Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zespół Plummera-Vinsona – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zespół Plummera-Vinsona – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Plummera-Vinsona – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Plummera-Vinsona – zwany również dysfagią syderopeniczną – to dość rzadko spotykana choroba przewodu pokarmowego. Objawia się trudnościami w przechodzeniu pokarmu przez przełyk do żołądka oraz obniżeniem stężenia żelaza we krwi. Część symptomów schorzenia dotyczy jednak jamy ustnej pacjenta, więc często zespół Plummera-Vinsona jest diagnozowany w trakcie leczenia stomatologicznego.

Zespół Plummera-Vinsona w terminologii medycznej bywa również określany mianem dysfagii syderopenicznej lub zespołu Patersona-Browna-Kelly’ego. Choroba ta objawia się przede wszystkim zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Pacjenci skarżą się zwłaszcza na trudności w przełykaniu, a konkretniej – na niemożność przedostania się pokarmu z przełyku do żołądka. Badania krwi uwidaczniają również znaczny spadek poziomu żelaza. Schorzenie częściej atakuje kobiety, a pierwsze objawy mogą pojawić się już około 20. roku życia. Przyczyny zespołu Plummera-Vinsona nie zostały jednoznacznie określone. Przypuszcza się, że może on posiadać podłoże autoimmunologiczne.

Zespół Plummera-Vinsona w praktyce stomatologicznej

Znaczna część objawów zespołu Plummera-Vinsona jest zlokalizowana w obrębie jamy ustnej pacjenta, więc zdarza się, iż chorobę diagnozuje się w trakcie leczenia stomatologicznego. Zalicza się do nich:

• zanik błon śluzowych jamy ustnej,
• częste i nawracające stany zapalne śluzówki,
• permanentne pękanie kącików ust,
• charakterystyczny wygląd warg (ich bladość, cienkość, brak elastyczności),
• rozległa próchnica, wypadanie zębów,
• obrzęknięty, gładki język (zanik brodawek),
• widoczne na bokach języka odciski zębów.

Zespół Plummera-Vinsona zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku. Schorzenie to najczęściej dotyczy jednak osób po 50. roku życia. Do trudności z przełykaniem – najpierw pokarmów stałych, a później płynnych – dochodzą jeszcze wymioty, spadek masy ciała oraz dolegliwości bólowe.

Leczenie zespołu Plummera-Vinsona

Pierwszym działaniem w terapii zespołu Plummera-Vinsona jest zwalczanie niedoborów żelaza. Przyjmuje się je zarówno w postaci pokarmów, jak i suplementów diety. Jeśli istnieje taka konieczność, możliwe jest chirurgiczne poszerzenie przełyku.

Jeśli chodzi o działanie zespołu stomatologicznego, u pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem Plummera-Vinsona wskazane są relatywnie częste kontrole stanu zdrowia zębów i jamy ustnej. Chodzi m.in. o leczenie próchnicy oraz stanów zapalnych błon śluzowych. Konieczne jest również przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej.

Z cyklu „u stomatologa nie tylko leczymy zęby”. Laser w gabinecie stomatologicznym to morze możliwości. Prezentujemy zabieg leczenia opryszczki, przy użyciu lasera Nd_YAG – BTL.

AF
Fot. o TschOo, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres