Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Cukrzyca, a stan przyzębia u kobiet w ciąży

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Cukrzyca, a stan przyzębia u kobiet w ciąży

Cukrzyca, a stan przyzębia u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży z cukrzycą typu I są narażone na rozwój bakteryjnych infekcji dziąseł i jamy ustnej o wiele częściej aniżeli kobiety zdrowe, a przebieg choroby jest o wiele ostrzejszy.
Ze względu na zmiany hormonalne u ciężarnej kobiety częściej dochodzi do stanów zapalnych dziąseł. Objawia się to zaczerwienieniem, obrzękiem, bolesnością oraz krwawieniem dziąseł. Brodawki międzyzębowe zwykle są przerośnięte. Pojawiają się zwykle tzw. guzki ciążowe.
Stan ten samoistnie zanika po urodzeniu dziecka (w czasie połogu).

Zmiany w naczyniach krwionośnych oraz upośledzona obrona organizmu powodują, że u kobiet z cukrzycą typu I zapalenie dziąseł i jamy ustnej ma przebiega o wiele ostrzejszy.
Nieleczony stan zapalny dziąseł prowadzi do utraty tkanek utrzymujących zęby w kości tworząc głębokie kieszonki przyzębne, które są przyczyną dalszego szerzenia się procesu zapalnego. U tych kobiet jedną z przyczyn wysokiego poziomu cukru we krwi jest przewlekłe zapalenie dziąseł spowodowane opornością tkanek na insulinę. To może być przyczyną wysokiego ciśnienia u ciężarnych, jak również może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Może spowodować również wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń układu oddechowego i cukrzycy u dziecka – stwierdziła dr Janet M. Guthmiller

i jej współpracownicy z uniwersytetu w Iowa.
„W niedalekiej przyszłości, obserwując szybki rozwój medycyny, wydaje nam się, że profilaktyka chorób przyzębia u dziecka, którego matka obciążona jest cukrzycą będzie możliwe jeszcze w okresie płodowym, podobnie jak rutynowe badanie okulistyczne” – stwierdziła dr Guthmiller w jednym z wywiadów.
 

Dotychczasowe badania nie wskazują jednoznacznie, czy odkrycia powyższe dotyczą kobiet z cukrzycą typu II. Niekiedy pojawiająca się cukrzyca w okresie ciąży z reguły zanika po urodzeniu dziecka.
W badaniach, naukowcy porównali poziom płytki bakteryjnej i głębokość kieszonek przyzębnych w przestrzeniach międzyzębowych w grupie kobiet ciężarnych, obejmującej 13 kobiet z cukrzycą typu I i 20 kobiet zdrowych. Średni wiek kobiet to 29 lat i wszystkie były w 3 trymestrze ciąży.
Badania dowiodły, że u kobiet w ciąży występuje więcej płytki nazębnej oraz ostrzejszy stan zapalny dziąseł wraz z głębszymi kieszonkami przyzębnymi w porównaniu z kobietami zdrowymi.
 

„Profesjonalna kontrola choroby przyzębia przed i w trakcie ciąży u kobiet z cukrzycą może nie tylko poprawić stabilność choroby, ale również zminimalizować ujemne skutki u potomka” – stwierdziła dr Guthmiller.
 

 

na podstawie: Journal of Periodontology

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

UK: zarządy organizacji stomatologicznych nie dla kobiet? Lekarz

Tylko w 9 z 23 brytyjskich organizacji zrzeszających osoby związane zawodowo ze stomatologią kobiety stanowią przynajmniej połowę kadry zarządzającej. Tak wynika z raportu Narodowej Służby Zdrowia (NHS) dotyczącego nierównowagi płci w brytyjskich jed...

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przyzębie - Dentonet.pl
Stan zdrowia przyzębia wpływa na powikłania COVID-19 Lekarz

Zależność pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami układu krążenia, jest znana od lat i znakomicie opisana w literaturze medycznej. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez zespół badaczy z USA wskazuje, że nielec...

zarobki stomatologów - Dentonet.pl
Stomatologia w UK: zarobki kobiet o 32% niższe! Lekarz

W Polsce stomatologia jest – w dużym stopniu – zawodem sfeminizowanym, chociaż w ostatnich dekadach następuje stopniowa zmiana tego trendu. Z kolei w państwach Europy Zachodniej (m.in. w Wielkiej Brytanii) oraz w Stanach Zjednoczonych większość osób ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres