Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ból zęba przy nagryzaniu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba, który pojawia się podczas nagryzania pokarmów, może zostać spowodowany przez wiele czynników. Zawsze jednak jest sygnałem ostrzegawczym, że z zębem dzieje się coś złego i konieczna jest szybka interwencja lekarza dentysty.

Jeśli boli nas ząb, który nigdy nie przechodził leczenia
1. Ból pojawiający się przy nagryzaniu może oznaczać rozwijający się stan zapalny od korzenia zęba lub niewidoczną próchnicę. Ukryte lub widoczne zmiany próchnicowe mogą być na tyle głębokie, że podrażnieniu ulega miazga – unerwiona galaretowata tkanka wypełniająca komorę i kanały korzeniowe, reagująca podczas nacisku na ząb ostrym, silnym bólem. Jeżeli dolegliwości pojawiają się tylko podczas nagryzania, a potem samoistnie mijają, szybka wizyta u dentysty z reguły kończy się leczeniem zachowawczym. Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, a następnie – w zależności od sytuacji – zakłada do zęba opatrunek leczniczy lub decyduje się na stałe wypełnienie.
Warto jednak pamiętać, że zignorowanie przez pacjenta dolegliwości bólowych wcześniej czy później kończy się ostrym zapaleniem miazgi i koniecznością leczenia kanałowego.

2. Ból zęba pojawia się podczas nagryzania, jednak po ustaniu bodźca ząb nie przestaje boleć, wręcz przeciwnie – dolegliwości stają się coraz silniejsze, zwłaszcza w godzinach nocnych, po położeniu się do łóżka. Tego typu objawy sugerują zgorzel miazgi – w tej sytuacji stomatolog ma już tylko dwa wyjścia: leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba.

Ból zęba leczonego wcześniej zachowawczo
1. W przypadku wcześniej leczonego zęba, ból przy nagryzaniu może oznaczać próchnicę wtórną, która rozwinęła się pod wypełnieniem lub w szczelinach zęba. Z reguły wizyta u dentysty likwiduje problem, zdarzają się jednak wyjątki. Bywa, że po opracowaniu ubytku z bardzo głęboką próchnicą i założeniu opatrunku bądź wypełnienia ząb przez jakiś czas jest nadal wrażliwy na nagryzanie (szczególnie po ustaniu objawów znieczulenia). Jeżeli ten stan utrzymuje się zbyt długo lub wręcz nasila, koniecznie należy poinformować o tym fakcie dentystę.

2. W niektórych przypadkach ból wyleczonego zęba pojawiający się podczas gryzienia twardych pokarmów jest spowodowany zbyt wysokim wypełnieniem (dochodzi do przeciążenia w zgryzie, na ząb działa zbyt duży nacisk). Czasem również tego typu objawy mogą być wywołane słabym połączeniem plomby z zębem, a czasami winny jest pęcherzyk powietrza, który pozostał pod zbyt grubo założonym podkładem pod plombę. W takiej sytuacji wymiana wypełnienia z reguły przynosi ulgę.

Ból zęba leczonego kanałowo
Niestety, także zęby leczone kanałowo mogą reagować dotkliwym bólem na próby nagryzania. I znów, ten objaw można intepretować dwojako:
– przyczyną bólu mogą być pominięte lub niedoleczone do końca kanały, w których pozostała zainfekowana miazga,
– ból przy nagryzaniu i dotyku może sugerować stan zapalny tkanek otaczających wierzchołek korzenia.
W przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych ból przy nagryzaniu często przechodzi w ból tępy i rozlany, pojawia się wrażenie wysadzania zęba z zębodołu oraz ogólne złe samopoczucie. Ząb jest instynktownie oszczędzany w akcie żucia, dodatkowo może występować uczucie nieznacznego wydłużania zęba.
Zapalenie przyzębia wierzchołkowego może też przybrać postać ropną, a wówczas nawet najlżejsze dotknięcie zęba (np. kontakt z zębami przeciwstawnymi) staje sie źródłem tak silnego bólu, że pacjent trzyma jamę ustną w pozycji na pół otwartej. Natężenie bólu wzmaga się w pozycji leżącej, w trakcie wysiłku fizycznego i pod wpływem ciepła. W tym stanie pogarsza się także ogólny stan chorego – zaczyna on gorączkować, pojawia się złe samopoczucie, brak łaknienia oraz bezsenność.

Uwaga! Ból zęba przy nagryzaniu utrzymujący się ponad 2 dni jest wskazaniem do szybkiej konsultacji z lekarzem dentystą. Nie należy w takiej sytuacji faszerować się środkami przeciwbólowymi ani na własną rękę leczyć antybiotykami, gdyż można w ten sposób doprowadzić do niepożądanych powikłań.

Dewitalizacja niesie za sobą duże ryzyko powikłań, a biorąc pod uwagę możliwości dzisiejszej endodoncji – nie powinna być praktykowana w gabinetach.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada
Trwałe efekty leczenia tylko przy stabilnej okluzji Lekarz

- Stabilna okluzja to podstawa leczenia - mówi dla Dentonetu dr n. med. Paweł Niewada. - Jeśli chcemy odnieść sukces w leczeniu i mieć zadowolonego pacjenta nawet po latach od zakończenia terapii, jest to punkt wyjściach i musimy dbać o stabilność ok...

stomatologia - Dentonet.pl
Radom: poradnia stomatologiczna przy szpitalu już po remoncie Lekarz

3 sierpnia kolejne poradnie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego wznowiły działalność. Pacjenci poradni stomatologicznych są przyjmowani w wyremontowanych pomieszczeniach. Jak czytamy na stronie internetowej szpitala,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Druga fala epidemii – są zalecenia rady ekspertów przy RPP Lekarz

W połowie czerwca br. odbyło się kolejne posiedzenie rady ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii COVID-19. Podczas spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa oraz o zagroże...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres