Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Polacy boją się nowotworów, ale nie szczepią się przeciw HPV

Publikacja:
Polacy boją się nowotworów, ale nie szczepią się przeciw HPV

Polacy boją się nowotworów, ale nie szczepią się przeciw HPV

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka, nie tylko szyjki macicy, ale także głowy i szyi – podkreślają eksperci. Jedynie 5% dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi. Specjaliści mówili o tym na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień (21-27 kwietnia).

Dr Tomasz Sobierajski, kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, przedstawił wyniki najnowszego badania na temat wiedzy Polaków i Polek o szczepieniach przeciw HPV.

Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada niemal za 100% przypadków raka szyjki macicy u kobiet, ale też za zachorowania na inne nowotwory złośliwe, w tym raka pochwy i sromu u kobiet, prącia u mężczyzn oraz u obu płci – raka odbytu, a także za znaczny odsetek nowotworów głowy i szyi, jak rak gardła, krtani i przełyku.

Z badania przeprowadzonego przez Instytutu praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Ośrodek Badań Socjomedycznych i opisanego w raporcie wynika, że trzy czwarte (73%) respondentów słyszało o wirusie HPV. Jednak aż co czwarta osoba (27%) nie potrafiła wskazać ani jednej choroby, którą może on wywołać. Co więcej, 20% wskazało, iż HPV wywołuje opryszczkę – podkreślił prof. Sobierajski. Tymczasem jest ona wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej – HSV. Wśród chorób, do których rozwoju może przyczyniać się zakażenie HPV, błędnie wymieniano też raka wątroby (7%), swędzącą wysypkę (7%) czy udar mózgu (2%).

Boimy się nowotworów, ale się nie szczepimy

Dr Sobierajski przypomniał, że z opublikowanego w lutym 2024 r. raportu pt. „Polki i Polacy a choroby i zdrowie” wynika, iż najbardziej spośród wszystkich schorzeń boimy się nowotworów – aż 62% badanych wskazało na te choroby. – W najnowszym badaniu aż 85% osób zadeklarowało, że gdyby istniała skuteczna szczepionka przeciw nowotworom, to by się zaszczepiły. Jednocześnie co drugi badany nie słyszał o szczepieniu przeciw HPV, a są to szczepionki niezwykle skuteczne jeżeli chodzi o profilaktykę wielu nowotworów – podkreślił specjalista.

Dodał, że z powodu niedostatecznej wiedzy Polacy nie korzystają z tych szczepień. W badaniu jedynie 5% respondentów przyznało, że jest zaszczepionych przeciw HPV, a chęć zaszczepienia się przeciwko temu wirusowi wyraziła co czwarta osoba. Tymczasem z powodu raka szyjki macicy w Polsce codziennie umiera 5 kobiet – podkreślił socjolog. Są wśród nich również kobiety młode, które mają małe dzieci.

Szczepienie chroni przed różnymi nowotworami

Pierwsza szczepionka (tzw. 4-walentna) przeciw wirusowi HPV pojawiła się na światowych rynkach w 2006 r. Od tej pory do użycia weszły jeszcze szczepionka 2-walentna oraz 9-walentna. Początkowo wprowadzono je jako profilaktykę zmian tzw. przednowotworowych w obrębie szyjki macicy, co miało skutkować zmniejszeniem zachorowań na raka tego narządu.

Badania potwierdziły, że szczepionka przeciw HPV nie chroni tylko przed rakiem szyjki macicy. To musi się przebić w świadomości społecznej, że HPV wywołuje również inne nowotwory – podkreśliła dr Monika Wanke-Rytt, przewodnicząca Zespołu ds. Kontroli Zakażeń, zastępczyni kierownika Oddziału Klinicznego Obserwacyjno-Izolacyjnego i Pediatrii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przykład szczepionka 9-walentna, która chroni przed rozwojem przewlekłego zakażenia dziewięcioma typami HPV (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58), okazała się skuteczna w profilaktyce zmian przednowotworowych i nowotworów szyjki macicy, sromu lub pochwy oraz odbytu, a także w profilaktyce brodawek narządów płciowych (tzw. kłykcin kończystych).

HPV odpowiada za 50% przypadków nowotworów głowy i szyi

Eksperci obecni na konferencji zwrócili uwagę, że onkogenne typy HPV są też coraz częstszą przyczyną nowotworów głowy i szyi, takich jak rak gardła, krtani, przełyku i migdałków. – Statystyki wskazują, że HPV ma udział aż w 50% przypadków nowotworów głowy i szyi – zaznaczyła dr Wanke-Rytt. Wśród innych czynników ryzyka tych chorób wymieniła też palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Jak podkreśliła, są to nowotwory bardzo okaleczające i trudne w leczeniu.

Kiedyś oceniano, że na nowotwory głowy i szyi chorują głównie osoby starsze, ale obecnie okazuje się, że coraz częściej są to pacjenci młodzi – dodał dr Sobierajski.

Brak wiedzy o szczepieniach przeciw HPV

Zdaniem ekspertów brak wiedzy na temat szczepień przeciwko HPV w społeczeństwie i wśród lekarzy jest jedną z przyczyn niskiej wyszczepialności nastolatków w ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Od czerwca 2023 r. w ramach tego programu są one bezpłatne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (czyli po ukończeniu 11. roku życia i przed ukończeniem 14. roku życia). Z danych podawanych przez ministerstwo zdrowia na różnych konferencjach prasowych wynika jednak, że dotychczas udział w programie wzięło zaledwie 20% uprawnionych nastolatków.

W programie dla nastolatków obecnie są dostępne bezpłatnie dwie szczepionki – 2-walentna i 9-walentna. Według dr Wanke-Rytt zaszczepienie jedną lub drugą jest obecnie wystarczające, by chronić przed najbardziej onkogennymi typami HPV, jednak przeciw brodawkom narządów płciowych i krtani ochroni tylko szczepionka 9-walentna. Tymczasem lekarze nie informują rodziców o tych różnicach – ocenił dr Sobierajski.

O braku wiedzy na temat wirusa HPV świadczy też fakt, że większość uczestników najnowszego badania ocenia, iż nie jest nosicielem żadnego typu wirusa HPV. Jednakże kontakt z wirusem będzie mieć w ciągu życia aż 80% aktywnych seksualnie osób, gdyż przenosi się on głównie drogą płciową. Dr Wanke-Rytt zwróciła uwagę, że wirusem tym można się zakazić (choć rzadziej) również podczas pobytu w saunie czy w toalecie w miejscu publicznym (jeśli mamy kontakt bezpośredni z deską klozetową). – Dzięki najnowszym badaniom okazało się też, że wirus HPV jest tak mały, iż prezerwatywy nie chronią w 100% przed zakażeniem – podkreśliła specjalistka.

Zakażenie możliwe także drogą wertykalną

W opinii ekspertki, za mało mówi się o tzw. wertykalnej drodze zakażenia, czyli o tym, że matka może przekazać wirusa HPV dziecku w czasie porodu. Co więcej, badania dowodzą, że do zakażenia wirusem może dojść w łonie matki, bowiem HPV jest obecny w płynie owodniowym. Dr Wanke-Rytt przytoczyła przykład dziecka, które w wieku 1,5 roku miało brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Okazało się, że wirusa przekazała dziecku matka. – W pierwszych latach życia dziecka jego kontakt z mamą jest bardzo intensywny (…) i wtedy także może dojść do zakażenia – wyjaśniła.

Specjalistka podkreśliła, że szczepiąc się przeciw HPV nie chronimy wyłącznie siebie, ale możemy ochronić swoje dzieci m.in. przed nawracającymi brodawczakami krtani. – To jest koszmarna choroba. (…) Dzieci, u których rosną brodawczaki krtani początkowo mają tylko chrypkę, która się nasila. Powiększanie się brodawczaków powoduje pewne trudności z oddychaniem i wtedy dziecko trafia do szpitala. Problem w tym, że odrastają one szybko po wycięciu i dziecko do 5. roku życia może przejść nawet 100 operacji wycięcia brodawczaków. Można by tego uniknąć, gdyby mama się zaczepiła – tłumaczyła dr Wanke-Rytt.

Specjaliści zwrócili uwagę, że przeciw HPV można się zaszczepić w każdym wieku, a zakażenie jednym typem wirusa nie jest do tego przeciwwskazaniem i nie chroni przed innymi typami HPV.

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów. – Martwi mnie jednak, że tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory krwi
Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi Lekarz

Liczba nowych skutecznych leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi jest tak duża, że trudno nadążyć z obejmowaniem ich refundacją. Jednak podstawowe znaczenie ma wczesna diagnostyka – mówili eksperci i przedstawiciele pacjentów na konferencji „Sp...

szczepienie przeciw COVID - Dentonet.pl
Polacy zmieniają zdanie o szczepieniach przeciw COVID Lekarz

Polacy zmienili stosunek do szczepienia na COVID-19 na bardziej pozytywny - wynika ze wspólnych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz agencji badawczej ARC Opinia i Rynek. Praca, w której przedstawiono wyniki b...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wojciech Golusinski
Rola dentystów w profilaktyce nowotworów szyi i głowy Lekarz

– Należy edukować nie tylko pacjentów, ale też nas, specjalistów. Rola lekarzy dentysty w profilaktyce, rozpoznawaniu oraz leczeniu nowotworów głowy i szyi jest bardzo ważna – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirur...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Dlaczego Polacy nie zaszczepili się przeciw COVID-19? Lekarz

Obawa przed skutkami ubocznymi, jak i przekonanie o braku skuteczności były głównymi powodami nieprzyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 – wynika z badań „Polki i Polacy o szczepieniach przeciwko COVID-19". Aż 17,7% badanych w ogóle nie ma zaufania ...

dziecko w gabinecie
Najstarsze dzieci z rodzeństwa mniej boją się dentysty Lekarz

Naukowcy z Tel Aviv University School of Dental Medicine poddali ocenie wpływ środowiska rodzinnego na odczuwanie lęku przed leczeniem stomatologicznym u dzieci i młodzieży. Na potrzeby badania przeprowadzono wywiad łącznie u 100 nastolatków w wieku ...

prywatne wizyty u dentysty - Dentonet.pl
Polacy najbardziej boją się braku dostępu do lekarzy Lekarz

Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15% wzrostu rok do roku – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spot...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Specjaliści alarmują: Polacy nie szczepią się przeciw COVID Lekarz

Specjaliści alarmują, że w Polsce rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Tymczasem zainteresowanie szczepieniami jest dramatycznie niskie – w czwartek 23 marca w całym kraju szczepionkę przyjęło zaledwie 1191 osób. Z danych Federacji Porozumienie Zielo...

XI Europejski Tydzien Profilaktyki Nowotworow Glowy i Szyi
XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Lekarz

W dniach 18-23 września obchodzony jest XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Szacuje się, że stanowią one około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet. W najbliższych dniach w szpitalach, klinikach i placówkach medyc...

nowotwory - Dentonet.pl
Trwa X Tydzień Profilaktyki Nowotworów Szyi i Głowy Lekarz

W dniach 19-23 września trwa X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Szyi i Głowy. Przy tej okazji w miastach w całej Polsce odbywają się m.in. akcje edukacyjne i badania przesiewowe. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje si...

choroby Polakow
Jakich chorób boją się Polacy? Nowotwory na pierwszym miejscu Lekarz

Polacy najbardziej obawiają się choroby nowotworowej, a najmniej zakażeń, takich jak grypa, COVID-19 czy wirus HIV – wynika z raportu „Polki i Polacy a choroby i zdrowie”. Zbyt rzadko jednak podejmujemy działania, by temu zapobiec. Raport powstał we...