Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

UMB: 50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

Publikacja:
UMB: 50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

UMB: 50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

4 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbył się jubileusz 50-lecia Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej. Patronat honorowy nad jubileuszem objął rektor uczelni – prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski oraz prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku – dr n. med. Henryk Grzesiak.

W jubileuszu wzięli udział m.in. konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej prof. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej prof. Mansur Rahnama Hezavah, przedstawiciele władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, władz miejskich i wojewódzkich, kierownicy Klinik i Zakładów, lekarze z wielu ośrodków w Polsce oraz zaproszeni goście.

Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęła działalność 30 czerwca 1971 r. Rozpoczęto tam leczenie pacjentów z północno-wschodniej Polski, a jednocześnie organizowano zajęcia dydaktyczne ze studentami oraz inicjowano działalność naukową.

W 2005 r. z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Instytutu Stomatologii zostały wyodrębnione dwie jednostki: Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, przemianowana następnie w Klinikę Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Zakład Chirurgii Stomatologicznej UMB. W 2008 r. Klinika została przeniesiona do nowego skrzydła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i została wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny.

W Klinice cały czas prowadzone jest chirurgiczne leczenie pacjentów po urazach części twarzowej czaszki, ze stanami zapalnymi głowy i szyi, chorych z rozszczepami podniebienia pierwotnego i wtórnego oraz z wadami szkieletowymi części twarzowej czaszki z wykorzystaniem technik ortognatycznych i dystrakcyjnych. Są również wykonywane operacje onkologiczne u pacjentów z nowotworami twarzy i szyi z rekonstrukcją utraconych tkanek przy użyciu odległych płatów zespalanych mikrochirurgicznie.

Działalność naukowa Kliniki obejmuje zagadnienia z zakresu traumatologii, onkologii, stanów zapalnych, wad wrodzonych i nabytych części twarzowej czaszki. Prowadzone projekty zaowocowały opublikowaniem ponad 400 prac naukowych i komunikatów zjazdowych.

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje kształcenie przed- i podyplomowe. W Klinice odbywają się zajęcia ze studentami IV i V roku Oddziału Stomatologii, III roku Wydziału Lekarskiego w języku polskim i angielskim, II roku technik dentystycznych, ze studentami kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz ze studentami fonoaudiologii z logopedią Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB.

Pracownicy Kliniki pełnili wiele funkcji społecznych, m.in. konsultantów wojewódzkich w dziedzinie chirurgii szczękowej i szczękowo-twarzowej (dr hab. n. med. Bronisława Ross, dr n. med. Juliusz Preferansow, prof. dr hab. n. med. Stanisława Zyta Grabowska). Przez cały okres istnienia Kliniki pracownicy byli wielokrotnie odznaczani i nagradzani przez rektora, ministra zdrowia oraz towarzystwa naukowe.

– W ciągu ostatnich 50 lat zmieniło się bardzo wiele, tak jak zresztą w innych dziedzinach życia. Dziś mamy możliwość znaczącego ograniczenia liczby wizyt pacjenta podczas leczenia implantologicznego. Kiedyś nie było to możliwe – opowiada dr Łukasz Zadrożny, chirurg stomatologiczny.

Źródło, zdjęcie: https://www.umb.edu.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Maciej Czerniuk
Trendy w nowoczesnej chirurgii stomatologicznej Lekarz

- Chirurgia stomatologiczna rozwija się cały czas i nie ogranicza się tylko do prostych ekstrakcji zębów. W jej ramach pojawiają się coraz to nowe subdziedziny: sterowana regeneracja tkanek, odbudowa kostna czy odbudowa tkanek miękkich - mówi dr hab....

ROZWIŃ WIĘCEJ
swieca
Zmarł prof. Leszek Kryst – wybitny chirurg szczękowo-twarzowy Lekarz

19 lutego w wieku 93 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Leszek Kryst – wybitny chirurg szczękowo-twarzowy, wieloletni kierownik I Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej IS AM w Warszawie. O śmierci prof. Krysta poinformowało Polskie Towarzystwo Stomatolo...

nuremberg 205652 1280
Większość chirurgów szczękowo-twarzowych w NSDAP Lekarz

Jak wynika z badań opublikowanych w kwietniowym numerze „Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery”, w hitlerowskich Niemczech niemal 2 na 3 chirurgów szczękowo-twarzowych było członkami Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) – w...

atak hakerski - Dentonet.pl
FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą? Lekarz

Federalne Biuro Śledcze (FBI), Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dysponują informacjami o wciąż rosnącym, bezpośrednim zagrożeniu cyberprzestępczością, których ce...

asystowanie w chirurgii
Asystowanie w zabiegach chirurgii stomatologicznej Asysta

- Będę miał przyjemność poprowadzić wykład na temat asystowania przy zabiegach chirurgicznych. W trakcie wykładu postaram się troszkę odczarować ten dział stomatologii - mówi asyst. stom. Jarosław Czubak, jeden z wykładowców tegorocznej konferencji A...

periodontologia - Dentonet.pl
Asystowanie w zabiegach chirurgii periodontologicznej Asysta

– Zapraszam serdecznie na mój wykład, który obejmie tematy asystowania w zabiegach chirurgii periodontologicznej – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Natalia Lewkowicz, jeden z wykładowców konferencji ASYSDENT 2020. – Postaram się omówić kwestię odpow...