Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dzięki RTG koronę zęba zlokalizowano w… oskrzelu

Publikacja:
Dzięki RTG koronę zęba zlokalizowano w… oskrzelu

Dzięki RTG koronę zęba zlokalizowano w… oskrzelu

RTG klatki piersiowej pomogło zidentyfikować mierzącą 9,5 mm długości koronę zęba w prawym oskrzelu dolnym pacjenta, który był hospitalizowany z powodu zapalenia opon mózgowych. Opis usunięcia ciała obcego z dróg oddechowym 81-latka został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Radiology Case Reports”.

W prasie naukowej znaleźć można relatywnie dużo przypadków aspiracji do dróg oddechowych ciała obcego, w tym elementów stomatologicznych, takich jak zęby lub ich fragmenty, elementy odbudów protetycznych czy aparatów ortodontycznych. Do sytuacji takich dochodzi m.in. w wyniku wypadku lub ze względu na wadliwie wykonane bądź źle dopasowane prace stomatologiczne.

Nierzadkie przypadki aspiracji elementów stomatologicznych

Gdy pacjent zauważy brak fragmentu zęba lub elementu protetycznego i nie ma wiedzy, by znalazł się on poza jamą ustną, wskazane jest wykonanie badania obrazowego, które może zapobiec poważnym powikłaniom. Dotyczy to przede wszystkim starszych pacjentów, którym coraz większą trudność sprawia zachowanie właściwej higieny jamy ustnej, i u których występuje próchnica.

– Zachowanie dbałości w wykonawstwie, mocowaniu w jamie ustnej oraz konserwacji koron protetycznych jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku pacjentów w podeszłym wieku.– napisali badacze z zespołu kierowanego przez dr. Henrique Hadada z Wydziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szkole Stomatologii Uniwersytetu Stanu São Paulo w Araçatubie (Brazylia).

Ciało obce w prawym dolnym oskrzelu pacjenta

W artykule pt. „Aspiracja korony zębowej u pacjenta w starszym wieku” (Aspiration of the dental crown in an elderly patient) przedstawiono przypadek 81-letniego mężczyzny przyjętego na oddział intensywnej terapii z innej przyczyny – zapalenia opon mózgowych. U pacjenta, który stracił przytomność, miał miejsce spadek saturacji tlenem, co wymagało pilnej intubacji dotchawiczej.

Po jej przeprowadzeniu wykonano prześwietlenie klatki piersiowej, aby upewnić się, że rurka intubacyjna została umieszczona we właściwym miejscu. Jednak obrazowanie RTG ujawniło również ciało obce przypominające koronę protetyczną, które utknęło w prawym oskrzelu dolnym.

C001

Następnie, z zastosowaniem bronchoskopii sztywnej (terapeutycznej), lekarze przystąpili do usunięcia ciała obcego z oskrzela pacjenta. Metoda ta została wybrana z tego względu na potencjalnie mniejsze ryzyko powikłań i śmierci. Wziernik przeszedł bez przeszkód przez tchawicę pacjenta, nie powodując żadnych uszkodzeń w błonie śluzowej. Dzięki bronchoskopii klinicyści umiejscowili koronę w oskrzelu płata prawego płuca mężczyzny.

Klinicyści użyli zacisku, aby uchwycić koronę protetyczną (stanowiła ona odbudowę zęba przedtrzonowego szczęki), a następnie – za pomocą kaniuli – usunęli ją z dróg oddechowych pacjenta. Zabieg przebiegł bez powikłań. Od momentu zidentyfikowania korony przez lekarzy do jej usunięcia upłynęło około 60 minut.

C003C002

Jak podali autorzy artykułu, mimo że aspiracja korony zębowej zdarza się rzadko, stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Nieusunięcie ciała obcego w odpowiednim czasie może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak zachłystowe zapalenie płuc (występujące najczęściej u dzieci) lub ropień płuca, a nawet śmiercią pacjenta.

C004

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=328798  

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1930043321003368?via%3Dihub


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aparat ortodontyczny
USA: przestępca ujęty dzięki gumkom ortodontycznym Lekarz

Jak podają amerykańskie media, gumki używane do aparatów ortodontycznych pomogły policji w Baltimore wytypować i aresztować domniemanego sprawcę porwania i napaści o charakterze seksualnym na 71-letnią kobietę. Do przestępstwa doszło w listopadzie te...

ROZWIŃ WIĘCEJ
uśmiech
Dzięki wideorozmowom pacjenci zobaczyli swój uśmiech Pacjent

Choć żyjemy w czasach powszechnie wykonywanych selfie, wielu z nas nie lubi być fotografowanymi, nie przepada też za oglądaniem własnych zdjęć. Czasem jednak sytuacja zmusza nas do obserwowania własnego wizerunku – jak obecnie, podczas udziału w służ...

Septoral
Antyseptyka, profilaktyka i efektywne wsparcie leczenia dzięki CHX Lekarz

Jama ustna to miejsce bytowania licznych mikroorganizmów – bakterii, wirusów i grzybów. Wiele z nich ma właściwości chorobotwórcze, a na ich ilość i patogenność ma wpływ m.in. poziom higieny jamy ustnej. Jednym z najczęściej zalecanych i najpowszechn...

cukrzyca
Nowa metoda leczenia cukrzycy dzięki… nietoperzom Lekarz

Badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej wskazuje, że nietoperze żywiące się owocami mogą okazać się kluczem do opracowania nowej metody leczenia cukrzycy. Decyduje o tym dieta wysokocukrowa tych ssa...

bruksizm1
Wygraj z bruksizmem dzięki toksynie botulinowej Pacjent

W codziennym pędzie często ignorujemy sygnały, które wysyła organizm. Migrena? Pewnie zbyt mało snu. Sztywność karku? Za długie godziny przy biurku. A co ze zdartym szkliwem, szczękościskiem i bolesnością w dolnej części twarzy? Wiadomo, to wina stre...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Szczepienia studentów stomatologii? Dzięki, niekoniecznie! Lekarz

Badanie postaw studentów stomatologii z ponad 20 państw w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach wobec szczepienia przeciwko COVID-19 wykazało zaskakująco niski stopień akceptacji dla dostępnych wakcynacji. Naukowcom udało się przy tym zidentyfikować ...