Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci – to prostsze, niż myślisz!

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii, 78% polskich dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę. Tymczasem wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, aby znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Jak powinna wyglądać domowa profilaktyka próchnicy u dzieci? Podpowiadamy.

Na zatrważające statystyki dotyczące próchnicy u polskich dzieci składa się wiele elementów. Jest to m.in. brak kompleksowych programów edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych, niedofinansowanie stomatologii dziecięcej przez NFZ, ale także zaniedbania rodziców w zakresie zdrowej diety oraz higieny jamy ustnej. Tymczasem domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to naprawdę nic trudnego. Wystarczy wprowadzić w codzienny rytm dnia kilka prostych zasad.

Profilaktyka próchnicy zaczyna się już u niemowląt

Domowe działania zapobiegające rozwojowi próchnicy należy zacząć tuż po urodzeniu dziecka, nawet przed pojawieniem się u niego pierwszych ząbków. Obowiązkową czynnością jest wówczas przecieranie dziąseł malucha gazikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Należy robić to po każdym karmieniem, a w szczególności – przed snem (w nocy wywołujące próchnicę bakterie mają bowiem najkorzystniejsze warunki do rozwoju). Po pierwsze, mycie dziąseł dziecka znacznie ogranicza działanie szkodliwych drobnoustrojów, a po drugie – przyzwyczaja je do uczucia manipulacji w buzi i codziennej higieny jamy ustnej.

Higiena to podstawa!

W miarę pojawiania się kolejnych ząbków gazik należy zastępować szczoteczką i pastą. Na początku może to być specjalna silikonowa szczoteczka o bardzo miękkim włosiu nakładana na palec rodzica oraz pasta przeznaczona dla dzieci do 3. roku życia. Wiadomo, że maluch nie będzie od razu potrafił wypluć powstałej podczas szczotkowania piany, więc na szczoteczkę nakłada się minimalną ilość pasty, a jej nadmiar – wyciera z buzi gazikiem.

Wraz z rozwojem zdolności manualnych dziecka trzeba stopniowo uczyć je codziennego mycia ząbków – na początku z pomocą rodziców, później już samodzielnie. Ze szczotkowania warto zrobić swoisty rytuał i dobrą zabawę: myć zęby całą rodziną, kupić maluchowi kolorową szczoteczkę oraz smakową pastę. Szczotkowanie zębów powinno mu wejść w nawyk i kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu.

„Słodka sobota” zamiast podjadania

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to jednak nie tylko higiena. Olbrzymie znaczenie w zapobieganiu chorobie mają również wpajane maluchowi właściwe nawyki żywieniowe. Już od najmłodszych lat lepiej ograniczać jest ilości spożywanych słodkich kaszek, różnego rodzaju słodzonych herbatek czy sztucznych napojów. Zdecydowanie zdrowsza dla zębów jest woda, domowe niesłodzone kompoty albo herbatki owocowe.

Podobnie jest ze słodyczami – wiadomo, że większości z nas dzieciństwo kojarzy się z pochłanianymi w każdych ilościach cukierkami czy czekoladą. Trudno więc odmówić maluchowi tego typu przekąsek. Ważne jest jednak to, aby jedzenie słodyczy (podobnie zresztą jak słonych przekąsek czy fast foodów w przypadku starszych dzieci) nie weszło w nawyk. Warto ustalić z dzieckiem jeden dzień – np. sobotę – kiedy może pałaszować to, na co ma ochotę (oczywiście w granicach rozsądku). Przez resztę dni jako drugie śniadanie czy deser lepiej podawać mu świeże owoce i warzywa, jogurty naturalne z wkrojonymi owocami czy potrawy na bazie mleka (ryż na mleku, kasza manna z cynamonem itp.). Dzięki temu, znacznie zminimalizujemy nie tylko ryzyko rozwoju próchnicy, ale również otyłości czy cukrzycy.

Domowa profilaktyka próchnicy u dzieci to jedno. Nie można przy tym zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Tylko lekarz jest bowiem w stanie jednoznacznie ocenić, czy zęby dziecka rozwijają się w sposób prawidłowy, sprawdzić, czy mimo wszystko próchnica nie zaatakowała jamy ustnej oraz podjąć odpowiednie metody zapobiegania lub leczenia.

Estetyka, profilaktyka, ból zęba? A może uzupełnianie braków zębowych? W kolejnej sondzie Dentowizji pytamy mieszkańców Łodzi, z czym najczęściej przychodzą do gabinetu stomatologicznego.

AF

Fot. ImagesBG, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczka dla niemowląt - Dentonet.pl
Szczoteczka dla niemowląt – czym powinna się wyróżniać? Pacjent

Wbrew stereotypowym opiniom, o higienę jamy ustnej u dzieci należy dbać od pierwszego dnia ich życia, nawet jeśli maluch nie posiada jeszcze ząbków. Z myślą o ułatwieniu rodzicom codziennej pielęgnacji, producenci wypuszczają coraz to nowe gadżety to...

program profilaktyczny w Częstochowie - Dentonet.pl
80 tys. zł na profilaktykę próchnicy u dzieci w Częstochowie Asysta

W przedstawionym projekcie budżetu Częstochowy na 2018 r. zaplanowano program profilaktyki próchnicy dla uczniów szkół podstawowych, który ma kosztować 80 tys. zł.Przyszłoroczny budżet Częstochowy ma wynieś 1,32 mld zł. W projekcie zabezpieczono środ...

Dentonet - czym jest próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa - co trzeba wiedzieć o tym schorzeniu? Pacjent

Wśród znacznej części naszego społeczeństwa wciąż pokutuje przekonanie, że próchnica to choroba osób dorosłych. Tymczasem jedna z jej odmian – a mianowicie próchnica butelkowa – jest schorzeniem atakującym już niemowlęta, u których dopiero pojawiają ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
karmienie piersią - Dentonet.pl
Długie karmienie piersią zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci Asysta

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie dowiodło, że dzieci karmione piersią dłużej niż dwa lata są bardziej narażone na rozwój próchnicy, zwłaszcza jeśli matki nie przestrzegają przy tym zasad higieny jamy ustnej u maluchó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres