Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej

Publikacja:

Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej

W.Stós, M.Dyras, R.Siegel.

Z Katedry Ortodoncji Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kierownik: doc. dr hab. med. Marta Dyras

W praktyce stomatologicznej spotykamy się często z problemem opóźnionego wyrzynania lub zatrzymania zębów. Wyrzynanie zębów stałych poprzedzone jest resorpcją korzeni zębów mlecznych i ich fizjologicznym wypadaniem. Formowanie się wierzchołków korzeni zębów stałych następuje już po ustawieniu się ich koron w łukach zębowych górnym i dolnym. Jeżeli zęby nie pojawią się w jamie ustnej w okresie przewidzianym dla danej grupy mówimy o ich opóźnionym wyrzynaniu. W takich przypadkach tkwią one pod błoną śluzową lub cienką, papierowatą blaszką kostną. Wierzchołki ich korzeni nie są jeszcze ostatecznie zamknięte i wykazują pewną dynamikę wzrostową.

Jako zatrzymane określa się zęby niewyrznięte, całkowicie wykształcone, z ostatecznie rozwiniętymi (zamkniętymi ,uwapnionymi) wierzchołkami korzeni. Zatrzymanie może być całkowite, gdy ząb jest pokryty tkanką kostną lub częściowe, gdy korona zęba pozostaje w tkankach miękkich po jej częściowym przebiciu się przez kość i trwa w tym położeniu. Zęby zatrzymane na ogół nie wykazują już tendencji wzrostowych.

Retencja obejmuje najczęściej stałe kły i siekacze w szczęce oraz zęby trzecie trzonowe i drugie przedtrzonowe w żuchwie. Według różnych autorów zatrzymane zęby w odcinku przednim spostrzega się u 0.9 do 4.3% populacji (w tym 70% kłów i 11.5% siekaczy). W uzębieniu mlecznym retencja występuje bardzo rzadko.

Przyczynami miejscowymi zatrzymania zębów mogą być :

– niekorzystne ułożenie zawiązka zęba, tzn. zwrócenie go w niewłaściwym kierunku,

– uraz okolicy wyrostka zębodołowego, najczęściej w odcinku przednim, w okresie uzębienia mlecznego,

– obecność zębów nadliczbowych lub dodatkowych,

– zębiaki,

– torbiele zębopochodne,

– nieprawidłowa (opóźniona, nierównomierna) resorpcja korzeni jednoimiennych zębów mlecznych; przetrwałe zęby mleczne,

– reinkluzja jednoimiennych zębów mlecznych,

– atypowa budowa zatrzymanego zęba,

– zatrzymanie kilku wzajemnie blokujących się zębów,

– blizny kostne,

– włókniakowatość dziąseł,

– ankyloza zęba,

– brak miejsca w łuku zębowym

– rozszczep wyrostka zębodołowego i/lub podniebienia.

Jako przyczyny ogólnoustrojowe wymieniane są zaburzenia endokrynalne, niedobór witaminy D i dziedziczność.

Prezentowane niżej radiogramy obrazują większość z wymienionych miejscowych przyczyn zatrzymania zębów stałych, a opis przebiegu leczenia ciekawszych przypadków zostanie przedstawiony w kolejnych odcinkach cyklu.

Przypadek 1. Pacjentka J.K. lat 21, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu braku miejsca w łuku zębowym, zęby 43 i 45 zatrzymane z powodu niekorzystnego ułożenia (ząb 43 pozostawiono do obserwacji, pozostałe zaplanowano wprowadzić do łuku)

Przypadek 2. Pacjentka D.K. lat 12, ząb 43 zatrzymany z powodu niekorzystnego ułożenia (zaplanowano usunięcie zęba 41, wyprostowanie z przyśrodkowym przesunięciem zęba 42, wprowadzenie zatrzymanego kła do łuku zębowego)

Przypadek 3. Pacjentka M.D. lat 9, ząb 21 zatrzymany z powodu urazu wyrostka zębodołowego szczęki w wieku dwóch lat (zaplanowano usunięcie zęba zatrzymanego, odtworzenie lewego siekacza przyśrodkowego poprzez przyśrodkowe przesunięcie siekacza bocznego i poszerzenie protetyczne jego korony)

Przypadek 4. Pacjent G.I. lat 10, ząb 21 zatrzymany z powodu obecności zęba dodatkowego (zaplanowano usunięcie zęba dodatkowego i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)

Przypadek 5. Pacjent M.Ć. lat 11, ząb 33 zatrzymany z powodu przetrwałego jednoimiennego zęba mlecznego i obecności zębiaka bezpośrednio nad jego koroną (zaplanowano usunięcie zębiaka i zęba 73 oraz wprowadzenie zatrzymanego kła stałego do luku)

Przypadek 6. Pacjent M.J. lat 9, zęby 13,12 i 11 zatrzymane i przemieszczone z powodu torbieli korzeniowej od zęba 51 (zaplanowano usuniecie zęba przyczynowego, po wyłuszczeniu torbieli i usunięciu zęba 14 z powodu stłoczenia wprowadzenie pozostałych zębów do łuku)

Przypadek 7. Pacjent P.G. lat 14, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usuniecie zębów mlecznych i ustawienie zatrzymanych kłów stałych w łuku w kontroli dostatecznej szerokości miejsca)

Przypadek 8. Pacjent P.S lat 16, zęby 13,23,33 i 43 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usunięcie kłów mlecznych i wprowadzenie kłów stałych do łuku po odtworzeniu dostatecznej ilości miejsca)

Przypadek 9. Pacjentka A.P. lat 10, ząb 45 zatrzymany w procesie wyrzynania z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni zęba trzonowego mlecznego (zaplanowano usunięcie zęba 85 i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)

Przypadek 10. Pacjentka M.P. lat 12, ząb 23 zatrzymany z powodu atypowej budowy tj. obecności zrośniętego z nim zęba dodatkowego i zakrzywienia korzenia (zaplanowano usunięcie obu zębów z następowym dośrodkowym przesunięciem bocznych zębów)

Przypadek 11. Pacjent A.Ł. lat12, ząb 25 zatrzymany z powodu reinkluzji jednoimiennego zęba mlecznego (zaplanowano usuniecie zęba mlecznego i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)

Przypadek 12. Pacjentka D.B. lat 11, ząb 21 zatrzymany z powodu nadmiernie włóknistego i szerokiego wędzidełka wargi górnej (zaplanowano wycięcie wędzidełka i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)

Artykuł pochodzi z miesięcznika „Poradnik Stomatologiczny” (nr 1-2/2001) i został zamieszczony dzięki uprzejmości jego redaktora naczelnego – Pana Grzegorza Chołocińskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dieta dla zebow
Dieta dla zębów. Co jeść, aby mieć zdrowe zęby? Pacjent

O szkodliwym wpływie cukru na zęby słyszał każdy. Wiedząc jednak jak nie szkodzić zębom, warto także wiedzieć jak je wspomóc, żeby móc cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakich składników odżywcz...

stres
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2022 r. Lekarz

W ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to 10% wszystkich zwolnień. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy w 2022 r. były jednak choroby układu kostno-stawowego, mięśnio...

KDO Puchala
Złamane instrumenty – wyzwania codziennej endodoncji Lekarz

Tylko do najbliższej niedzieli (3 października) w wyjątkowej cenie 99 zł można zakupić dostęp do wykładu "Złamane instrumenty – wyzwania codziennej endodoncji" autorstwa lek. stom. Piotra Puchały, pasjonata-praktyka w dziedzinie endodoncji mikroskopo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
halitoza u seniorow
Przyczyny występowania halitozy wśród seniorów Lekarz

Osoby w starszym i podeszłym wieku są bardziej podatne na chroniczne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, m.in. rozwój próchnicy, chorób przyzębia czy halitozę. W badaniu, którego wyniki opublikowano w „Journal of Oral Biology and Craniofacial Research”...

afty
Afty – jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Asysta

Zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń występujące w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim na błonach śluzowych policzków, języka, w okolicy podjęzykowej lub na podniebieniu – nie mają jednoznacznie określonych przyczyn, choć istnieje kilka czyn...

woda
FDI o ekologii w codziennej higienie jamy ustnej Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI przygotowała szereg infografik, z których można dowiedzieć się, jak stosować zasady ekologii w codziennej higienie jamy ustnej. Przypomnijmy – jakiś czas temu FDI opublikowała dokument „Sustainability in Dentistry...

Wlosy1
Tłuste włosy – przyczyny, pielęgnacja i kosmetyki Pacjent

Tłuste włosy nikomu nie dodają uroku. Nie tylko są przyklapnięte, ale też wyglądają nieświeżo. Wprawdzie z problemem przetłuszczających włosów może spotkać się każdy, kto nie za często je myje, jednak u niektórych włosy przetłuszczają się nadmiernie,...

bruksizm
Bruksizm: przyczyny, objawy i możliwości leczenia Lekarz

Amerykańska Akademia Bólu Orofacjalnego (American Academy of Orofacial Pain; AAOP) definiuje bruksizm jako „ugruntowaną parafunkcjonalną aktywność dzienną lub nocną, która obejmuje zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Odbywa się ona przy braku świadomośc...

Ewa Czochrowska
Multidyscplinarna stomatologia w praktyce [video] Lekarz

- Stomatolog spotyka się z pacjentem, który może mieć problemy w obrębie różnych dyscyplin. Jeśli ja jestem ortodontą i nie wykonuję skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, to i tak powinnam wiedzieć, u jakich pacjentów trzeba je wykonać, powinnam z...

dieta
Kaloryczność codziennej diety a objawy choroby dziąseł Lekarz

Niedawne badanie naukowców reprezentujących kilka ośrodków (Londyn, Liverpool, Barcelona, Los Angeles) sugeruje, że obniżenie podaży kalorii – nawet do poziomu około 1300 dziennie – może być pomocne w ograniczeniu objawów choroby dziąseł, miejscowo i...

technologia magnetyczna1
Technologia magnetyczna w codziennej higienie jamy ustnej Asysta

Pan Waldemar to mój pacjent od kilku lat. Jego stomatologiczny problem jest ciągle ten sam: obfita płytka nazębna, brzeżne zapalenie dziąseł i kamień nazębny. Na jego przykładzie przedstawię, jak technologia magnetyczna pozwoliła zmienić poziom higie...