Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej
Zęby zatrzymane – przyczyny zatrzymania zębów spotykane w codziennej praktyce stomatologicznej
W.Stós, M.Dyras, R.Siegel.
Z Katedry Ortodoncji Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kierownik: doc. dr hab. med. Marta Dyras
W praktyce stomatologicznej spotykamy się często z problemem opóźnionego wyrzynania lub zatrzymania zębów. Wyrzynanie zębów stałych poprzedzone jest resorpcją korzeni zębów mlecznych i ich fizjologicznym wypadaniem. Formowanie się wierzchołków korzeni zębów stałych następuje już po ustawieniu się ich koron w łukach zębowych górnym i dolnym. Jeżeli zęby nie pojawią się w jamie ustnej w okresie przewidzianym dla danej grupy mówimy o ich opóźnionym wyrzynaniu. W takich przypadkach tkwią one pod błoną śluzową lub cienką, papierowatą blaszką kostną. Wierzchołki ich korzeni nie są jeszcze ostatecznie zamknięte i wykazują pewną dynamikę wzrostową.
Jako zatrzymane określa się zęby niewyrznięte, całkowicie wykształcone, z ostatecznie rozwiniętymi (zamkniętymi ,uwapnionymi) wierzchołkami korzeni. Zatrzymanie może być całkowite, gdy ząb jest pokryty tkanką kostną lub częściowe, gdy korona zęba pozostaje w tkankach miękkich po jej częściowym przebiciu się przez kość i trwa w tym położeniu. Zęby zatrzymane na ogół nie wykazują już tendencji wzrostowych.
Retencja obejmuje najczęściej stałe kły i siekacze w szczęce oraz zęby trzecie trzonowe i drugie przedtrzonowe w żuchwie. Według różnych autorów zatrzymane zęby w odcinku przednim spostrzega się u 0.9 do 4.3% populacji (w tym 70% kłów i 11.5% siekaczy). W uzębieniu mlecznym retencja występuje bardzo rzadko.
Przyczynami miejscowymi zatrzymania zębów mogą być :
– niekorzystne ułożenie zawiązka zęba, tzn. zwrócenie go w niewłaściwym kierunku,
– uraz okolicy wyrostka zębodołowego, najczęściej w odcinku przednim, w okresie uzębienia mlecznego,
– obecność zębów nadliczbowych lub dodatkowych,
– zębiaki,
– torbiele zębopochodne,
– nieprawidłowa (opóźniona, nierównomierna) resorpcja korzeni jednoimiennych zębów mlecznych; przetrwałe zęby mleczne,
– reinkluzja jednoimiennych zębów mlecznych,
– atypowa budowa zatrzymanego zęba,
– zatrzymanie kilku wzajemnie blokujących się zębów,
– blizny kostne,
– włókniakowatość dziąseł,
– ankyloza zęba,
– brak miejsca w łuku zębowym
– rozszczep wyrostka zębodołowego i/lub podniebienia.
Jako przyczyny ogólnoustrojowe wymieniane są zaburzenia endokrynalne, niedobór witaminy D i dziedziczność.
Prezentowane niżej radiogramy obrazują większość z wymienionych miejscowych przyczyn zatrzymania zębów stałych, a opis przebiegu leczenia ciekawszych przypadków zostanie przedstawiony w kolejnych odcinkach cyklu.
Przypadek 1. Pacjentka J.K. lat 21, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu braku miejsca w łuku zębowym, zęby 43 i 45 zatrzymane z powodu niekorzystnego ułożenia (ząb 43 pozostawiono do obserwacji, pozostałe zaplanowano wprowadzić do łuku)
Przypadek 2. Pacjentka D.K. lat 12, ząb 43 zatrzymany z powodu niekorzystnego ułożenia (zaplanowano usunięcie zęba 41, wyprostowanie z przyśrodkowym przesunięciem zęba 42, wprowadzenie zatrzymanego kła do łuku zębowego)
Przypadek 3. Pacjentka M.D. lat 9, ząb 21 zatrzymany z powodu urazu wyrostka zębodołowego szczęki w wieku dwóch lat (zaplanowano usunięcie zęba zatrzymanego, odtworzenie lewego siekacza przyśrodkowego poprzez przyśrodkowe przesunięcie siekacza bocznego i poszerzenie protetyczne jego korony)
Przypadek 4. Pacjent G.I. lat 10, ząb 21 zatrzymany z powodu obecności zęba dodatkowego (zaplanowano usunięcie zęba dodatkowego i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)
Przypadek 5. Pacjent M.Ć. lat 11, ząb 33 zatrzymany z powodu przetrwałego jednoimiennego zęba mlecznego i obecności zębiaka bezpośrednio nad jego koroną (zaplanowano usunięcie zębiaka i zęba 73 oraz wprowadzenie zatrzymanego kła stałego do luku)
Przypadek 6. Pacjent M.J. lat 9, zęby 13,12 i 11 zatrzymane i przemieszczone z powodu torbieli korzeniowej od zęba 51 (zaplanowano usuniecie zęba przyczynowego, po wyłuszczeniu torbieli i usunięciu zęba 14 z powodu stłoczenia wprowadzenie pozostałych zębów do łuku)
Przypadek 7. Pacjent P.G. lat 14, zęby 13 i 23 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usuniecie zębów mlecznych i ustawienie zatrzymanych kłów stałych w łuku w kontroli dostatecznej szerokości miejsca)
Przypadek 8. Pacjent P.S lat 16, zęby 13,23,33 i 43 zatrzymane z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni jednoimiennych zębów mlecznych (zaplanowano usunięcie kłów mlecznych i wprowadzenie kłów stałych do łuku po odtworzeniu dostatecznej ilości miejsca)
Przypadek 9. Pacjentka A.P. lat 10, ząb 45 zatrzymany w procesie wyrzynania z powodu nierównomiernej resorpcji korzeni zęba trzonowego mlecznego (zaplanowano usunięcie zęba 85 i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)
Przypadek 10. Pacjentka M.P. lat 12, ząb 23 zatrzymany z powodu atypowej budowy tj. obecności zrośniętego z nim zęba dodatkowego i zakrzywienia korzenia (zaplanowano usunięcie obu zębów z następowym dośrodkowym przesunięciem bocznych zębów)
Przypadek 11. Pacjent A.Ł. lat12, ząb 25 zatrzymany z powodu reinkluzji jednoimiennego zęba mlecznego (zaplanowano usuniecie zęba mlecznego i wprowadzenie zęba przedtrzonowego do łuku)
Przypadek 12. Pacjentka D.B. lat 11, ząb 21 zatrzymany z powodu nadmiernie włóknistego i szerokiego wędzidełka wargi górnej (zaplanowano wycięcie wędzidełka i wprowadzenie zatrzymanego siekacza do łuku)
Artykuł pochodzi z miesięcznika „Poradnik Stomatologiczny” (nr 1-2/2001) i został zamieszczony dzięki uprzejmości jego redaktora naczelnego – Pana Grzegorza Chołocińskiego.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Lek. dent. Michał Nawrocki M. Sc. zaprasza na wykład poświęcony wykorzystywaniu laserów we współczesnej stomatologii, który zaprezentowany zostanie podczas 1 Konferencji Dentonet Online. Zapisy na konferencję? Kliknij TUTAJ. Dzisiejsze, nowoczesn...
Zbliżają się wakacje, a więc czas, w którym do gabinetów stomatologicznych zgłasza się większa niż zazwyczaj liczba pacjentów z mechanicznymi urazami zębów. Warto więc znać podstawową klasyfikację tego typu kontuzji.Na urazy mechaniczne zębów narażon...
Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...
Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Newcastle University, mniejsza ilość węglowodanów w diecie przekłada się na wyższy poziom zdrowia jamy ustnej.Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu dietetyki, w których z...
- Ich przyczyną bywa brak dokładnego, kompleksowego planu leczenia - mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Piotr Okoński. Zwraca też uwagę na problem nieznajomości materiałoznawstwa.Szczegóły w materiale filmowym:...
- Dopóki nie wyjaśnię przyczyny danego powikłania, powinienem wstrzymać się od wykonywania podobnych procedur w przyszłości - mówi dr n. med. Łukasz Zadrożny. Jego zdaniem, najczęstszą przyczyną błędów jest diagnostyka przedzabiegowa przygotowana w n...
Pleśniawki to głównie problem noworodków z niedojrzałym układem odpornościowym, ale zdarza się, że dokuczają także dorosłym. Sprawdź, kto jest na nie narażony i jak sobie z nimi poradzić.Pleśniawki to nic innego jak rodzaj infekcji grzybiczej wywołan...
Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...
Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...
Podstawowym zadaniem codziennej higieny jamy ustnej jest usunięcie złogów nazębnych, które przyczyniają się do powstawania chorób zębów oraz przyzębia. Złogi te można po......
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji