Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu?

The Post-Standard, czasopismo ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, informuje swych czytelników o korzyściach i wadach wybielania zębów poza gabinetem dentystycznym. Zestaw do domowego wybielania w postaci żelu, pasków lub szyny wybielającej kosztuje na rynku amerykańskim od 6 do 40 USD.

Wybielanie profesjonalne w gabinecie dentystycznym to wydatek kilkuset, a nawet kilku tysięcy dolarów.

Jakich rezultatów możemy oczekiwać, gdy zdecydujemy się na znacznie tańszą, domową opcję?

„Wyniki mogą się różnić, ale czas ich trwania to od 1 do 6 miesięcy”, powiedział R. Clark Goodwin, dentysta z Fayetteville w stanie Nowy Jork.

Goodwin dodał, że wielu ludzi ma obsesję na punkcie białych zębów, co spowodowane jest reklamą. Dodał, że obrazki z telewizji, czasopism i reklam zawsze prezentują ludzi z doskonałymi uśmiechami.

„Nie chcę tego powiedzieć, ale to szalenie powierzchowny świat”, mówi Goodwin. „Żyjemy w takich czasach, w których nie jest niczym niezwykłym, że dożywa się 90. roku życia. A jeśli żyjesz 90 lat to oczekuje się, że do tak sędziwego wieku zachowasz olśniewający uśmiech.”

Zestawy, które kupujesz w aptece czy drogerii mogą być efektywne i łatwe w użyciu. Ale maja też pewne wady. Należy być przygotowanym na konieczność powtarzania zabiegu ponieważ efekt wybielenia nie utrzymuje się zbyt długo.

Dr Goodwin powiedział, że stomatolog może przepisać silniejsze środki, których działanie może utrzymywać się od 6 miesięcy do 1 roku. Produkty z drogerii i aptek nie wybielają wypełnień dentystycznych, koron i licówek.

Większość nakładek, szyn wybielających, mimo, że reklamowane są jako odpowiednie dla każdego nie jest przystosowana do każdej wielkości zębów.

Jak to działa?

Nadtlenek karbamidu (mocznika) i nadtlenek wodoru są dwoma głównymi składnikami, które wybielają szkliwo zębów, powiedział Goodwin. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego (ADA), produkty dostępne w drogeriach zawierają od 10 do 22% nadtlenku, a stosowane przez profesjonalistów – od 15 do 40%.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Jeśli postępujesz zgodnie z zleceniami producenta, wybielanie nie powoduje podrażnień”, twierdzi Terrence J. Thines, dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego SUNY w Syracuse, w stanie Nowy Jork.

Thines dodaje, że wybielanie pomaga ograniczać powierzchniowe przebarwienia wiąże ze spożywaniem pewnych potraw i napojów, paleniem tytoniu. Nie usuwa jednak głębszych odbarwień w obrębie zębów. Np. antybiotyki, takie jak tetracyklina może prowadzić do trwałego odbarwienia zębów, którego nie da się usunąć.

A co jeśli poddasz zęby zbyt intensywnemu wybielaniu?

Według Thinesa, zbyt intensywne wybielanie może mieć poważne konsekwencje – prowadzić do trwałego odbarwienia, nadwrażliwości dziąseł, a nawet uszkodzenia korzeni zębów. (th)

źródło: The Post-Standard


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Ewa Mazur-Pawłowska - Dentonet.pl
Dokumentacja pacjenta w stomatologii - co musi wiedzieć asysta? Asysta

- Zapraszam na mój wykład podczas konferencji ASYSDENT 2020 – mówi mec. Ewa Mazur-Pawłowska, jedna z wykładowców tegorocznego ASYSDENTU. – Przedstawię Państwu koncepcję przygotowywania podstawowej dokumentacji pacjenta w stomatologii. Jest to bardzo ...

autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-recepta - Dentonet.pl
Co lekarz dentysta musi wiedzieć o wystawianiu e-recept? Lekarz

Przypomnijmy – od 8 stycznia 2020 r. lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. W sytuacjach awaryjnych np. w przypadku niedostępności systemu informatycznego, można jednak wystawić tradycyjną receptę w pos...

uprawnienia higienistek - Dentonet.pl
Wybielanie zębów? Czasem wystarczy "tylko" higienizacja! Asysta

Wybielanie, licówki, a może wystarczy ... procedura kompleksowej higienizacji jamy ustnej? Pacjenci, którzy liczą na poprawę estetyki swojego uśmiechu, bywają zaskoczeni efektami tego podstawowego przecież zabiegu.- Efekty są szczególnie widoczne u p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres