz

Ze względu na krótki czas jaki upłynął od rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 nie ma wciąż wystarczająco dużo informacji na temat przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jej przyczyn oraz powikłań. Ostatnie ustalenia Niemieckiego Towarzystwa St...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Indonezja - Dentonet.pl
Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19 Lekarz

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne potwierdziło, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 24 lekarzy, w tym 6 stomatologów. Jednak, jak podano, nie wszystkie ofiary pracowały na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Indonezyjskie media po...

irlandzcy dentyści - Dentonet.pl
COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu Lekarz

Do redakcji „The Irish Times”, największego dziennika w kraju, dotarł list, w którym irlandzcy dentyści domagają się od rządu wskazówek w zakresie funkcjonowania gabinetów w obliczu pandemii COVID-19. Adresatką listu jest dr Dympna Kavanagh, główny d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres