Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy implanty z tytanu mogą uczulać?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy implanty z tytanu mogą uczulać?

Czy implanty z tytanu mogą uczulać?

Badania nad optymalnym materiałem do produkcji implantów nabrały tempa na przełomie XIX i XX w. Zanim szwedzki naukowiec Ingvar Branemark odkrył niezwykłe właściwości tytanu, implanty były wykonywane między innymi z porcelany, srebra, ołowiu, stopu platynowo-irydowego oraz stopu chromo-kobaltowo-molibdenowego. Obecnie jednak w stomatologii wykorzystuje się przede wszystkim implanty z tytanu.

Stomatolodzy od dawna zdawali sobie sprawę, iż idealny implant musi spełniać dwa podstawowe warunki – charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością i nie powodować skutków szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Oznaczało to, że implant nie może korodować w zetknięciu z żywą tkanką ani wywoływać reakcji zapalnych. Nie może być także dla organizmu toksyczny ani inicjować procesów rakotwórczych. Takie właściwości posiada tytan, co czyni go idealnym biomateriałem.

Implanty z tytanu – uczulają czy nie?

Przyjmuje się, iż czysty tytan nie posiada składników mogących wywołać alergię i jest całkowicie neutralny dla organizmu. Praktycznie zerowy potencjał uczulający tytanu to efekt jego wysokiego powinowactwa do tlenu (jon tytanu po uwolnieniu do tkanek błyskawicznie zostaje utleniony). Tytan nie jest więc w stanie sprowokować odpowiedzi immunologicznej organizmu, a tym samym – nie działa uczulająco.

Niemniej jednak można w piśmiennictwie naukowym znaleźć doniesienia, które podważają tę opinię. Zdaniem badaczy zatrudnionych w Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum UJ, „alergia na implant tytanowy w świetle danych klinicznych wydaje się być narastającym, choć na razie rzadkim problemem”. Istnieją dowody na to, iż implanty tytanowe mogą powodować uboczną reakcję organizmu ze względu na domieszkę użytych do ich produkcji metali.

Implanty z domieszką innych metali

Warto w tym miejscu wyjaśnić, iż wykorzystywany do produkcji implantów tytan może występować w kilku postaciach (czterech klasach czystego tytanu oraz w związkach z innymi metalami). Ponieważ jednak wyprodukowanie metalu o bardzo niskiej zawartości zanieczyszczeń jest technicznie trudne i bardzo kosztowne, dlatego wiele firm, zwłaszcza mniejszych, produkuje implanty ze stopów tytanu, zawierające domieszką innych pierwiastków (wanadu, niobu, aluminium, glinu lub cyrkonu).

Okazuje się, że ryzyko wystąpienia alergii zdecydowanie rośnie w przypadku wszczepów wykonanych ze stopów tytanu. Odczyny indukowane przez taki niższej jakości implant to m.in. jałowe przetoki, przerost dziąseł, pokrzywka, włóknienie okołoprotezowe i odczyny podrażnieniowe przy implancie. Reakcje te mogą spowodować destabilizację wszczepu, a niekiedy nawet zmusić lekarza do usunięcia implantu.

Reasumując – implanty z tytanu dają jedynie minimalne ryzyko odrzucenia wszczepu przez ludzki organizm. Natomiast implanty wykonane ze stopu tytanu mogą w pewnych przypadkach prowokować niepożądaną reakcję alergiczną.

Testy alergiczne

Aby wyeliminować takie niebezpieczeństwo, niektóre kliniki dentystyczne proponują swoim pacjentom wykonanie testów alergicznych na metale wykorzystywane do produkcji implantów (np. nikiel, pallad i wanad). Pacjent wykonuje wówczas testy płatkowe (ECT), które diagnozują alergię kontaktową. Można też zgłosić się do oradni alergologicznej i na własny koszt przeprowadza test LTT. W przypadku pacjentów ze skłonnością do alergii takie postępowanie pozwala na uniknięcie powikłań związanych z miejscową reakcją alergiczną na implant.

Uczulenie na materiały stomatologiczne czy nikiel, czyli na co skarżą się stomatolodzy w gabinetach alergologicznych? Zapraszamy na wywiad z alergologiem, prof. Krzysztofem Buczyłko z Łodzi.

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

migrena - Dentonet.pl
USA: bakterie z jamy ustnej mogą wywoływać migrenę Lekarz

Badacze z University of California udowodnili, że migrena – jedna z najbardziej powszechnych chorób na świecie – może być efektem działania bakterii zamieszkujących jamę ustną. Jak informuje Dental Tribune, naukowcy z University of California dowiedl...

alergia na lateks - Dentonet.pl
Alergia na lateks u asystentek i higienistek stomatologicznych Asysta

Według badania przeprowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarską w Rzeszowie, alergia na lateks może dotyczyć nawet ponad 18% pracowników stomatologii. Są wśród nich również asystentki i higienistki stomatologiczne. Warto więc znać objawy alergii na late...

implanty - Dentonet.pl
Spersonalizowane implanty nowej generacji w technologii 3D Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad stworzeniem prototypu spersonalizowanego implantu nowej generacji, wytwarzanego w technologii 3D. Już pod koniec października planowane są pierwsze wszczepy. Projekt jest nowatorski na ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
guma do żucia - Dentonet.pl
Guma do żucia poinformuje o możliwej infekcji jamy ustnej Asysta

Naukowcy z Niemiec wynaleźli gumę do żucia, która w przypadku odkrycia w jamie ustnej szkodliwych bakterii przybiera gorzki smak. To bardzo przydatne dla osób po zabiegach implantologicznych, które w ten sposób zostaną ostrzeżeni o możliwej infekcji....

implanty - Dentonet.pl
Implanty z nanocząsteczkami srebra – w USA trwają prace Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth stworzyli nowe implanty zębowe, w których tytan został połączony z nanocząsteczkami srebra oraz hydroksyapatytem. Hamują one rozwój bakterii i zmniejszają tworzenie biofilmu na powierzchni implantu – informuje porta...

Politechnika Gdańska - Dentonet.pl
Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty? Lekarz

Politechnika Gdańska pracuje nad stworzeniem prototypu implantu stomatologicznego. Docelowo, uczelnia chce wprowadzić go do produkcji przemysłowej. Partnerem szkoły jest European Dental Implant Institute Vivadental. Badania laboratoryjne realizowane ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres