Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ból po leczeniu kanałowym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ból po leczeniu kanałowym

Ból po leczeniu kanałowym

Podczas opracowywania kanałów stomatolog stosuje różne środki chemiczne, które służą do płukania systemu korzeniowego i poprawiają efekt leczenia. Do najczęściej używanych środków płuczących zaliczamy: podchloryn sodu, wodę utlenioną, EDTA, chlorheksydynę, sól fizjologiczną, alkohol (oraz wiele innych).


Podchloryn sodu (NaOCl)
Jest jednym z najstarszych, najlepiej poznanych i najczęściej stosowanych przez dentystów środków płuczących. Posiada szerokie spektrum działania antybakteryjnego, dzięki czemu skutecznie dezynfekuje system kanałowy. Wykazuje również działanie wybielające i rozpuszcza martwą, zainfekowaną tkankę organiczną, nie uszkadzając przy tym twardych struktur zęba.
Niestety, im wyższe jest stężenie preparatu, tym jego działanie staje się bardziej toksyczne. Podchloryn zaczyna bowiem rozpuszczać tkankę żywą, powodując rozmaite, nieraz bardzo groźne powikłania. Z tego powodu stomatolodzy stosują roztwór podchlorynu jedynie w stężeniach od 0,5 do 5,25%.
Wizualnie jest to płyn o jasnożółtej barwie, słabym zapachu chloru i pH między 10,7 a 12,2.


Płukanie kanałów podchlorynem wymaga ostrożności
Kiedy podchloryn zostanie niechcąco przepchnięty przez otwór wierzchołkowy i dostanie się do tkanek otaczających korzeń zęba, może wywołać dotkliwą reakcję bólową (której w żadnym przypadku nie należy lekceważyć). Jednocześnie w chwili zdarzenia mogą wystąpić następujące objawy: pojawia się krew w kanale korzeniowym wraz z silnym, przedłużającym się bólem. Z czasem może dojść do:
– narastającego obrzęku tkanek miękkich,
– podbiegnięć i krwiaków, które mogą wystąpić np. na wardze, policzku, okolicy podżuchwowej, a nawet powiekach,
– okolica leczonego kanałowo zęba staje się silnie bolesna i wrażliwa na dotyk,
– może dojść do parestezji dolnej wargi oraz uczucia zdrętwienia zębów po leczonej stronie,
– w ustach mogą się pojawić się nadżerki lub rozległe owrzodzenie błony śluzowej policzka,
Specyficzną grupę stanowią przypadki przepchnięcia podchlorynu do zatoki szczękowej. Konsekwencją nieostrożnego podania preparatu są najczęściej wysięki i krwawienia z nosa.


Powikłania
Przepchnięcia podchlorynu może spowodować stan zapalny wyrostka zębodołowego, zdarza się również, iż powoduje rozlaną martwicę tkanek miękkich z trwałymi powikłaniami neurologicznymi.


Postępowanie
Po przepchnięciu podchlorynu do tkanek przyzębia okołowierzchołkowego należy w pierwszej dobie zastosować okłady z lodu. Często konieczne jest wdrożenie antybiotyków i podanie leków przeciwbólowych. Antybiotykoterapia jest obowiązkowo wdrażana w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zakażenia tkanek lub gdy istnieje podejrzenie następowej martwicy. W tych przypadkach prowadzone jest również leczenie przeciwzakrzepowe, a pacjent może zostać poddany hospitalizacji.
W kolejnych dniach lekarz może zalecić okłady rozgrzewające w celu przyspieszenia wchłaniania krwiaków. Jeżeli narastający obrzęk zagraża drożności dróg oddechowych, wskazane jest natychmiastowe podanie steroidów.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Techniki implantoprotetyczne w leczeniu bezzębia Lekarz

Już w najbliższy czwartek (5 listopada) o godz. 18:00 odbędzie się premiera kolejnego odcinka „Spotkań w Dentonecie”. Tym razem  dr n. med. Adam Ziemlewski oraz lek. dent. Marcin Bogurski porozmawiają o stosowanych w leczeniu bezzębia technikach impl...

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

leczenie periodontologiczne - Dentonet.pl
Norwegia: postęp w leczeniu periodontologicznym Lekarz

Choroby przyzębia stanowią niezmiennie poważny problem zdrowotny w skali całego globu, ale podejmowane przez niektóre rządy działania systemowe przynoszą wymierne skutki. Tak jak w Norwegii, gdzie władze w ciągu ostatnich 50 lat zaangażowały się w ro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dr Bogurski - Dentonet.pl
Najtrudniejsze w leczeniu bezzębia jest... [VIDEO] Lekarz

Projektując uzupełnienia protetyczne należy wziąć pod uwagę m.in. rysy twarzy, ale prawdziwym kluczem do sukcesu jest nawiązanie właściwych relacji z pacjentem – mówi lek. dent. Marcin Bogurski, członek zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycz...

dr Bogurski - Dentonet.pl
Co zmienił COVID-19 w leczeniu implantologicznym? Lekarz

Czy w związku z pandemią COVID-19 w implantoprotetyce wprowadzone zostały specjalne zabezpieczenia, niestosowane w innych specjalnościach stomatologicznych? O to pytamy lek. dent. Marcina Bogurskiego, członka zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Es...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres