Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

Wbrew stereotypom, higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Aby zachować zdrowie i ładny wygląd uśmiechu konieczne jest również regularne sięganie po nici dentystyczne. Służą one do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Według niektórych statystyk, próchnica dotyczy około 90% mieszkańców naszego kraju. Chorobę tą wywołują bytujące w jamie ustnej bakterie. Żywią się one m.in. pozostałościami pokarmów, które nie zostały usunięte podczas codziennej higieny jamy ustnej. Myli się jednak ten, kto sądzi, że do oczyszczenia zębów wystarczy szczoteczka i pasta. Równie ważne są nici dentystyczne.

Dlaczego nici dentystyczne są takie ważne?

Większość z nas myśli, że do kompleksowego oczyszczenia zębów wystarczy samo szczotkowanie. Nic bardziej mylnego! Choćbyśmy myli zęby po każdym posiłku przez zalecane 2-3 minuty to i tak nie będą one zupełnie czyste. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Tymczasem również one są narażone na szkodliwą działalność bakterii wywołujących próchnicę.

Już po około 10 minutach od posiłku znajdujące się w przestrzeniach między zębami bakterie zaczynają tworzyć płytkę nazębną. W jej skład wchodzą m.in. martwe komórki błon śluzowych, resztki pokarmów oraz składniki śliny. Efektem metabolizmu bakterii są również kwasy, obniżające pH szkliwa i prowadzące do demineralizacji szkliwa. Płytka bakteryjna z czasem twardnieje, zmieniając się w osad i kamień nazębny. Z kolei przy osłabionym szkliwie bakterie wnikają w głąb struktury zębów, powodując próchnicę.

Jak używać nici dentystycznych?

Jedyną metodą na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami są nici dentystyczne. Warto wiedzieć, że dentysta podczas rutynowej kontroli od razu pozna, czy stosujemy je regularnie. Jeśli tak nie jest, w szczelinach międzyzębowych tworzą się ubytki i przebarwienia, odkłada się kamień nazębny, a dziąsła są zaczerwienione.

Tymczasem nitkowanie zębów wcale nie jest trudne. Oczywiście instruktaż dotyczący tej czynności może przeprowadzić każdy stomatolog lub higienistka, ale ogólnie wystarczy kolejno:
• oderwać około 50 cm nici i owinąć ją wokół palców wskazujących, zostawiając między nimi fragment o długości około 2-4 cm,
• napiąć nić i wsunąć w przestrzenie między zębami,
• wykonywać delikatne ruchy w górę i w dół, pamiętając aby wsunąć nić poniżej linii dziąseł,
• powtarzać te czynności w stosunku do każdego zęba.

Jakie nici dentystyczne wybrać?

W drogeriach i aptekach znaleźć można przeróżne nici dentystyczne: woskowane i niewoskowane, z włókna pojedynczego i wielu włókien nylonowych, nasączone preparatami fluorkowymi albo smakowe. Niektóre mają formę gąbki i są przeznaczone do oczyszczania przestrzeni pod mostami protetycznymi. Wybór odpowiedniej nici to tak naprawdę kwestia indywidualna, która zależy od określonych potrzeb oraz zasobności portfela. Ważne jest przede wszystkim to, aby w ogóle włączyć nitkowanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Codzienne czyszczenie przestrzeni między zębami bywa przez wiele osób zaniedbywane, tymczasem jest ono bardzo ważne – chroni przed chorobami dziąseł, nieświeżym oddechem oraz zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Czym i jak szczotkować przestrzenie między zębami? Wyjaśnia dr n. med. Joanna Kunert – lekarz dentysta w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Flossolution - Dentonet.pl
Flossolution – nowoczesne elektryczne nici dentystyczne Asysta

Jedna z amerykańskich firm wypuściła na rynek elektryczne nici dentystyczne, montowane na nasadzie elektrycznej szczoteczki do zębów.Flossolution – bo tak nazywa się urządzenie – jest połączeniem elektrycznej szczoteczki do zębów oraz elektrycznych n...

szczoteczki międzyzębowe - Dentonet.pl
Szczoteczki międzyzębowe niezbędne do higieny jamy ustnej Asysta

Prof. Denis Bourgeois – dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu w Lyonie, jeden z pionierów badań dotyczących profilaktyki chorób jamy ustnej – po raz kolejny podkreślił, że szczoteczki międzyzębowe są niezbędnym akcesorium do oczyszczania zębów, ...

prezent_dla_dentofoba.jpg
Prezent dla dentofoba Pacjent

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to konieczność, aby zachować zdrowy uśmiech. Jednak czasem strach przed dentystą jest tak duży, że niektóre osoby prawie wcale go nie odwiedzają......

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jak usunąć kamień nazębny - Dentonet.pl
Kamień nazębny – jak go usunąć? Pacjent

Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna, tworząca się z nieusuniętego z zębów osadu. Jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia zębów i dziąseł, sprzyja rozwojowi próchnicy oraz chorób przyzębia. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje skutecz...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Krzysiek53 Krzysiek53
potwierdzam! odkad stosuje wszelkie nici to moje problemy mozna powiedziec - zniknely. mam dosc spore szczeliny miedzy zebami i tylko nic dobiega w te tudno dostepne miejsca. teraz stosuje ja codziennie i od razu inaczej wyglada moj usmiech!
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres