Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii, 78% polskich dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę. Tymczasem wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, aby znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Jak powinna wyglądać domowa profilaktyka próchnicy u dzieci? Podpowiadamy.

Na zatrważające statystyki dotyczące próchnicy u polskich dzieci składa się wiele elementów. Jest to m.in. brak kompleksowych programów edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych, niedofinansowanie stomatologii dziecięcej przez NFZ, ale także zaniedbania rodziców w zakresie zdrowej diety oraz higieny jamy ustnej. Tymczasem domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to naprawdę nic trudnego. Wystarczy wprowadzić w codzienny rytm dnia kilka prostych zasad.

Profilaktyka próchnicy zaczyna się już u niemowląt

Domowe działania zapobiegające rozwojowi próchnicy należy zacząć tuż po urodzeniu dziecka, nawet przed pojawieniem się u niego pierwszych ząbków. Obowiązkową czynnością jest wówczas przecieranie dziąseł malucha gazikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Należy robić to po każdym karmieniem, a w szczególności – przed snem (w nocy wywołujące próchnicę bakterie mają bowiem najkorzystniejsze warunki do rozwoju). Po pierwsze, mycie dziąseł dziecka znacznie ogranicza działanie szkodliwych drobnoustrojów, a po drugie – przyzwyczaja je do uczucia manipulacji w buzi i codziennej higieny jamy ustnej.

Higiena to podstawa!

W miarę pojawiania się kolejnych ząbków gazik należy zastępować szczoteczką i pastą. Na początku może to być specjalna silikonowa szczoteczka o bardzo miękkim włosiu nakładana na palec rodzica oraz pasta przeznaczona dla dzieci do 3. roku życia. Wiadomo, że maluch nie będzie od razu potrafił wypluć powstałej podczas szczotkowania piany, więc na szczoteczkę nakłada się minimalną ilość pasty, a jej nadmiar – wyciera z buzi gazikiem.

Wraz z rozwojem zdolności manualnych dziecka trzeba stopniowo uczyć je codziennego mycia ząbków – na początku z pomocą rodziców, później już samodzielnie. Ze szczotkowania warto zrobić swoisty rytuał i dobrą zabawę: myć zęby całą rodziną, kupić maluchowi kolorową szczoteczkę oraz smakową pastę. Szczotkowanie zębów powinno mu wejść w nawyk i kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu.

„Słodka sobota” zamiast podjadania

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to jednak nie tylko higiena. Olbrzymie znaczenie w zapobieganiu chorobie mają również wpajane maluchowi właściwe nawyki żywieniowe. Już od najmłodszych lat lepiej ograniczać jest ilości spożywanych słodkich kaszek, różnego rodzaju słodzonych herbatek czy sztucznych napojów. Zdecydowanie zdrowsza dla zębów jest woda, domowe niesłodzone kompoty albo herbatki owocowe.

Podobnie jest ze słodyczami – wiadomo, że większości z nas dzieciństwo kojarzy się z pochłanianymi w każdych ilościach cukierkami czy czekoladą. Trudno więc odmówić maluchowi tego typu przekąsek. Ważne jest jednak to, aby jedzenie słodyczy (podobnie zresztą jak słonych przekąsek czy fast foodów w przypadku starszych dzieci) nie weszło w nawyk. Warto ustalić z dzieckiem jeden dzień – np. sobotę – kiedy może pałaszować to, na co ma ochotę (oczywiście w granicach rozsądku). Przez resztę dni jako drugie śniadanie czy deser lepiej podawać mu świeże owoce i warzywa, jogurty naturalne z wkrojonymi owocami czy potrawy na bazie mleka (ryż na mleku, kasza manna z cynamonem itp.). Dzięki temu, znacznie zminimalizujemy nie tylko ryzyko rozwoju próchnicy, ale również otyłości czy cukrzycy.

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to jedno. Nie można przy tym zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Tylko lekarz jest bowiem w stanie jednoznacznie ocenić, czy zęby dziecka rozwijają się w sposób prawidłowy, sprawdzić, czy mimo wszystko próchnica nie zaatakowała jamy ustnej oraz podjąć odpowiednie metody zapobiegania lub leczenia.

Estetyka, profilaktyka, ból zęba? A może uzupełnianie braków zębowych? W kolejnej sondzie Dentowizji pytamy mieszkańców Łodzi, z czym najczęściej przychodzą do gabinetu stomatologicznego.

AF

Fot. ImagesBG, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres