Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zanim ortodonta założy Ci aparat…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zanim ortodonta założy Ci aparat…

Zanim ortodonta założy Ci aparat…

Skorygowanie wady zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest, niestety, procesem długotrwałym i wymagającym od pacjentów systematycznych wizyt kontrolnych podczas całego procesu leczenia. Czas noszenia aparatu zależy od indywidualnych warunków zgryzowych każdego pacjenta oraz tempa, w jakim przesuwają się jego zęby. Okres ten przeciętnie wynosi od 1,5 do 2,5 lat, jednak w przypadku poważnych wad zgryzu może trwać nawet i 3 lata.
Bardzo często założenie stałego aparatu ortodontycznego jest poprzedzone sanacją i higienizacją jamy ustnej. W praktyce oznacza to, iż stomatolog najpierw leczy wszystkie chore zęby, a dopiero potem zakłada aparat.
Podczas kilku wizyt przygotowawczych dentysta lokalizuje ogniska próchnicy, nieszczelne plomby i ubytki niepróchnicowego pochodzenia (np. będące efektem erozji szkliwa), a następnie zakłada nowe wypełnienia.
Sprawdza również – wykorzystując w tym celu zdjęcia rentgenowskie – w jakim stanie znajdują się martwe zęby i podejmuje decyzję o ich usunięciu lub powtórnym leczeniu kanałowym.
Ocenia wreszcie stan przyzębia i grubość kamienia nazębnego, a następnie podejmuje kroki zaradcze, mające doprowadzić do usunięcia osadu. Jeżeli uzna to za konieczne, przeprowadza lakierowanie zębów fluorem – zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa.
Profesjonalne oczyszczenie zębów jest konieczne, aby uniknąć chorób dziąseł i przyzębia oraz zminimalizować ryzyko próchniy, która podczas leczenia aparatem stałym może szybko zaatakować zdrowe zęby. Dzieje się tak dlatego, gdyż w okresie noszenia aparatu oczyszczenie powierzchni zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych jest mocno utrudnione, podobnie jak usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.
Etap leczenia zachowawczego obejmuje również dokładną diagnostykę warunków zgryzowych. Pacjent jest proszony o wykonanie zdjęcia pantomograficznego (które ukazuje wszystkie zęby jednocześnie), bocznego zdjęcia czaszki (zdjęcie cefalometryczne) oraz fotografii dokumentującej stan uzębienia przed przystąpieniem do korekty wady zgryzu. Dopiero wtedy stomatolog opracowuje optymalny plan leczenia i proponuje odpowiedni typ aparatu.
Bywa, iż uzyskanie zadowalającego wyniku leczenia jest niemożliwe bez usunięcia zdrowych zębów. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż doświadczony ortodonta podejmuje decyzję o ekstrakcji jedynie w ostateczności, kiedy inne rozwiązania nie są w stanie zapewnić właściwego efektu terapeutycznego.
Najczęściej usuwane są zęby przedtrzonowe (czyli czwórki lub piątki), ewentualnie – ósemki (o ile wyrosły). Co do zasady – nie usuwa się nigdy zębów przednich, chyba że są to zęby nadliczbowe. Nie powinno się również usuwać zębów trzonowych (szóstek i siódemek) ze względu na ważną rolę, jaką pełnią w aparacie żucia. Ważne – każda decyzja o usunięciu zębów wymaga indywidualnego podejścia ze strony ortodonty i ponformowania pacjenta o ewentualnych konsekwencjach.
Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki (zdjęcia rtg, pobranie wycisku), a następnie po wyleczeniu wszystkich ubytków, ortodonta przystępuje do ostatniego etapu, przygotowującego zęby do nałożenia aparatu. Najpierw wykonuje tzw. separację, czyli umieszcza między zębami trzonowymi elastyczne elementy, które tworzą miejsce dla metalowych pierścieni. Po upływie tygodnia zdejmuje je, nakłada na zęby ortodontyczne pierścienie (metalowe elementy cementowane na zębach trzonowych) i dopiero wtedy zakłada stały aparat.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres