Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Publikacja:
Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki

Struktura przypominająca żuchwę o wymiarach 5 × 3 cm wraz z 8 zębami została wykryta w bezobjawowej torbieli jajnika, którą usunięto u nastoletniej pacjentki. Opis przypadku 15-letniej pacjentki z Nowego Jorku został opublikowany online w czasopiśmie „Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology” (Ginekologia Pediatryczna i Wieku Młodzieńczego).

Zdaniem zespołu ginekologów z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku, którzy przeprowadzili leczenie u pacjentki, jest to pierwszy odnotowany przypadek torbieli zawierającej strukturę przypominającą żuchwę z zębami u pacjentki pediatrycznej. Wcześniej opisano pięć podobnych przypadków, ale wyłącznie u dorosłych kobiet.

Autorzy z zespołu kierowanego przez dr Stephanie C. Tardieu z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku napisali: – Podczas wykonywania laparoskopowej cystektomii jajnika u nastoletniej pacjentki stwierdzono strukturę żuchwy z zębami w torbieli dermoidalnej.

Torbiele skórne to wrodzone, niezłośliwe wady rozwojowe, których etiologia pozostaje nieznana. Do najczęściej występujących należą torbiele jajnika – wyróżniono około 40 odmiennych typów. Choć torbiel jajnika w wielu przypadkach zawiera tkankę pochodzenia ektodermalnego, torbiel z w pełni uformowaną strukturą żuchwy wraz z zębami diagnozowana jest bardzo rzadko.

W opisywanym przypadku 15-letnia pacjentka udała się do gabinetu ginekologicznego w związku z rozległą, bezobjawową torbielą prawego jajnika, którą – przy konsultacji lekarskiej z innego powodu – wykryto na USG. Badanie ultrasonograficzne wykazało torbiel skórną o wymiarach 10 × 8 cm z wieloma obszarami o obniżonej echogeniczności, które wskazywały na obecność struktur kostnych.

Młoda pacjentka nie przechodziła wcześniej leczenia ginekologicznego ani operacyjnego, nie zgłaszała żadnych objawów, istotnych informacji nie dało także badanie przedmiotowe. W związku z tym podjęta została decyzja o wykonaniu laparoskopowo cystektomii torbieli jajnika.

W czasie zabiegu wykonano nacięcie i uwidoczniono torbiel. Po przecięciu prawej kory jajnika zidentyfikowano ścianę torbieli – po jej nacięciu w cyście odnaleziono strukturę przypominającą żuchwę i osiem zębów. Ponieważ zastosowanie tradycyjnych technik ginekologicznymi z użyciem nożyczek chirurgicznych i skalpela nie wchodziło w grę, zastosowano nowatorską technikę usuwania zawartości torbieli z jamy brzusznej nastolatki.

Aby uniknąć inwazyjnego, traumatycznego dla pacjentki zabiegu, użyto noża chirurgicznego do artroskopii – w ten sposób kość żuchwowa została podzielona na małe kawałki i usunięta laparoskopowo. Po usunięciu struktury żuchwy oraz torbieli nacięcie zamknięto. Tego samego dnia pacjentka została wypisana ze szpitala.

Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że cysta zawierała włosy, tłuszcz, chrząstkę oraz zęby, a struktura podobna do żuchwy pod względem histologicznym odpowiadała dojrzałej kości.

W Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy. U pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. TheShiv76, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

4 1
Zastosowanie obturatora u pacjentki z nowotworowym ubytkiem w szczęce Lekarz

Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...

Ofiodon
Ofiodon - ryba z... 555 zębami pod lupą naukowców Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu Południowej Florydy przeprowadzili dokładne badania dotyczące ofiodona - drapieżnej ryby występującej w Pacyfiku, która - jak się okazuje - ma 555 zębów i codziennie wymienia ich 20. Ofiodon (O...

narzedzia dentystyczne11
Naganne zachowanie dentysty wobec małej pacjentki Lekarz

Dzieci to szczególna kategoria pacjentów, wymagająca umiejętności nie tylko stricte zawodowych. Niezbędne jest także zrozumienie obaw, z jakimi do gabinetu stomatologicznego przychodzą najmłodsi pacjenci – nie do końca świadomi konieczności poddania ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ziarniniak2
Ziarniniak olbrzymiokomórkowy u 17-letniej pacjentki Lekarz

Wykonane badania obrazowe oraz badania laboratoryjne umożliwiły postawienie diagnozy ziarniniaka olbrzymiokomórkowego (CGCG) u nastoletniej pacjentki. Zmiana, która rozwinęła się po prawej stronie żuchwy, objawiała się intensywnym bólem i obrzękiem. ...

gabinet stomatologiczny
Dentystka nie przyjęła otyłej pacjentki - sprawę bada NFZ i RPP Lekarz

Dentystka z gminy Kikół odmówiła leczenia otyłej pacjentki, argumentując to stwierdzeniem, że "zarwałaby jej łóżko i spadłaby na parter". Sprawę bada Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta. Pacjentka z gminy Kikół czekała na wizytę u dent...

rak jezyka
Nowy język... z tkanek nogi u 42-letniej pacjentki z USA Lekarz

42-letnia Cameron Newsom z powodu raka płaskonabłonkowego czwartego stopnia straciła pół języka. Lekarze odbudowali go jednak przy pomocy tkanek pobranych z nogi pacjentki. Diagnostyka raka języka u 42-letniej kobiety z Colorado Springs trwała prawi...