Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Braki w uzębieniu źle wpływają na trawienie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Braki w uzębieniu źle wpływają na trawienie

Braki w uzębieniu źle wpływają na trawienie

Jeśli chcemy, aby nasz układ pokarmowy działał prawidłowo, zadbajmy o stan naszego uzębienia i dokładnie żujmy wszystkie pokarmy.
Brak zębów jest problemem nie tylko estetycznym. Rozległe ubytki, obejmujące zwłaszcza trzonowce i zęby przedtrzonowe, mogą stać się przyczyną wielu problemów gastrycznych, a nawet doprowadzić do chorób układu trawiennego.

Źle gryziesz – szybciej tyjesz
Zdaniem dietetyków osoby, które przeżuwają pokarm niedbale i w pośpiechu, szybciej od innych przybierają na wadze. Dzieje się tak dlatego, iż duże kęsy pokarmu – zalegając przez długi czas w żołądku i w jelicie cienkim – znacznie obciążają nasz układ trawienny. Niestrawiona do końca masa pokarmowa zaczyna w przewodzie pokarmowych gnić i fermentować, to zaś staje się przyczyną licznych dolegliwości (zgagi, wzdęć, gazów,, zaparcia, biegunki). Co więcej – zalegające w układzie pokarmowym niestrawione resztki z czasem osiadają na ścianach jelita grubego, tworząc kamienie kałowe i złogi. Osady te stają się źródłem toksyn groźnych dla organizmu i niszczą zdrową mikroflorę przewodu pokarmowego. Im dłużej trwa ten proces, tym mniejsze są zdolności wchłaniające jelita, co może doprowadzić do powstania nadwagi.

Naukowcy stwierdzili również, iż jeśli jemy szybko i pochłaniamy duże kęsy, nieświadomie zjadamy zbyt obfite posiłki. Wyjaśnienia tego faktu należy szukać w fizjologii mózgu – warto wiedzieć, iż ośrodek sytości z dużym opóźnieniem odbiera sygnał o tym, że jesteśmy najedzeni. Dopiero po upływie 15-20 minut od rozpoczęcia posiłku nasz organizm włącza „biochemiczny hamulec” i wycisza uczucia łaknienia. Przeprowadzone przez uczonych doświadczenia wykazały, iż osoby, które jedzą powoli i dokładnie przeżuwają pokarm, nie tylko spożywają mniej kalorii podczas posiłku, lecz również szybciej od „niedbałych przeżuwaczy” czują się najedzone.
Wniosek? Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z niekontrolowanym przyrostem wagi, żujmy dokładnie wszystkie pokarmy.

Kłopoty z gryzieniem osłabiają organizm
Ponadto osoby, które mają problemy z gryzieniem twardych pokarmów, takich jak surowe owoce czy pełnoziarniste pieczywa, najczęściej eliminują je z codziennej diety, pozbawiając swój organizm wielu cennych składników odżywczych. W konsekwencji jeszcze bardziej osłabiają tempo przemiany materii i narażają się na niedobory mikropierwiastków.

Niedokładne żucie przyczynia się też pośrednio do rozwoju wielu chorób ogólnoustrojowych, mających swoje źródło w złej przemianie materii. Na przykład, mniej efektywne żucie osłabia zmysł smaku, czego efektem bywa często przesalanie albo przesładzanie potraw, prowadzące z kolei do nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy.

Nie lekceważmy więc rozległych braków zębowych – niepełne uzębienie może mieć nie tylko poważne konsekwencje dla naszego układu trawiennego, ale też zwiększać ryzyko wielu różnych chorób.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ŚOI - Dentonet.pl
Braki środków ochrony wstrzymają pracę gabinetów w UK? Lekarz

Praktyki dentystyczne na terenie Wielkiej Brytanii pozostają otwarte podczas obecnej blokady (trwającej od 5 listopada), ale tamtejsi lekarze stomatolodzy coraz głośniej wyrażają obawy o ich funkcjonowanie w cieniu pandemii COVID-19. Badanie ankiet...

leki - Dentonet.pl
Braki leków w aptekach wprowadzą chaos w służbie zdrowia? Lekarz

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia 16 lipca dyskutowano o sytuacji związanej z brakami leków w aptekach. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele ministerstwa zdrowia, samorządu aptekarskiego, przemysłu farmaceutycznego oraz związków pracod...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
McGill University: kwaśne napoje niekorzystnie wpływają na szkliwo Asysta

Naukowcy z McGill University w Kanadzie kolejnym badaniem potwierdzili, że kwaśne napoje – w tym soki owocowe – niekorzystnie wpływają na stan szkliwa, a ich spożywanie może być jedną z przyczyn kwasowej erozji szkliwa.W badaniu podkreślono, że niewi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres