Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Będą kolejne zmiany w przepisach dotyczących stomatologii?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Będą kolejne zmiany w przepisach dotyczących stomatologii?

Będą kolejne zmiany w przepisach dotyczących stomatologii?

25 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej z kierownictwem ministerstwa zdrowia. Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące m.in. świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję wydłużenia wykonania kontraktów w szpitalnictwie, AOS i stomatologii do połowy 2021 r. Rozmawiano także m.in. o ustawie o odpadach czy nowych przepisach dotyczących wykonywania RTG w stomatologii.

Na spotkaniu stawiła się liczna reprezentacja prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Zabrakło niestety ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który w tym czasie brał udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego z premierem Mateuszem Morawieckim. Ministerstwo było reprezentowane przez dwoje wiceministrów: Józefę Szczurek-Żelazko oraz Janusza Cieszyńskiego.

Jednym z tematów spotkania była kwestia niskiej wyceny procedur i niedofinansowania świadczeń w stomatologii przy znacznie zwiększonych kosztach udzielania świadczeń w związku z pandemią. – Podniesiono, że wskutek ministerialnych zaleceń gabinety stomatologiczne przyjmują jednego pacjenta na godzinę, a w strukturze obecnie udzielanych świadczeń dominują najgorzej wycenione świadczenia pomocy doraźnej. Ponadto, korekta wyceny negocjowana była od dłuższego czasu, daleko przed początkiem epidemii – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo przedstawiło propozycję wydłużenia wykonania kontraktów w szpitalnictwie, AOS i stomatologii do połowy roku 2021 r. Kwestia projektu dotyczącego stomatologii z powodu pandemii niestety uległa opóźnieniu i zostanie ponownie opracowana. Poinformowano, że w obecnej sytuacji ministerstwo nie może podejmować dodatkowych zobowiązań finansowych.

Co dalej z egzaminami?

Prezydium NRL przedstawiło swoje obawy związane z organizacją egzaminów lekarskich w stanie epidemicznym i bezpośrednio po jego zakończeniu: PES i LEK/LDEK, a także organizacją kształcenia podyplomowego w najbliższym czasie, szczególnie w dziedzinach zabiegowych.

Ministerstwo zapewniło, że druga część Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego odbędzie się tylko w wersji pisemnej po przyjęciu nowelizacji tzw. ustawy COVID-owej. Ponadto, w specustawie znajdą się przepisy dotyczące możliwości zdawania PES na ostatnim roku specjalizacji, które będą także w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. – Jednocześnie MZ poinformowało, że w przypadku, gdy lekarz nie będzie mógł przystąpić do PES w pierwszym terminie z powodu efektów spowodowanych przez wystąpienie pandemii, kolejne podejście do egzaminu będzie dla zdającego bezpłatne – dodano.

Niezbędne zmiany w przepisach dotyczących stomatologii

Na spotkaniu poruszono również inne kwestie, głównie prawne, dotyczące leczenia stomatologicznego. Prezydium NRL pytało o zniesienie obowiązku przekazywania informacji o pierwszym wolnym terminie i stanu z harmonogramów przyjęć wobec wszystkich poradni, w których czas oczekiwania na przyjęcie nie przekracza 30 dni. Uzasadnieniem jest konieczność skupienia uwagi na sprawach profilaktyki zakażeń. Ministerstwo stanowczo stwierdziło, że nie planuje zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Jeśli chodzi o ustawę o odpadach, prezydium NRL zwróciło uwagę, że konieczne jest zwiększenie limitu do 170 kg, gdyż w innym przypadku praktyki stomatologiczne stracą uprawnienia do uproszczonej ewidencji odpadów. – MZ jest otwarte na wszelkie propozycje w tej kwestii i zasugerowało informowanie o zbliżaniu się lekarzy do określonego limitu, aby mogło uzgodnić zmiany z ministerstwem klimatu przed wejściem nowelizacji ustawy w życie – czytamy.

Jesienią 2021 r. powinno wejść w życie rozporządzenie wykonawcze do znowelizowanej ustawy, na mocy którego placówki stomatologiczne wykonujące zdjęcia inne niż wewnątrzustne, będą musiały wystąpić o zgody na wykonywanie procedur RTG. – Szczególnie w obecnej sytuacji, biorąc przy tym znaczną liczbę tych placówek (3250), nie ma możliwości wprowadzenia spójnego metodologicznie systemu doszkalania. Stąd wniosek prezydium NRL o udzielenie zgód dotychczas wykonującym te procedury, w szczególności tym, którzy wykonywali je w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy (23.09.2019 r.). Sprawa została przyjęta przez przedstawicieli MZ do prac w uzgodnieniu z GIS – poinformowano.

Ministerstwo poinformowało, że rozważy zgłoszone przez NRL problemy i propozycje. Obie strony zapewniły o chęci kontynuowania dialogu.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę, być może w ostry sposób, na fatalny stan opieki medycznej w Polsce – mówi o akcji „Polska to chory kraj” Dariusz Paluszek, wiceprezes warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, przewodniczący tamtejszej Komisji Stomatologicznej oraz członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jednym z punktów, na który zwracają uwagę pomysłodawcy akcji, jest niedofinansowana stomatologia.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Wykonywanie kontraktów w stomatologii – co nowego? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL ustala z Narodowym Funduszem Zdrowia warunki wykonywania kontraktów w 2020 r. i w latach następnych. W komunikacie poinformowano właśnie o stanie prac. Jednym z głównych obszarów działania samorządu, jest wypracowanie me...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Prezydium NIL na spotkaniu z nowym ministrem zdrowia Lekarz

30 września 2020 r. w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie prezesa i wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Adamem Niedzielskim. Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące sytuacji w publicznej stomatologii. Otwierając sp...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Będą wytyczne w sprawie pracy szkolnych gabinetów Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Katarzyny Osos ministerstwo zdrowia poinformowało, że planowane jest opublikowanie ogólnych zaleceń dotyczących funkcjonowania szkolnych gabinetów stomatologicznych w nowym roku szkolnym. Przypomnijmy – posłanka...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lista czynnych gabinetów Śląsk - Dentonet.pl
NRL: "Uchronić ochronę zdrowia w Polsce przed zapaścią" Lekarz

- Samorząd lekarski z niepokojem obserwuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia jako publiczny płatnik nie ma dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą żadnej rozsądnej propozycji zmiany wyceny świadczeń, szczególnie gdy rozliczenie z NFZ oparte jest ...

finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
NFZ zapowiada kolejne zmiany w finansowaniu stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. NFZ w specjalnym piśmie podkreślił gotowość do kolejnego spotkania poświęconego omówieni...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres