Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Implanty stabilizujące protezy ruchome

Brak komentarzy | Publikacja:

Implanty stabilizujące protezy ruchome

W przypadku bezzębia szczęki lub żuchwy utrzymanie protez całkowitych może sprawiać wiele problemów. Przy dużych zanikach kości wyrostka zębodołowego, spowodowanych wieloletnim użytkowaniem protez, kłopoty pojawiają się z reguły z prawidłowym użytkowaniem protezy dolnej.

W żuchwie mamy, bowiem do czynienia jedynie z wąskim polem protetycznym w porównaniu do szczęki i proteza nie przylega do dziąseł na dużej powierzchni.

Trudności związane ze stabilizacją protezy dolnej można przezwyciężyć stosując specjalne uzupełnienia protetyczne, które opierają się na implantach i uzyskują dzięki temu odpowiednią retencję.

Protezy nakładkowe (overdenture) wspierają się na kilku implantach – 2, 3 lub 4 – i łączą się z implantami za pomocą zatrzasków, belek lub teleskopów (protezy szkieletowe na zatrzaskach, belkach, koronach teleskopowych).

W metodzie klasycznej po implantacji w przypadku bezzębia po wstępnym wygojeniu się błony śluzowej pacjent może użytkować własną protezę, którą podściela się miękkim akrylem, do czasu wgojenia się implantów.

Po osteointegracji wszczepów łączy się je z reguły za pomocą belki i wykonuje się nową protezę z zatrzaskami obejmującymi belkę, co powoduje, że proteza jest bardzo stabilna.

Przy odpowiednich warunkach anatomicznych można również dokonać implantacji specjalnych wszczepów jednofazowych i obciążyć je natychmiastowo w tym samym dniu przygotowaną uprzednio nową protezą z wykorzystaniem zaczepów kulkowych.

Takie rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe dla pacjenta i pozwala nawet na wykorzystanie własnej protezy.

« poprzedni artykuł  / następny artykuł  »


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wiertla i pacjent
O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

nagrody - Dentonet.pl
Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne znów z nagrodami Lekarz

Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały kolejne nagrody – tym razem na targach INTARG w Katowicach oraz Invent Arena w czeskim Trincu.Światłoutwardzalne implant...

Zrzut ekranu 2020 06 13 o 09.14.11
Implanty są drogie? "To nie tak, że tańsze jest tańsze" Lekarz

Implanty - z jednej strony trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych, zapewniające estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony - zdaniem wielu pacjentów - koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak...

ROZWIŃ WIĘCEJ
proteza - Dentonet.pl
Niedopasowane protezy zwiększają ryzyko raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z Tata Memorial Center w Bombaju twierdzą, że przewlekłe podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, wynikające z użytkowania niewłaściwie dopasowanej protezy zębowej, są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.W Indiach ra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji