Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Botoksem w bruksizm

Publikacja:
Botoksem w bruksizm

Botoksem w bruksizm

Bruksizm to parafunkcja zwarciowa polegająca na mimowolnym zaciskaniu zębów (najczęściej w sytuacjach stresowych) lub na bezwiednym zgrzytaniu zębami podczas snu. Uważa się, że na chroniczny bruksizm cierpi dziś około 5-8% dorosłych pacjentów.

U pacjentów z przewlekłym bruksizmem z czasem dochodzi do tzw. hiperfunkcji mięśni. Mówiąc mniej medycznym językiem, mięśnie twarzy napinają się zbyt mocno, wymuszając nieprawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych. Nadmierne obciążenie funkcjonalne mięśni jest szczególnie widoczne w dolnym piętrze twarzy – mięśnie policzków, zwane żwaczami, ulegają powiększeniu, a szczęka – jak u bohatera komiksu – staje się wyraźnie kwadratowa.

Bruksizm może być przyczyną dysfunkcji narządu żucia, nadmiernego starcia i rozchwiania zębów, bólów głowy, a nawet kłopotów ze słuchem. Dlatego – co podkreślamy stale w naszych artykułach – w przypadku wystąpienia tej przypadłości nie warto czekać zbyt długo z podjęciem leczenia i jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem dentystą.

Metody postępowania w przypadku bruksizmu obejmują:
– leczenie behawioralne, ukierunkowane na zwalczanie stresu i eliminację odruchu zaciskania zębów,
– terapię okluzyjną, polegającą na przebudowie zgryzu i stosowaniu różnych szyn zgryzowych.
Niekiedy też stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Warto w tym miejscu dodać, że leczenie farmakologiczne pełni raczej funkcję wspomagającą i sprowadza się do przyjmowania przez pacjenta określonych leków (np. antydepresantów, benzodiazepiny, leków miorelaksujących). Jednak w ostatnim czasie coraz bardziej popularną metodą wspierającą terapię okluzyjną stanowi zastrzyk z botuliny.

Toksyna botulinowa – garść informacji
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną pozyskiwaną z bakterii Clostridium botulinum. Jej zastosowanie w medycynie po raz pierwszy opisano w 1822 r., jednak prawdziwą popularność botoks zdobył we wczesnych latach 70. XX wieku. Działanie toksyny botulinowej wiąże się ze zmniejszeniem przewodnictwa nerwowego z komórek do włókien mięśniowych, dlatego stosuje się ją przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, np. w połowiczym kurczu twarzy, zezie, schorzeniach związanych z tikami nerwowymi. Oprócz tego botulina znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej jako skuteczny środek przeciwzmarszczkowy.

Zastosowanie botoksu w stomatologii
Stomatolodzy sięgają po botoks w celu obniżenia napięcia mięśni twarzy. Już po 2-3 dniach od podania neurotoksyny pacjent odczuwa wyraźną ulgę – wprawdzie nadal zgrzyta zębami, ale siła tego nawyku nie niszczy szkliwa. Ustępują również dolegliwości bólowe spowodowane przez dysfunkcję narządu żucia.

Należy jednak pamiętać, że efekty terapii za pomocą botuliny są krótkotrwałe – po 4-6 miesiącach dochodzi do ponownego wzrostu napięcia mięśni, znów pojawia się ból, a mieśnie żwacze stają się wyraźnie większe.

Dlatego też terapia za pomocą zastrzyków z botoksu pełni w stomatologii jedynie funkcję pomocniczą. Mówiąc wprost – nie da się całkowicie i trwale wyleczyć bruksizmu tylko za pomocą neurotoksyny. Aby problem nie powrócił, konieczna jest najczęściej wieloetapowa terapia, nierzadko obejmująca leczenie protetyczne lub ortopedyczne i przywracająca stan równowagi między wszystkimi elementami narządu żucia.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bruksizm
Bruksizm może mieć związek z poziomem witaminy D Lekarz

Jak wynika z artykułu opublikowanego 6 lutego na stronie internetowej czasopisma naukowego „Clinical and Experimental Dental Research”, nasilenie zaciskania i zgrzytania zębami może być zależne od poziomu witaminy D w organizmie. Badania krwi u ucze...

bruksizm
Bruksizm może prowadzić do uszkodzeń stawu skroniowo-żuchwowego Lekarz

Określone kształty zębów oraz ich ustawienie w jamie ustnej mogą – przy występowaniu bruksizmu – predysponować do zaburzeń w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego (ssż). Tak wynika z badania austriackich naukowców, które zostało opublikowane  w c...

Ryszard III 1
Zęby króla Ryszarda III: próchnica, bruksizm i erozja szkliwa Lekarz

W 2012 r. szerokim echem w światowych mediach odbiła się informacja o odnalezieniu – w miejscu dawnego kościoła franciszkanów w Leicester, które współcześnie służy jako parking – szczątków XV-wiecznego króla Anglii Ryszarda III. Odkrycie to umożliwił...

ROZWIŃ WIĘCEJ
shutterstock 5798770
Journal of Dentistry: bruksizm rzadko występuje samodzielnie Lekarz

Bruksizm, z którym według szacunków WHO zmaga się ponad 1,7 mld osób na całym świecie, zwykle nie jest zaburzeniem wyizolowanym, występującym samodzielnie. U osób z tą parafunkcją zwarciową częste jest również ryzyko innych schorzeń układu mięśniowo-...

bruksizm
Bruksizm: przyczyny, objawy i możliwości leczenia Lekarz

Amerykańska Akademia Bólu Orofacjalnego (American Academy of Orofacial Pain; AAOP) definiuje bruksizm jako „ugruntowaną parafunkcjonalną aktywność dzienną lub nocną, która obejmuje zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Odbywa się ona przy braku świadomośc...