Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej
Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej
W.Stós, M.Dyras, R.Siegel.
Z Katedry Ortodoncji Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kierownik: doc. dr hab. med. Marta Dyras
W praktyce stomatologicznej spotykamy się często z problemem opóźnionego wyrzynania lub zatrzymania zębów. Wyrzynanie zębów stałych poprzedzone jest resorpcją korzeni zębów mlecznych i ich fizjologicznym wypadaniem. Formowanie się wierzchołków korzeni zębów stałych następuje już po ustawieniu się ich koron w łukach zębowych górnym i dolnym. Jeżeli zęby nie pojawią się w jamie ustnej w okresie przewidzianym dla danej grupy mówimy o ich opóźnionym wyrzynaniu. W takich przypadkach tkwią one pod błoną śluzową lub cienką, papierowatą blaszką kostną. Wierzchołki ich korzeni nie są jeszcze ostatecznie zamknięte i wykazują pewną dynamikę wzrostową.
Jako zatrzymane określa się zęby niewyrznięte, całkowicie wykształcone, z ostatecznie rozwiniętymi (zamkniętymi ,uwapnionymi) wierzchołkami korzeni. Zatrzymanie może być całkowite, gdy ząb jest pokryty tkanką kostną lub częściowe, gdy korona zęba pozostaje w tkankach miękkich po jej częściowym przebiciu się przez kość i trwa w tym położeniu. Zęby zatrzymane na ogół nie wykazują już tendencji wzrostowych.
Retencja obejmuje najczęściej stałe kły i siekacze w szczęce oraz zęby trzecie trzonowe i drugie przedtrzonowe w żuchwie. Według różnych autorów zatrzymane zęby w odcinku przednim spostrzega się u 0.9 do 4.3% populacji (w tym 70% kłów i 11.5% siekaczy). W uzębieniu mlecznym retencja występuje bardzo rzadko.
Przyczynami miejscowymi zatrzymania zębów mogą być :
– niekorzystne ułożenie zawiązka zęba, tzn. zwrócenie go w niewłaściwym kierunku,
– uraz okolicy wyrostka zębodołowego, najczęściej w odcinku przednim, w okresie uzębienia mlecznego,
– obecność zębów nadliczbowych lub dodatkowych,
– zębiaki,
– torbiele zębopochodne,
– nieprawidłowa (opóźniona, nierównomierna) resorpcja korzeni jednoimiennych zębów mlecznych; przetrwałe zęby mleczne,
– reinkluzja jednoimiennych zębów mlecznych,
– atypowa budowa zatrzymanego zęba,
– zatrzymanie kilku wzajemnie blokujących się zębów,
– blizny kostne,
– włókniakowatość dziąseł,
– ankyloza zęba,
– brak miejsca w łuku zębowym
– rozszczep wyrostka zębodołowego i/lub podniebienia.
Jako przyczyny ogólnoustrojowe wymieniane są zaburzenia endokrynalne, niedobór witaminy D i dziedziczność.
Prezentowane niżej radiogramy obrazują większość z wymienionych miejscowych przyczyn zatrzymania zębów stałych, a opis przebiegu leczenia ciekawszych przypadków zostanie przedstawiony w kolejnych odcinkach cyklu.
Przypadek 1. Pacjentka J.K. lat 21, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu braku miejsca w łuku zębowym, zęby 43 i 45 zatrzymane z powodu niekorzystnego ułożenia (ząb 43 pozostawiono do obserwacji, pozostałe zaplanowano wprowadzić do łuku)
Przypadek 2. Pacjentka D.K. lat 12, ząb 43 zatrzymany z powodu niekorzystnego ułożenia (zaplanowano usunięcie zęba 41, wyprostowanie z przyśrodkowym przesunięciem zęba 42, wprowadzenie zatrzymanego kła do łuku zębowego)
Przypadek 3. Pacjentka M.D. lat 9, ząb 21 zatrzymany z powodu urazu wyrostka zębodołowego szczęki w wieku dwóch lat (zaplanowano usunięcie zęba zatrzymanego, odtworzenie lewego siekacza przyśrodkowego poprzez przyśrodkowe przesunięcie siekacza bocznego i poszerzenie protetyczne jego korony)
Przypadek 4. Pacjent G.I. lat 10, ząb 21 zatrzymany z powodu obecności zęba dodatkowego (zaplanowano usunięcie zęba dodatkowego i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)
Przypadek 5. Pacjent M.Ć. lat 11, ząb 33 zatrzymany z powodu przetrwałego jednoimiennego zęba mlecznego i obecności zębiaka bezpośrednio nad jego koroną (zaplanowano usunięcie zębiaka i zęba 73 oraz wprowadzenie zatrzymanego kła stałego do luku)
Przypadek 6. Pacjent M.J. lat 9, zęby 13,12 i 11 zatrzymane i przemieszczone z powodu torbieli korzeniowej od zęba 51 (zaplanowano usuniecie zęba przyczynowego, po wyłuszczeniu torbieli i usunięciu zęba 14 z powodu stłoczenia wprowadzenie pozostałych zębów do łuku)
Przypadek 7. Pacjent P.G. lat 14, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usuniecie zębów mlecznych i ustawienie zatrzymanych kłów stałych w łuku w kontroli dostatecznej szerokości miejsca)
Przypadek 8. Pacjent P.S lat 16, zęby 13,23,33 i 43 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usunięcie kłów mlecznych i wprowadzenie kłów stałych do łuku po odtworzeniu dostatecznej ilości miejsca)
Przypadek 9. Pacjentka A.P. lat 10, ząb 45 zatrzymany w procesie wyrzynania z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni zęba trzonowego mlecznego (zaplanowano usunięcie zęba 85 i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)
Przypadek 10. Pacjentka M.P. lat 12, ząb 23 zatrzymany z powodu atypowej budowy tj. obecności zrośniętego z nim zęba dodatkowego i zakrzywienia korzenia (zaplanowano usunięcie obu zębów z następowym dośrodkowym przesunięciem bocznych zębów)
Przypadek 11. Pacjent A.Ł. lat12, ząb 25 zatrzymany z powodu reinkluzji jednoimiennego zęba mlecznego (zaplanowano usuniecie zęba mlecznego i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)
Przypadek 12. Pacjentka D.B. lat 11, ząb 21 zatrzymany z powodu nadmiernie włóknistego i szerokiego wędzidełka wargi górnej (zaplanowano wycięcie wędzidełka i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)
Artykuł pochodzi z miesięcznika „Poradnik Stomatologiczny” (nr 1-2/2001) i został zamieszczony dzięki uprzejmości jego redaktora naczelnego – Pana Grzegorza Chołocińskiego.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Lek. dent. Michał Nawrocki M. Sc. zaprasza na wykład poświęcony wykorzystywaniu laserów we współczesnej stomatologii, który zaprezentowany zostanie podczas 1 Konferencji Dentonet Online. Zapisy na konferencję? Kliknij TUTAJ. Dzisiejsze, nowoczesn...
Z opublikowanej pod koniec marca pracy wynika, że 5-letni pacjent leczony stomatologicznie w znieczuleniu ogólnym doznał zatrzymania akcji serca, wywołanego otwarciem ust. Nadmierne rozwarcie ust wyzwoliło odruch nerwu trójdzielnego i nerwu błędnego,...
- Dopóki nie wyjaśnię przyczyny danego powikłania, powinienem wstrzymać się od wykonywania podobnych procedur w przyszłości - mówi dr n. med. Łukasz Zadrożny. Jego zdaniem, najczęstszą przyczyną błędów jest diagnostyka przedzabiegowa przygotowana w n...
Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...
Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Newcastle University, mniejsza ilość węglowodanów w diecie przekłada się na wyższy poziom zdrowia jamy ustnej.Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu dietetyki, w których z...
Podstawowym zadaniem codziennej higieny jamy ustnej jest usunięcie złogów nazębnych, które przyczyniają się do powstawania chorób zębów oraz przyzębia. Złogi te można po......
Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...
Zbliżają się wakacje, a więc czas, w którym do gabinetów stomatologicznych zgłasza się większa niż zazwyczaj liczba pacjentów z mechanicznymi urazami zębów. Warto więc znać podstawową klasyfikację tego typu kontuzji.Na urazy mechaniczne zębów narażon...
Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...
Pleśniawki to głównie problem noworodków z niedojrzałym układem odpornościowym, ale zdarza się, że dokuczają także dorosłym. Sprawdź, kto jest na nie narażony i jak sobie z nimi poradzić.Pleśniawki to nic innego jak rodzaj infekcji grzybiczej wywołan...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji