Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Raport Wiewiórki Julii: 78% przebadanych dzieci ma próchnicę

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Raport Wiewiórki Julii: 78% przebadanych dzieci ma próchnicę

Raport Wiewiórki Julii: 78% przebadanych dzieci ma próchnicę

78% dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę. Te alarmujące wyniki badań przedstawiła Fundacja Wiewiórki Julii w podsumowaniu roku szkolnego 2015/2016. Był to czas bardzo pracowity dla wolontariuszy fundacji.

Badania profilaktyczne w 5 województwach (93 szkołach i przedszkolach), blisko 11 tys. przebadanych dzieci, specjalistyczne zajęcia dotyczące profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia – to bilans ostatnich 9 miesięcy. Od tego roku, dzięki współpracy fundacji ze szkołami TEB Edukacja, do zespołu Wiewiórki Julii dołączyli słuchacze i słuchaczki z 45 oddziałów tej szkoły.

Lekarze dentyści współpracujący z fundacją zwracają uwagę na bardzo niską świadomość prozdrowotną. Dotyczy to nie tylko osób starszych (60% Polaków powyżej 60. roku życia charakteryzuje całkowite bezzębie), ale przekłada się też na dzieci i młodzież. – Jeżeli dorośli nie dbają o zęby. to nie wpajają tego nawyku dzieciom, dlatego trudno się dziwić, że blisko 80% dzieci w Polsce ma przynajmniej jeden ząb wymagający natychmiastowego leczenia. Większość z rodziców, których dzieci mają zaawansowaną próchnicę, na pytania stomatologów, dlaczego do tej pory nie byli z dzieckiem u dentysty, stwierdza, że mleczne zęby i tak wypadną, dlatego nie ma takiej potrzeby. Co gorsze, taką opinię słyszymy też od niektórych stomatologów. To ogromny błąd – czytamy w raporcie podsumowującym kolejny etap działalności Fundacji Wiewiórki Julii.

Próchnica to choroba zakaźna. Od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z wieloma chorobami ogólnymi, m.in. chorobami serca, oczu i nerek. Rodzice często nie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, jak duży wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka oraz stan zębów stałych ma regularna kontrola u stomatologa i kondycja zębów mlecznych.

Fundacja Wiewiórki Julii to jedna z najprężniej rozwijających się fundacji w Polsce. Badania stomatologiczne prowadzi od 27 lat. Od 4 lat – w ramach akcji „Podróże Julii” – zbadali uczniów ponad 200 szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli. – Statystyki są alarmujące i budzą niepokój. Blisko 80% przebadanych przez nas dzieci w wieku od 2. do 17. roku życia choruje na próchnicę, a w wielu przypadkach jest to próchnica wtórna – mówią wolontariusze fundacji. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymieniają m.in. brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym, niską świadomość prozdrowotną rodziców, brak środków na leczenie dzieci, utrudniony dostęp do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowaną i niesprawnie funkcjonującą opieka dentystyczna. Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl.

Ekipa filmowa Dentowizji wzięła udział w jednej z akcji Fundacji Wiewiórki Julii w Żyrardowie:

Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Fundacja Wiewiórki Julii mimo pandemii edukuje najmłodszych Asysta

Mimo zagrożenia związanego z koronawirusem, Fundacja Wiewiórki Julii nie ustaje w swoich działaniach edukacyjnych. Odbywają się one poprzez Facebooka oraz telefonicznie – przez specjalną infolinię. W ostatnich latach wolontariusze Fundacji Wiewiórki...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Pracowity miesiąc wolontariuszy Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

W styczniu wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii odwiedzili placówki edukacyjne w Poznaniu, Kobyłce, Warszawie oraz Białymstoku. Łącznie w edukacyjnych prelekcjach dotyczących higieny jamy ustnej wzięło udział blisko 700 dzieci.W ostatnich tygodniac...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Świdnica - Dentonet.pl
Świdnica walczy z próchnicą u dzieci - są pierwsze efekty Asysta

Trwa realizacja programu "W Świdnicy bez próchnicy", w ramach którego ponad 1000 dzieci ze świdnickich przedszkoli i szkół przejdzie kontrole zdrowia jamy ustnej oraz weźmie udział w edukacyjnych prelekcjach.Projekt jest realizowany od września 2018 ...

Huczne świętowanie szóstych urodzin Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

Na początku listopada wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii ze szkoły TEB Edukacja po raz pierwszy odwiedzili przedszkolaków w Białymstoku. Warto też przypomnieć, że niedawno Fundacja obchodziła swoje szóste urodziny.Jak dotąd, wolontariusze Wiewiór...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Adam74
Te statystyki są przerażające. Tyle się mówi o konieczności profilaktyki próchnicowe u dzieci, ale jak widać na niewiele się to zdaje. Dopóki jako społeczeństwo nie zmienimy podejścia do zdrowia zębów, to lepiej niestety nie będzie.
Oceń komentarz:     0: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres