Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

7 najdziwniejszych faktów na temat zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
7 najdziwniejszych faktów na temat zębów

7 najdziwniejszych faktów na temat zębów

Widzisz je każdego dnia w pracy i masz wrażenie, że wiesz o nich niemal wszystko? Możesz się zdziwić, bo zęby potrafią naprawdę nieźle zaskoczyć. Oto 7 najdziwniejszych faktów na temat zębów.

1. Supertwarde szkliwo
Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. W skali twardości Mohsa szkliwo ma twardość 5, czyli tyle samo co… granit (a najwyższą twardością – 10 – charakteryzuje się diament). A wszystko dzięki temu, że w 96-98% składa się z krystalicznych minerałów – hydroksyapatytów. Choć tak twarde, niestety bardzo łatwo je zniszczyć poprzez złą dietę i nieodpowiednią higienę.

2. Niektóre dzieci rodzą się z zębami…
Szacuje się, że jedno na 2-3 tysiące noworodków rodzi się z zębami – zazwyczaj są to 1-2 nie do końca wykształcone mleczne ząbki. Mają mniejsze korzenie i często są rozchwiane, dlatego może się okazać, że trzeba je usunąć. Poza tym takie zęby mogą przeszkadzać dziecku jak i matce podczas karmienia. W większości przypadków zbyt wczesne ząbkowanie nie jest spowodowane chorobą dziecka, jednak czasem ta anomalia związana jest z występowaniem niektórych chorób genetycznych, np. zespołu Ellisa-van Crevelda, zespołu Hallermanna-Streiffa lub zespołu Pierre’a Robina.

3. …a niektórzy dorośli wciąż mają mleczne zęby.
O zęby mleczne trzeba dbać, bo… może się okazać, że będą musiały nam służyć przez całe życie. Większość osób w dzieciństwie traci mleczne zęby, które są zastępowane stałymi. Jeśli jednak nie ma zawiązka zęba stałego, wtedy mleczak nie wypada i musi służyć przez długie lata. Jak się okazuje, nie jest to taka rzadka „anomalia” i całkiem sporo osób nie ma świadomości, że pośród ich zębów ukrył się mleczak.

4. Dziewiątki – zęby głupoty
Nasi praprzodkowie mieli szersze szczęki, dzięki czemu mieściło się w nich więcej zębów – w szczątkach prehistorycznych ludzi można znaleźć nie tylko ósemki, ale i dziewiątki i dziesiątki. W wyniku ewolucji utraciliśmy czwarte i piąte zęby trzonowe, a trzecie zęby trzonowe uważane są za narząd szczątkowy, który utracił swoją funkcję. Natomiast, jak się okazuje, niektóre osoby mogą mieć dziewiątki – zwane zębami głupoty – które przez lata tkwią ukryte w kości i mogą być przyczyną bólu oraz stanów zapalnych.

Przeczytaj więcej na ten temat: Zęby dziewiątki – niechciany spadek po naszych przodkach

5. „Zębowy” nowotwór – zębiak
Zębiak jest łagodnym nowotworem. W trakcie choroby w kości szczęki, a czasem nawet w tkankach miękkich dziąsła, dochodzi do powstania guzów, które swą budową przypominają tkanki zęba, a nawet mogą przyjmować postać dojrzałych tworów zębopodobnych. Rekordowy zębiak został wykryty w 2014 roku w Indiach u nastolatka Ashika Gavaiego – chirurdzy usunęli mu aż 232 szczątkowe zęby!

Przeczytaj więcej na ten temat: Indie: zębiak o niespotykanym rozmiarze

6. Guz z zębami – potworniak
Potworniak jest jedną z najbardziej odrażających i przerażających odmian nowotworu. To guz, który zaczyna się tworzyć już w życiu płodowym i może być zbudowany z różnych tkanek ludzkich – odnajduje się w nich włosy, gruczoły, skórę, tkanki mięśniowe, kostne, chrzęstne, nerwowe, a także niewykształcone zęby. Często ich istnienie wykrywane jest przypadkowo, a zlokalizowane są przeważnie – choć nie tylko – na jajnikach i jądrach.

7. Odcisk zębów jak linie papilarne
Nie ma dwóch osób z identycznymi liniami papilarnymi – to wie każde dziecko. Jednak mniej znanym faktem jest, że… odcisk zębów jest tak samy unikalnym „podpisem danej osoby”. Każdy z nas ma inny kształt i wielkość zębów oraz inny ich układ w łuku zębowym. Z tego faktu korzystają kryminolodzy, próbując zidentyfikować ofiarę lub odnaleźć sprawcę przestępstwa. Dzięki temu np. pojmano jednego z najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii – Teda Bundy’ego.

Przeczytaj więcej na ten temat: Kiedy stomatologia przydaje się w śledztwie


KeL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Leczenie zębów z resorpcją z wykorzystaniem Activa BioActive Lekarz

Każdy z nas w swojej praktyce spotyka się czasami z dość trudnymi przypadkami, do których możemy zaliczyć m.in. głęboką próchnicę korzenia czy silną resorpcję zewnętrzną lub wewnętrzną korzenia. Często podejmowane są decyzje prowadzące do usunięcia t...

Pasta do zębów Kolynos, czyli reklama „na wnuczka” Lekarz

Naiwne staruszki najlepiej okrada się metodą „na wnuczka”. Domniemany „wnuczek” dzwoni do drzwi mieszkania osoby starszej i dezorientuje bajeczką o potrzebującej nagłej pomocy nieistniejącej babci, a następnie wyłudza, co się da. Dawniej metody nie b...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres