Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Badanie śliny może pomóc w wykrywaniu nowotworów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Badanie śliny może pomóc w wykrywaniu nowotworów

Badanie śliny może pomóc w wykrywaniu nowotworów

W Los Angeles (USA) naukowcy opracowali nowatorską technologię, pozwalającą wykryć w ślinie mutacje charakterystyczne dla raka płuc. W serii testów wykazali, że wykrycie takich mutacji w ślinie przy użyciu nowej metody jest tak samo skuteczne jak testy z osoczem. Wierzą oni, że to może być nieinwazyjna, opłacalna oraz szybsza alternatywa dla konwencjonalnych metod badań.


Nowa technologia, nazwana Electric field-induced relase and meansurement (EFIRM), została opracowana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Zdaniem naukowców pozwala ona przyspieszyć testy na obecność w ślinie pacjentów mutacji genu receptorów czynnika wzrostu naskórka, który jest markerem raka płuc.


W przeciwieństwie do standardowych metod, opartych głównie na biopsji, która jest inwazyjna, kosztowna oraz czasochłonna, EFIRM działa w oparciu o sensor elektrochemiczny, który może wykryć mutację genów w płynach ustrojowych. Całkowity czas badania wynosi mniej niż 10 minut i wymaga jedynie małej próby śliny, twierdzą naukowcy.


Dla przykładu, w praktyce klinicznej EFIRM wykrył mutację genu receptorów czynnika wzrostu naskórka w ślinie oraz osoczu 22 pacjentów cierpiących na niedrobnokomórkowego raka płuc. W trakcie ślepej próby – przeprowadzonej na próbach śliny pobranych od 40 pacjentów z niedrobnokomórkowym nowotworem płuc – naukowcy osiągnęli niemal identyczne rezultaty jak przy bronchoskopii.
 

To odkrycie może nieść ze sobą ważne implikacje dla przyszłych badań nad efektywnymi i nieinwazyjnymi sposobami wczesnego wykrycia raka płuc. Wczesne wykrycie choroby znacząco podnosi szanse na przeżycie w tej grupie pacjentów. Nowa metoda może być połączona z badaniem wycinków tkanki lub używana jako uzupełnienie biopsji w przypadkach, w których rozmiar guza nowotworowego jest niewystarczający do pobrania próbek DNA.

Praca, zatytułowana Noninvasive Saliva-Based EGFR Gene Mutation Detection in Patients with Lung Cancer, została opublikowana w listopadowym wydaniu “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.


Żródło: Dental Tribune


Tłum. i oprac. KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

koronawirus - Dentonet.pl
Odkryto mutację koronawirusa o łagodniejszym przebiegu Lekarz

Jak poinformował PAP, naukowcy z Singapuru odkryli mutację koronawirusa, która wywołuje silniejszą reakcję układu immunologicznego zaatakowanej osoby oraz cechuje się łagodniejszym przebiegiem choroby COVID-19. Artykuł na temat odkrycia mutacji koro...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica - Dentonet.pl
Oregon Health & Science University: rozwój próchnicy zależny od płci? Lekarz

Istnieją badania naukowe, według których próchnica jest chorobą dotykającą częściej kobiet niż mężczyzn. Niedawno potwierdził to zespół badaczy z Oregon Health & Science University, który przebadał próbki śliny dzieci.Wyniki badania zostały zapre...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres