Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Zaburzenia wydzielania śliny

Publikacja:
Zaburzenia wydzielania śliny

Zaburzenia wydzielania śliny

Ślina jest pierwszą linią obrony zębów i błon śluzowych jamy ustnej. Chroni szkliwo, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, wyrównuje pH jamy ustnej oraz przyspiesza gojenie się ran błony śluzowej. Ślina składa się w 99% z wody, a resztę jej składu stanowią związki nieorganiczne i organiczne (którym ślina zawdzięcza swoje właściwości) oraz martwe i żywe komórki.

Dorosły człowiek wydziela 1-1,5 litra śliny na dobę, natomiast niemowlęta 8-10 razy mniej śliny niż dorosły. Najintensywniejszy okres jej produkcji przypada na wiek pokwitania.

Prawidłowa praca ślinianek, a więc produkcja odpowiedniej ilości śliny o odpowiednim składzie jest bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej, ale nie tylko. Ślina pomaga również w przełykaniu pokarmów i na pierwszym etapie trawienia. Czasem jednak zdarzają się zaburzenia produkcji śliny.

Nadmierne wydzielanie śliny (ptyalismus) i ślinotok (sialorrhea)
Nadmierne wydzielanie śliny zazwyczaj nie powoduje poważniejszych dolegliwości. Jednak w jeśli jest ono połączone z zaburzeniami połykania, może powodować wyciekanie śliny na zewnątrz – wtedy mamy do czynienia ze ślinotokiem. Ten stan, jeśli jest długotrwały, może doprowadzić do maceracji skóry wokół ust.

Nadmierna produkcja śliny jest stanem normalnym w okresie wyrzynania się zębów. Może się pojawić również po spożyciu kwaśnych lub ostrych pokarmów, w okresie ciąży, przy stanach zapalenia jamy ustnej i języka, a także w skutek przyjmowania niektórych leków.

Natomiast ślinotok występuje często u osób z chorobami neurologicznymi, np. mózgowym porażeniem dziecięcym. Inną przyczyną może być silny ból gardła (spowodowany np. zapaleniem lub ropniem) lub mechaniczna przeszkoda w przełyku (np. guz nowotworowy), które uniemożliwiają połykanie śliny.

Jeśli ślinotok spowodowany jest bólem gardła, aby go wyleczyć należy usunąć pierwotną przyczynę. Natomiast w przypadku zaburzeń neurologicznych zaleca się rehabilitację logopedyczną lub, w przypadku stanów uporczywych, chirurgiczne przesunięcie ujścia kanalików przewodów ślinianek.

Suchość w ustach (sialopenia) i zmniejszone wydzielanie śliny (kserostomia)
Zmniejszone wydzielanie śliny związane jest z uczuciem suchości w ustach. Jeśli ten stan się przedłuża, nie wolno go lekceważyć, ponieważ może w rezultacie przyczynić się do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych jamy ustnej.

Należy rozróżnić uczucie suchości spowodowane np. niewystarczającycm nawodnieniem organizmu od stanu przewlekłego, czyli kserostomii. Kserostomia spowodowana jest zaburzeniem pracy ślinianek, które produkują mniej śliny lub wcale jej nie wytwarzają, nawet w przypadku właściwego nawodnienia organizmu i odpowiedniej stymulacji.

Uczucie suchości w ustach może się pojawić w wyniku niewystarczającego nawodnienia organizmu, przy biegunce i wymiotach, po przedawkowaniu leków moczopędnych lub podczas przyjmowania leków. Natomiast kserostomia pojawia się m.in. u osób borykających się z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorych na zespół Sjögrena, w trakcie radioterapii, przy zakażeniu wirusami HIV i HCV oraz wśród uzależnionych od metamfetaminy.

Jeśli objawy są krótkotrwałe i pojawiają się w wyniku przegrzania, gorączki czy wymiotów, należy uzupełnić płyny – doustnie lub dożylnie. W przypadku długotrwałej suchości często jedynym ratunkiem jest działanie objawowe, a więc zażywanie środków zwiększających wydzielanie śliny. Konieczne może się okazać również odstawienie leków, które powodują zmniejszenie wydzielania śliny. Kluczowa jest również stała opieka stomatologiczna, ponieważ u osób, które zmagają się z kserostomią, istnieje większe ryzyko występowania próchnicy.

Z pewnością zarówno zwiększonego, jak i zmniejszonego wydzielanie śliny (jeśli są to stany przewlekłe) nie wolno lekceważyć. Konieczna jest konsultacja z lekarzami, przeprowadzenie odpowiednich badań i podjęcie konkretnych kroków w celu usunięcia przyczyn powstawania dolegliwości. A jeśli całkowite ich pozbycie się jest niemożliwe, to warto podjąć działania, które złagodzą ten stan.

Źródła:
eDentico nr 36
mp.pl

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

test na koronawirusa - Dentonet.pl
Testy śliny skuteczne w diagnozowaniu COVID-19? Lekarz

Ślina może być wiarygodnym materiałem do diagnozowania COVID-19, dodatkowo koszt badania z jej użyciem jest wielokrotnie niższy niż w przypadku dotychczas stosowanych metod. Takie wnioski można wyprowadzić z badania przeprowadzonego przez naukowców z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
test na koronawirusa - Dentonet.pl
Opracowano polskie szybkie testy na SARS-CoV-2 ze śliny Lekarz

Dzięki testom opracowanym przez polską firmę możliwe jest ograniczenie czasu oczekiwania na wynik testu przeciw COVID-19 z kilku godzin do zaledwie kilkudziesięciu minut. Tego typu testy są też tańsze od RT-PCR o ponad 37%. Choć nie są tak skuteczne ...

zaburzenia smaku - Dentonet.pl
Wielka Brytania: zaburzenia smaku oficjalnym objawem COVID-19 Asysta

W Wielkiej Brytanii zaburzenia smaku oraz powonienia zostały oficjalnie uznane za jeden z podstawowych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, już od wielu tygodni przypuszczano, że zaburzenia smaku i węchu mogą b...

webinar gsk do artykulu
Zaburzenia hemostazy w praktyce dentysty – już bez tajemnic! Lekarz

Blisko 1000 lekarzy dentystów zarejestrowało się na stronie Akademii Sensodyne, by wziąć udział w webinarach „Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie”, organizowanych przez firmę GSK, właściciela marek Sensodyne, Core...

COVID-19 - Dentonet.pl
Zaburzenia węchu i smaku w COVID-19 obecnie bardzo rzadkie Lekarz

Zaburzenie węchu i smaku u pacjentów chorych na COVID-19 obserwujemy obecnie bardzo rzadko. Ma to związek z brytyjskim wariantem koronawirusa – powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Dodał, że u części pacje...

ślina cukrzyków - Dentonet.pl
Pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe Lekarz

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie dowiodło, że pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe. Jest ona rzadsza i zawiera mniej bakteriobójczych białek, przez co diabetycy są bardziej narażeni na...

COVID-19 - Dentonet.pl
Zaburzenia i utrata węchu częstsze w łagodnym COVID Lekarz

W czasopiśmie "Journal of Internal Medicine" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że zaburzenia węchu występują aż u 86% pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19 i jedynie u 10% osób w umiarkowanym i ciężkim stanie. Zaburzenia węchu są jedn...

COVID 19
Zaburzenia smaku i powonienia mogą być objawem COVID-19 Lekarz

W opinii Brytyjskiego Stowarzyszenia Otorynolaryngologii oraz Chirurgii Głowy i Szyi pacjenci, którzy doświadczają utraty smaku i powonienia, ale nie mają standardowych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, mogą być nosicielami koronawirusa, nieświad...