Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą?

FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą?

Federalne Biuro Śledcze (FBI), Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dysponują informacjami o wciąż rosnącym, bezpośrednim zagrożeniu cyberprzestępczością, których celem są szpitale, kliniki oraz gabinety na terenie w USA.

28 października wspomniane instytucje opublikowały wspólny dokument pod nazwą „Aktywność oprogramowania umożliwiającego wyłudzenia skierowanego przeciwko sektorowi opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego” (Ransomware Activity Targeting the Healthcare and Public Health Sector).

Opisano w nim szczegółowo zagrożenia, a także procedury, które szpitale, gabinety i inne jednostki opieki zdrowotnej powinny stosować, aby skutecznie zminimalizować ryzyko związane z oprogramowaniem typu ransomware oraz innymi zagrożeniami pojawiającymi się w cyberprzestrzeni.

W ostatnim czasie cyberprzestępcy atakują sektor opieki zdrowotnej najczęściej za pomocą stworzonego w 2016 r. bankowego trojana TrickBot, który jest wciąż modyfikowany, by skutecznie dokonywać kradzieży danych oraz zakłócać funkcjonowanie atakowanych instytucji.

Agencje rządu Stanów Zjednoczonych przyznają, że kwestie ochrony są szczególnie trudne dla branży medycznej właśnie teraz – podczas trwania pandemii COVID-19. Z tego powodu zaleca się, aby administratorzy serwisów internetowych ograniczali ryzyko ataku między innymi poprzez inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Opublikowany przed kilkoma dniami poradnik odwołuje się do innego dokumentu (CISA MS-ISAC Ransomware Guide), który zawiera zalecenia, jak reagować w przypadku ataku z użyciem oprogramowania typu ransomware.

Agencje rządu federalnego udostępniają zawarte w obu dokumentach informacje, aby osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie serwisów internetowych klinik oraz ich bezpieczeństwo mogły zawczasu podjąć określone środki ostrożności w celu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami.

Dodatkowo Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) zachęca użytkowników i administratorów serwisów internetowych gabinetów medycznych i stomatologicznych do zapoznania się z jej witryną internetową – można tam znaleźć więcej informacji na temat ochrony przed oprogramowaniem wyłudzającym.

– Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem – mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec.

T.H., źródło: www.dentistrytoday.com, www.cisa.gov

Fot. StockSnap, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
"Zakaźność wirusa największa przed wystąpieniem objawów" Lekarz

U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne – ostrzega prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Z...

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

maseczki - Dentonet.pl
Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem Asysta

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP. Do badań posłużyły naukowcom manekiny, które us...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Górska-Kosicka - Dentonet.pl
Hematolog o wywiadzie przed wizytą stomatologiczną Lekarz

Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne. Jak przeprowadzić przed takim leczeniem wywiad medyczny? Odpowiada dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z ...

COVID-19 - Dentonet.pl
Wentylacja pomieszczeń może chronić przed koronawirusem Lekarz

Eksperci twierdzą, że zapewnienie w okresie jesienno-zimowym odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach może być bardzo istotne w ochronie przed koronawirusem – informuje PAP powołując się na BBC News. Jak podkreślono w artykule PAP, jak dotąd w kont...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres