Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Czy wiesz, czym różnią się zęby mleczne od zębów stałych?

1. U większości ludzi zęby mleczne (dentes decidui) są z reguły mniejsze niż zęby stałe. Zdarza się jednak, że różnica w ich wielkości jest niewielka. W takim przypadku można odróżnić ząb mleczny od zęba stałego po miejscu zajmowanym w łuku zębowym.


2. Zęby mleczne i stałe różnią się kolorem: te pierwsze mają barwę biało-niebieską, te drugie – biało-żółto-kremową (o ile są zdrowe).


3. Pierwsze pokolenie zębów posiada mniejsze i cieńsze korzenie. Ponadto w trzonowcach mlecznych korzenie są szeroko rozstawione i mniej zakrzywione, ponieważ obejmują zawiązki zębów stałych.


4. Przy szyjce zębów mlecznych znajduje się wałeczek szkliwa otaczający koronę, zwany obręczą zęba (cingulum dentis).


5. Statystycznie rzecz biorąc, zęby mleczne rosną od szóstego do trzydziestego miesiąca życia (jednak równie dobrze pierwsze mleczaki mogą się pojawić pod koniec czwartego miesiąca, a okres ząbkowania może się przedłużyć). Termin ten jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, zależy także od ogólnego rozwoju dziecka. U wcześniaków, dzieci drobnych, chorowitych i wątłych proces wyrzynania się zębów mlecznych może zająć więcej czasu.
W uzębieniu mlecznym nie posiadamy zębów przedtrzonowych i trzecich trzonowych (ósemek), dlatego mleczaków jest razem dwadzieścia (po 10 w szczęce i żuchwie). W wieku dorosłym mamy już 32 zęby stałe, z czego 16 w szczęce i 16 w żuchwie. W obrębie zębów stałych rozróżniamy 4 grupy zębowe: siekacze, kły, przedtrzonowce i zęby trzonowe.


6. Z reguły jako pierwsze zęby stałe wyrzynają się szóstki. Natomiast kolejność wyrzynania mleczaków bywa na ogół następująca: pierwsze pojawiają się siekacze przyśrodkowe w żuchwie (dolne jedynki), następnie siekacze przyśrodkowe w szczęce, siekacze boczne w żuchwie, siekacze boczne w szczęce, pierwsze trzonowce, kły i drugie trzonowce. Warto jednak pamiętać, że doliczono się aż 65 wzorów kolejności wyrzynania się zębów mlecznych.


7. Zęby mleczne mogą być rozchwiane. Jest to ruchomość fizjologiczna wynikająca z resorpcji ich korzeni w okresie poprzedzającym wypadnięcie. Natomiast rozchwianie zębów stałych jest wyraźnym sygnałem, że w naszej jamie ustnej rozwija się proces zapalny (przypomnijmy – główną przyczyną rozchwiania zębów jest paradontoza!).


8. Ciekawostką może być fakt, iż pomiędzy szóstym a jedenastym (dwunastym) rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe.


9. Odmienna budowa anatomiczna oraz słaba mineralizacja twardych tkanek zęba sprawia, że mleczaki są w o wiele większym stopniu podatne na próchnicę niż zęby stałe Ponadto proces próchnicowy może w nich przebiegać tak szybko i gwałtownie, iż konieczne staje się ich wyrwanie. Jednak zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu oraz innych problemów ortodontycznych (obecność zębów mlecznych jest konieczna dla prawidłowego wyrastania zębów stałych – mleczaki utrzymują bowiem miejsce dla drugiego pokolenia zębów).

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mamusia_i_curunia_razem_myja_zabki.jpg
Kiedy dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne... Pacjent

Choć stomatolodzy i pediatrzy podkreślają, że o mleczne ząbki dziecka należy dbać równie troskliwie co o zęby stałe, wielu rodziców ignoruje te zalecenia. Efekt? Ponad połowa polskich tr......

rozesmiany_niemowlak.jpg
Ząbkowanie bez tajemnic Pacjent

Większość rodziców utożsamia ząbkowanie wyłącznie z przebiciem się zęba przez dziąsło. Tymczasem proces ten trwa znacznie dłużej i składa się z kilku etapów: - w I etapie (zwanym fach......

babcia_trzyma_sie_za_szczeke.jpg
92-letniej Niemce wyrosły zęby mądrości Pacjent

Choć trzecie zęby trzonowe, nazywane potocznie zębami mądrości, wyrastają nam zwykle między 16. a 25. rokiem życia, jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki. Warto podkreślić, że późne pojawie......

ROZWIŃ WIĘCEJ
trądzik.jpg
Masz trądzik? Powodem mogą być popsute zęby Pacjent

Według raportów medycznych na trądzik pospolity cierpi aż 15% ludzkiej populacji. To trudne do wyleczenia schorzenie dermatologiczne pojawia się najczęściej w wieku młodzieńczym, choć na trą......

dziecko450.jpg
Dlaczego warto dbać o zęby mleczne? Pacjent

Zapewne dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że dzieci w Polsce mają zęby w bardzo złym stanie i dość wcześnie je tracą. Jednocześnie problem ten wzbudza ciągle zbyt małe zainteresowanie, np. nie......

bóbr.jpg
Supermocne szkliwo bobrów inspiracją dla naukowców Pacjent

Naukowcy dowiedli, że ludzkie szkliwo i szkliwo na siekaczach bobrów jest pod względem chemicznym niemal identyczne. Jak więc wytłumaczyć fakt, że bobry posiadają wyjątkowo twarde i odporne ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres