Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Publikacja:
Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Struktura przypominająca żuchwę o wymiarach 5 × 3 cm wraz z 8 zębami została wykryta w bezobjawowej torbieli jajnika, którą usunięto u nastoletniej pacjentki. Opis przypadku 15-letniej pacjentki z Nowego Jorku został opublikowany online w czasopiśmie „Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology” (Ginekologia Pediatryczna i Wieku Młodzieńczego).

Zdaniem zespołu ginekologów z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku, którzy przeprowadzili leczenie u pacjentki, jest to pierwszy odnotowany przypadek torbieli zawierającej strukturę przypominającą żuchwę z zębami u pacjentki pediatrycznej. Wcześniej opisano pięć podobnych przypadków, ale wyłącznie u dorosłych kobiet.

Autorzy z zespołu kierowanego przez dr Stephanie C. Tardieu z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku napisali: – Podczas wykonywania laparoskopowej cystektomii jajnika u nastoletniej pacjentki stwierdzono strukturę żuchwy z zębami w torbieli dermoidalnej.

Torbiele skórne to wrodzone, niezłośliwe wady rozwojowe, których etiologia pozostaje nieznana. Do najczęściej występujących należą torbiele jajnika – wyróżniono około 40 odmiennych typów. Choć torbiel jajnika w wielu przypadkach zawiera tkankę pochodzenia ektodermalnego, torbiel z w pełni uformowaną strukturą żuchwy wraz z zębami diagnozowana jest bardzo rzadko.

W opisywanym przypadku 15-letnia pacjentka udała się do gabinetu ginekologicznego w związku z rozległą, bezobjawową torbielą prawego jajnika, którą – przy konsultacji lekarskiej z innego powodu – wykryto na USG. Badanie ultrasonograficzne wykazało torbiel skórną o wymiarach 10 × 8 cm z wieloma obszarami o obniżonej echogeniczności, które wskazywały na obecność struktur kostnych.

Młoda pacjentka nie przechodziła wcześniej leczenia ginekologicznego ani operacyjnego, nie zgłaszała żadnych objawów, istotnych informacji nie dało także badanie przedmiotowe. W związku z tym podjęta została decyzja o wykonaniu laparoskopowo cystektomii torbieli jajnika.

W czasie zabiegu wykonano nacięcie i uwidoczniono torbiel. Po przecięciu prawej kory jajnika zidentyfikowano ścianę torbieli – po jej nacięciu w cyście odnaleziono strukturę przypominającą żuchwę i osiem zębów. Ponieważ zastosowanie tradycyjnych technik ginekologicznymi z użyciem nożyczek chirurgicznych i skalpela nie wchodziło w grę, zastosowano nowatorską technikę usuwania zawartości torbieli z jamy brzusznej nastolatki.

Aby uniknąć inwazyjnego, traumatycznego dla pacjentki zabiegu, użyto noża chirurgicznego do artroskopii – w ten sposób kość żuchwowa została podzielona na małe kawałki i usunięta laparoskopowo. Po usunięciu struktury żuchwy oraz torbieli nacięcie zamknięto. Tego samego dnia pacjentka została wypisana ze szpitala.

Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że cysta zawierała włosy, tłuszcz, chrząstkę oraz zęby, a struktura podobna do żuchwy pod względem histologicznym odpowiadała dojrzałej kości.

W Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy. U pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. TheShiv76, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

4 1
Zastosowanie obturatora u pacjentki z nowotworowym ubytkiem w szczęce Lekarz

Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...