Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zęby patykiem umyte

Brak komentarzy | Publikacja:
Zęby patykiem umyte

Zęby patykiem umyte

W naszej kulturze posiadanie szczoteczki i pasty do zębów to niezbędne minimum higieny jamy ustnej. Jednak w wielu miejscach na świecie posiadanie szczoteczki wciąż jest luksusem. Jak radzą sobie w miejscach, w których nie widziano standardowych (dla nas) środków do czyszczenia jamy ustnej?

 

Zamiast szczoteczek – gałązki krzewów i drzew

Ten egzotyczny sposób praktykowany jest głównie przez ludność afrykańską, zamieszkującą tereny położone na południe od Sahary. Sothiou – tak nazywany jest w Senegalu patyk do żucia, a na wschodzie Afryki plemię Suahili nazywa go „mswaki”. Właściwie każde plemię ma swoją oddzielną nazwę dla gałązki czyszczącej zęby.

W południowej części Zimbabwe miejscowe plemiona żują małe, tajemnicze owoce, które prawdopodobnie mają działanie narkotyczne. Owoce te zapobiegają próchnicy i wzmagają wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby z resztek pokarmowych.

Azjaci również mają swoje naturalne metody czyszczenia jamy ustnej. Hindusi używają liści mango, które działają wybielająco na zęby, zapobiegają chorobom dziąseł oraz odkładaniu się próchnicy i płytki nazębnej. Na południu Indii, w stanie Karnataka, mango wciąż wykorzystywane jest do mycia zębów. Również jak na Czarnym Lądzie stosuje się gałązki drzew. Hindusi stosują gałązki drzewa neem, które zapobiega chorobom dziąseł i zębów.

 

Pokaż mi swoje zęby, a powiem Ci co jesz

Zaskakiwać może fakt, że mieszkańcy krajów biedniejszych, którzy nie mają dostępu do profilaktyki, posiadają uzębienie w dobrym stanie. Nie mają oni wielu problemów z zębami, ponieważ ich dieta jest o wiele zdrowsza od naszej. Nie jadają oni słodyczy, a np. w krajach południowej Afryki pożywieniem jest suszone mięso oraz nieprzetworzone zboża i owoce. Nie spożywają oni więc cukrów, które są główną przyczyną chorób zębów. Najwięcej problemów z próchnicą mają Amerykanie, którzy spożywają najwięcej wysoko przetworzonych produktów o dużej ilości cukrów.

Dentystę bardzo trudno spotkać na wiejskich obszarach Mongolii czy choćby na Malediwach. Związane jest to prawdopodobnie także za zdrowym odżywianiem i małą ilością spożywanych cukrów. Dodatkowo mieszkańcy Malediwów mają naturalnie białe uzębienie.

Mieszkańcy krajów afrykańskich zmagają się jednak z innymi problemami jamy ustnej. W Etiopii ponad 90% mieszkańców ma starte szkliwo. Spowodowane jest to niedoborem wody oraz spożywaniem nieoczyszczonych pokarmów z dużą ilością piasku. Natomiast na terenie Ameryki Południowej wiele ludów posiada przebarwione zęby co ma związek z żuciem liści koki

 

Żuć czy nie żuć?

Skoro „egzotyczne” metody czyszczenia zębów są tak skuteczne to może i my powinniśmy zacząć żuć gałązki krzewów lub liście owoców? Niestety nie specjalnie nam to pomoże. O ile ludom afrykańskim metody te wystarczają tak dla nas nie okażą się one skuteczne. Ma to związek ze spożywanym pokarmem. Nasz dieta bogata w produkty przetworzone, z wysoką zawartością cukrów, wymaga zastosowania bardziej zaawansowanej technologii.

Jednak w USA prowadzi się badania nad właściwościami gałązek stosowanych  w Afryce do czyszczenia zębów. Gałązki te można określić jako szczoteczki 3 w 1, ponieważ działają one jak standardowa szczoteczka, nitka dentystyczna i pasta do zębów. Dodatkowo podczas żucia roślin uwalniane są soki roślinne, które mogą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i mogą łagodzić ból oraz podrażnienie dziąseł oraz dodatkowo odświeżać oddech.

Być może cudowne właściwości egzotycznych roślin zostaną wykorzystana i przeszczepione na nasz grunt. Połączenie zaawansowanej stomatologii z naturalnymi metodami ludów afrykańskich może przynieść niespodziewany rezultat.

 

opr. pw.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Dr Rylski w kraju wyrywaczy zębów"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji