Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dbasz o higienę języka?

Brak komentarzy | Publikacja:
Dbasz o higienę języka?

Dbasz o higienę języka?

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia.

Usuwanie płytki nazębnej odgrywa oczywiście rolę pierwszoplanową, jednak patrząc na jamę ustną jako na pewną całość morfologiczno-anatomiczną nie powinno się zapominać, że oprócz zębów i wyrostków zębodołowych są tu także wargi, przedsionek jamy ustnej, podniebienie twarde i miękkie oraz język.


Główną przyczyną chorób jamy ustnej w sytuacji zaniedbania higieny jest zakażenie bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Szczególne, cieplarniane warunki jamy ustnej, optymalna dla rozwoju drobnoustrojów temperatura i wilgotność oraz resztki pokarmów sprzyjają uszkodzeniom uzębienia, dziąseł i całej błony śluzowej.

Sygnały zaniedbań higieny jamy ustnej to w pierwszej kolejności przykry zapach z ust – wynik procesów gnilnych wywołanych skolonizowanymi drobnoustrojami.

 

Dalsze objawy destrukcji w jamie ustnej sygnalizowane są już bólem i ten zaprowadza najczęściej do stomatologa.

Usuwanie płytki nazębnej z zębów poprzez szczotkowanie z użyciem past do zębów, stosowaniem płynów do płukania ust, użyciem nici stomatologicznych są często stosowanymi codziennymi zabiegami higienicznymi w jamie ustnej.

Czyszczenie języka jest zabiegiem rzadko praktykowanym.


A przecież język, integralny narząd jamy ustnej, jest odpowiedzialny za wiele funkcji takich jak: ssanie, żucie, połykanie czy mowę.

Na języku występują brodawki pełniące funkcje mechaniczne lub odbiorcy odpowiedzialnego za czucia smaku.

Specyficzny rodzaj powierzchni języka sprzyja możliwościom rozwoju bakterii czy grzybów.

Mimo, że język należy do tych części jamy ustnej, gdzie procesy samooczyszczania są stosunkowo duże, to procesy gnilne na jego powierzchni są bardzo częstą przyczyną przykrego zapachu z ust, a codzienna higiena nie przekracza czyszczenia zębów i dziąseł.

Często wygląd powierzchni języka jako części przewodu pokarmowego jest odzwierciedleniem pewnych stanów chorobowych toczących się w organizmie np. ogólnie znane jest pojęcie „język obłożony" sygnał schorzeń układu pokarmowego lub „język malinowy", który zwiastuje płonicę.

Szczególnie dobrze widoczne na języku są zakażenia grzybicze, białawe wykwity, w których dochodzi do wygładzenia i zaczerwienienia języka oraz zaniku brodawek. Zakażenia grzybicze Candida Albicans są wymieniane w etiologii takich jednostek chorobowych jak np. „język czarny włochaty" czy „język geograficzny".

Pacjenci z protetycznymi uzupełnieniami uzębienia, z wrodzonymi bądź nabytymi schorzeniami języka szczególnie powinni dbać o higienę jamy ustnej.

Profilaktyka stanów zapalnych języka i jamy ustnej oprócz zabiegów higienicznych powinna uwzględniać także eliminacje miejscowych czynników predysponujących takich jak: ubytki próchnicowe, ostre brzegi wypełnień, nieprawidłowe wypełnienia bądź uzupełnienia protetyczne.

Stosowanie różnego rodzaju szczoteczek i czyścików (do czyszczenia języka – przyp. red.) jest optymalizacją właściwej higieny jamy ustnej i języka, a szczególnie ważna dla osób z predyspozycjami do częstych stanów zapalnych i nadkażeń grzybiczych

Lek. dentysta Agnieszka Grabek

Poradnia Stomatologii Zachowawczej Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych języka u 14-latka Lekarz

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych (ang. plasma cell mucositis, PCM)  jest zaburzeniem idiopatycznym (niekiedy także izolowane PCM), histologicznie charakteryzującym się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej. Zmi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji